STM32 VREF SORUNU

Başlatan mühendiseem, 24 Eylül 2024, 13:55:07

mühendiseem

Merhaba;
Ben bir projemde stm32u535ce işlemci kullanmak istiyorum ve bu işlemciyi 3.6v pil ile besleyeceğim.Bu işlemcide vref+ pini yok ve ben pil değeri azaldığında okuduğum adc değerinin değişmemesini istiyorum vref pini olmadığı için nasıl yapılacağını bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz.

Örnek olarak  benim pilim 3.3V iken adc pinine 1v gerilim geldiginde 1650 okuyorsam  pilim 2.8v seviyesine düştüğündede adc  pinine uygulanan 1 v değerini yine 1650 okumak istiyorum. Vref+ pini olmadığı içinde referans voltajı sağlayamıyorum nasıl yaparım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

hasankara

Vadc girişini referans voltajı (2.5V gibi) ile beslemeyi deneyebilirsiniz. Ölçün ayarlarından vref için vdd seçeneği ile devam edilebilir.

Tagli

İşlemcinin dahili voltaj referans modülü var, VREFINT diye geçiyor. Bu yaklaşık olarak sabit bir voltaj. Elbette sıcaklığa bağlı hafif bir oynama söz konusu olabilir, toleransları datasheet'te mevcut olsa gerek. Bunu VREF+'daki pile göre değişen referans voltajı hesaplanabilir. Reference manual'de bu konudan bahsedilmiş. "Calculating the actual VREF+ voltage using the internal reference voltage" diye bir başlık altında.
Gökçe Tağlıoğlu

fide

Başka bir yaklaşım olarak pil ile mcu arasına  buck-boost converter ekleyin. Bu sayede pil voltajı düşse bile mcu beslemesi hep 3v3 kalır. Daha sağlıklı bir çözüm olur.
Eğer pil lipo şarjlı pil değilse daha verimli kullanmış olursunuz.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

mühendiseem

en hızlı çözüm vdda pinine 2.5v bağlamak gibi gözüküyor bu işlemi yaparsam pil gerilimi değişsede adc vdda pininden enerjilenecegi için referans olarak 2.5v alacak dogru mu düşünüyorum?

sedronjames

doğru okuma yapabilmek adına gökçe hocamın yöntemini kullanmalısın. yani adc referansında 2.5 volt bağlasan bile vrefint kanalını kullanarak gelen referansı ölçüp ona göre işlem yapmalısın. ben de 3.3 volt regülatör kullanıyorum ama ne belli 3.3v geldiği işlemciye. st nin datasheetinde vrefint kalibrasyon değeri var. adamlar 3 voltta adcnin okuduğu vrefint değerinin hafızada bir yere gömmüşler, bunun adresini de datasheette paylaşıyorlar. o değeri okuyorsun. sonra adcde okuduğun bütün değerleri vrefint değerine göre oranlıyorsun.