Arızalı Akıllı Solar İnverter için Döküman Lazım.

Başlatan M.Salim GÜLLÜCE, 13 Eylül 2024, 11:01:42

M.Salim GÜLLÜCE

Merhaba dostlar.
Elimde arızalı bir MAX Reliable Power Marka bir solar enerji inverteri war.
Zannımca Güneş panelinden gelen kablolarla konnektöre su sızmış olmalı.
Islaklıktan ötürü iletkenleşip PCB yi yakmış. Bi hayli de PCB karbon yanığı ilerlemiş.

Yanık bölgeyi traşladım ancak bazı yollar o bölgede olduğundan Yolların bir kısmına da ark sızıntısı olmuş durumda.

Sağdaki klemensin altında zannedersem bir gerilim bölücü war.
Soldaki hatlara bağlandığını düşünüyorum.
Soldaki hatlar bir kontrol kartına gidiyor.
Kart üzerindeki bir direnci kavurmuş.
Dirençten sonrası BAT54S 2 li diyot ile korumaya alınmış.
Lakin yinede yüksek voltaj nedeniyle işlemciye hasar verme olasığını düşünüyorum.

Asıl konuya gelirsek..
2. resimde konnektörün altındaki eleman değerleri lazım. Gerilim bölücü ile solar voltajını ölçerek akü şarjı hakkında da bilgi topladığı kanaatindeyim.
Şu anda [03] Akü voltajı çok yüksek hatası  veriyor.
Aküler sağlıklı olmasına rağmen.

Bilgisi belgesi olanlar yardım ederlerse sevinirim.

Mr.Thinking

Akünün gerilim bilgisini okuyan işlemci pinine, bir ucu gnd de diğer ucu VCC de ve orta ucu da akü gerilimini okuyan pine gelecek şekilde 10K bir potansiyometre bağlayıp potansiyometreyi sağa sola çevirerek kandırmayı deneyebilirseniz, en azından işlemci pininin arızalı olup olmadığını arıza kodunun ortadan kalkması ile anlamış olursunuz.
Daha sonra Arızalanan soket kısmında buna benzer bir direnç kombinasyonu deneyebilirsiniz.
Ben yine de bir döküman,foto veya bir video aramaya devam ediyorum.
ego=1/Knowledge

Epsilon

Karttaki kare kodu okuttuğunuzda detaylı bir bilgiye ulaşabiliyormusunuz?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 13 Eylül 2024, 11:36:53Akünün gerilim bilgisini okuyan işlemci pinine, bir ucu gnd de diğer ucu VCC de ve orta ucu da akü gerilimini okuyan pine gelecek şekilde 10K bir potansiyometre bağlayıp potansiyometreyi sağa sola çevirerek kandırmayı deneyebilirseniz, en azından işlemci pininin arızalı olup olmadığını arıza kodunun ortadan kalkması ile anlamış olursunuz.
Daha sonra Arızalanan soket kısmında buna benzer bir direnç kombinasyonu deneyebilirsiniz.
Ben yine de bir döküman,foto veya bir video aramaya devam ediyorum.
Akü gerilimini nereden nasıl okuduğu pek açık değil.
Alıntı yapılan: Epsilon - 13 Eylül 2024, 14:56:59Karttaki kare kodu okuttuğunuzda detaylı bir bilgiye ulaşabiliyormusunuz?
Karekoddaki bilgi yanındaki rakamları içeriyor. Dolayısıyla hiç bir yere götürmüyor bizi.

=====================

İşin ilginci yanan bölge Solar güç girişi.
Ancak verdiği hata Batarya geriliminin yüksek olduğu.
Satan firmayla görüştüm alakasız bir aygıta ait döküman gönderdi.
Bu ürünün üretimi yok görünüyor. Ama çeşitli modifikasyonlarla birçok marka aynı ürünü kullanıyor.

Mr.Thinking

evet binbir zahmetle birindeki sağlamından bir kaç foto edindim.
Soketin altında bir gerilim bölücü devresi var. 499Kohm ve 20Kohm. 25 veya 26 ya bölüyor.
örneğin 130 voltluk solar panel girişini 5 volta düşürüyor.
Yüklediğin resimlerdeki ok işareti ile gösterdiğin 2 çizgiden biri solar panelin gnd ucu diğeri ise gerilim bölücünün bölme ucunda olsa gerek.

ego=1/Knowledge

seron

Dün, "yanan yerde gerilim bölücü vardır, orası yanınca o yüzden aşırı gerilim gösteriyordur" yazacaktım, "boş teneke çok öter" hesabı vazgeçtim.  :D 

gevv