Köle Flaş Devresi

Başlatan seron, Dün, 14:54:20

seron

Köle flaş devresi fotoğrafçılıkta, fotoğraf makinesinin flaşı çaktığı anda stüdyodaki projektörleri flaş çaktıran bir devredir. Fotoğraf makinesinin flaşı çakarken devredeki optik eleman uyarılır ve projektörlere giden güç bir anlığına açılıp kapatılır.

Bu devre yapılmamış ve test edilmemiştir. Ancak doğru çalışacağı umulur.

DİKKAT! BU DEVRE TEHLİKELİDİR! EHLİ DEĞİLSENİZ YÜKSEK GERİLİMLE ÇALIŞAN BU DEVREYİ UYGULAMAYIN! UYARILDINIZ!

Bu devreyi bizzat ben tasarladım. Genellikle bu tür devrelerde LDR yerine Fotodiyot kullanılmaktadır. Ancak fotodiyotların pahalı olması, devrenin maliyetini etkiliyor. Ben de daha ucuz bir çözüm ürettim.

LDR'li transistör devresini test ettim. BE diyodu arasına 1k koyunca test amaçlı bağladığım LED sönüyor. Ancak bir el feneri ile LDR'yi aydınlatırsam, LED parlıyor. Bu, gün ışığında sönük, flaş gibi aşırı parlak ışıklarda devrenin aktif olacağı anlamına geliyor.

Devre harici bir güç kaynağı gerektirmez. Doğrudan 220V prize takılır ve çıkışı bir ya da birkaç projektöre bağlanır. Potansiyometre ile denemeler yapılarak uygun ayar belirlenir. Projektör, normal oda ışığında yanmayacak şekilde potansiyometreden ayar bulunur ve bırakılır. Fotoğraf makinesiyle birkaç deneme çekimi yapılır ve ayar uygunsa bırakılır.

NOT: MOC3020'nin LED'ine seri bağlı direnç 1k olarak değiştirilmiştir. Ayrıca REF*** olarak görünen parça BC547'dir. Yerine bacak yapısı uyan herhangi bir NPN transistör takabilirsiniz.

Denemek isteyenler için baskı şemaları paylaşıyorum, BURADAN İNDİRİN> https://disk.yandex.com.tr/d/oUBkverS44t5cg

İyi çalışmalar dilerim.

fide

Hocam devre ile ilgili bir yorumum yok. İyi kötü bir şey diyemem ama lütfen 220V AC şebeke ile çalışan devreleri yayınlarken bu devreleri "MASUM" göstermeyin. Bu devreyi gerçekleştirirken en küçük bir hata yaralanmaya hatta ölüme sebep olabilir. Bu uyarıyı bu devreyi tanıtmadan önce lütfen en az 3 defa yapın. Bir lise öğrencisi bu devreyi yapar ve çarpılırsa sorumlusu hukuken olmasa da vicdanen siz olursunuz.
Great SCOTT videolarının en saevdiğim taraflarından biri gerekli uyarıları hem başta hem de devreye enerji verşrken yapması. Bizim de bu uyarı konusunu alışkanlık haline getirmemiz lazım.

Dün, 17:50:49
Diğer taraftan LDRnin tepkisi bu iş için çok yavaş kalır. Sağlıklı bir devre için gecikmenin çok düşük olması gerekir. Bunu da fotoğraf makinesine dijital olarak bağlanıp aldığı sinyali optik yada RF yoluyla alıcıya ileten bir sistem tasarlanmalıdır.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

seron

Teşekkür ederim hocam, haklısınız. Hemen uyarı yazısı ekliyorum.

LDR'nin tepkisinin ne olacağını bilmiyorum. Elimde de MOC... yok. Yoksa hemen bredboard'a kurar test ederdim. (eski bir fotoğraf makinem var).

Sonuçta devre yayınlamamın bir nedeni de yorumlarınızdan faydalanmak.

Teşekkürler tekrar.

cevat1

Alıntı yapılan: seron - Dün, 18:07:59Elimde de MOC... yok. Yoksa hemen bredboard'a kurar test ederdim.

PC817 vardır.
Tüm smps ler de var. Oradan çıkartıp kullanabilirsiniz.