KEF Cube 12 Active Subwoofer Power Supply Arızası

Başlatan erkanderya, 08 Eylül 2024, 22:00:46

erkanderya

Merhaba arkadaşlar.
Elektronik kart tamiri yapıyorum, şu an masamda KEF Cube 12 Aktif Subwoofer Güç Kaynağı var ve Arızalı...
linkte video ekledim.. Bu tür bir arıza ile karşılaşan var mı?
1.Kart üzerindeki kondansatörler değişti. Sadece yenilemek için
2.U503 (203D6 IC) Değişti (Arızalı değildi)
3.U800 (RHG 1072a) Değiştirildi (Yurt dışından getirdim, arızalıydı)
4. Köprü diyotu değiştirildi (Sadece yenilemek için değişti arızalı deyildi)
5. dışarıdan görülebilen hiçbir yanık parça yok.
Teşekkürler, arkadaşlar
Arıza videosu ...  https://youtube.com/shorts/KhQRrzr3N_0

Epsilon

LED in yanıp sönmesi benim bildiğim eksik bağlantı anlamında
Değiştirdiğiniz  entegrelerin ne olduğunu  anlamadım  SMPS chipi ise ,.ampli katına bağlamadan ,seri lamba ile test ederek deneyin
Hiçbir voltajmı çıkmıyor ? Voltaj yüke binincemi düşüyor? Ampli korumayamı geçiyor?

Potların sol üstündeki 4 lü klemens diğer hoparlör çıkışları
En üst soldakilerde doğal olarak kaynak sinyal girişi (Receiver v.b)
Deneme için PC ses çıkışını bağlayabilirsiniz
(Aşağıdaki gibi bir kablo ile)
220 volt kablosunu da takın, power anahtarını açın

kablo" border="0

fide

Optokuplörler ve yakınındaki kondansatör - dirençlere bakın. Voltajı veriyor ama feedback alamıyor gibi geldi.

Skop varsa, daha net bir çıkış sinyali ve arıza sebebi hakkında daha net bilgi alabilirsiniz.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

mg1980

Bir masa üstü bilgisayar güç kaynağında açıldığında küçük bir yüke binince korumaya geçme hali vardı.. kaynağın çıkışındaki KA7500 pwm kontroller entegresi optolar vasıtasıyla pwm çipini kontrol ederek bunu sağlıyordu.. hatırlayabildiğim kadarıyla 7500'ün 1 veya 2.pininde gerilim bölücü dirençlerden GND tarafında olanı biraz düşük değerli dirençle değiştirip sorunu çözmüştüm.. sizin kaynağınızın beslediği cihazda fazla yüke sebep kısa devre gibi durum yoksa smps kaynağınızı bu yönüyle inceleyin derim..

Epsilon

Verdiğim cevap anlamsız gelmiş olabilir ama aşağıda eklediğiniz video dan alınan bir ekran görüntüsü var.
Orada power kablosu takılmadığı power anahtarının on konumuna alınmadığı falan görülüyor .
Sanırım Sony aktif Wooferlarda  LED in yanıp sönmesi ,bağlantının eksik olduğunu gösterirdi

ekran2" border="0

erkanderya

Merhaba tekrar,, Epsilon arkadaşa yanıt olarak..

ilk resimde gönderdiğin aux kablosu bu tarz üst segment KEF ürünlerinde pek kullanılmaz, Aktif Subwoofer cihaz için Sub çıkışı olan bir Onkyo anfi zaten elimde mevcut.

Elektronik kart tamiri yapıyorum demiştim.. Anakartı masa üstünde test edebilmek için .. 220 Volt girişine (pertinaks üzerine) direkt lehim yaptım. sök tak ve anakartın iki taraflı ölçümleri için yollara ve elemanlara ulaşmam gerekli. bu hafta fuar olduğu için kartın tamirine daha sonra devam edeceğim, bu kartı kafaya taktım, normalde hiç çalışmıyordu.. (RHG 1072a bunu çinden getirdim, bu parça değişince SMPS devresi uyandı fakat kendini sabitlemiyor, başka arızalı elemanlarda var mutlaka, azimle devam etmek gerekli)

Bu tarz cihazlarla uğraştığım için, stand-by (hazırda bekleme) durumunda SMPS üzerinde yüksek voltaj oluşumundan sonra düşük voltaj (3.3v - 5v devreye göre değişir) da oluşur ve diğer bir karta bu voltajı gönderir diğer kart pre-anfi kartı daha zeki olan bu kart "LFE"(Low Frequency Effects) sinyali alırsa  SMPS devresini uyandırıp bas hoparlörüne gerekli olan akımı vermeye başlar..

İlgi ve cevaplarınız için teşekkür ederim.. önümüzdeki hafta son durum hakkında size bilgi vereceğim..
Teşekkür ederim.. 

Epsilon

Merhaba
Forumlarda "Arkadaşlar osilaskobumda  sinyallerin şekli farklı deyip scobuna TV anten kablosundan prob yapıp normal sinyal bekleyenlerde gördüğümden  tecrübeniz  konusunda fikrim  olmadığımdan ,sizinde forumda ilk mesajınız olmasından bunları yazmam  normaldi.
Gerçi power bağlantısı olmayan bir sistemde LED nasıl yanıp  sönsün onuda düşünmem lazımdı sonuçta içeride pilli/akülü bir sistem yok.

Arıza ile ilgili olarak bence firmadan cihazın şemasını ve hatta repair manualini isteyin.O tip manuellerde nerede hangi voltaj ve nasıl sinyaller görmeniz gerektiğine kadar gösterilir ve ne tür  sorunlarda nereleri kontrol edilmesi gerektiğine  kadar anlatılır, bilirsiniz."Bunları anlaşmalı servislerimize veriyoruz" falan diyebilirler  ama forumlarda da desteğinizden bahsedeceğim falan derseniz çok fazla inat edeceklerini zannetmiyorum .Zaten üst seviye bir cihazda  bu destekleri sağlamaları da  lazım
Ekleme:
Çok detaylı olmayan bir servise manuel buldum  tam bakmadım,belki o sistemde de benzer şema kullanılmıştır
Servis Manual

Kolay Gelsin