PLC Önerisi Arıyorum

Başlatan PICaso, 08 Ekim 2024, 12:06:16

yas

Bende gemo ürünlerinin plc olduğunu iddia etmiyorum. Soruyu soran arkadaşın önceliğinin fiyat olduğunu düşündüğüm için gemo yu önerdim. Ayrıca plc olarak değerlendirmek için çokta bir eksiği yok diye düşünüyorum. Hatta öne çıkan avantajları da var. PLC lerde olduğu gibi giriş ve çıkışlar izole, her ne kadar kendisi modbus master olamasa da slave olarak çalışabilme imkanı mevcut. Direkt şebeke gerilimi ile beslenebilme imkanı olan modelleri de yer ve maliyet tasarrufu sunabiliyor.

Fiyat kriterinin öncelik olmadığı durumlar için donanım ve yazılım tarafı için üst düzey ürünleri genel olarak ifade etmek gerekirse codesys 3.5 ile programlanabilen (desteklenen) ürünler bu gruba girmekte. Ama bu platform grubundaki ürünler ucuz değiller. Delta'nın da codesys ile programlanan plc leri mevcut ama alışıla gelmiş delta fiyatında değiller.

mustafa_cmbz

direk şebeke voltajı ile beslenen plc leri çok tercih etmemenizi tavsiye ederim.ediyorsanız da parafudur vs. gibi koruma ekipmanlarını kullanmak zorunda kalacaksınız.Yine aynı kapıya geliyor.Endüstriyelde mazlemeden kaçınmak ekipman dan kaçınmak daha maliyetli olur.Bunun yerine marka arayışı içinde olmak yapılacak işe göre marka seçmek daha yerinde olur.