::::.... Kayan Yazı Yardım Lütfen !!! HELP ....:::::

Başlatan e3, 17 Şubat 2006, 19:11:58

e3

Arkadaşlar ben Antrak Gazetesi'nde gördüğüm Ali Yetiş'in ,klavye kontrollü ,24 sütun kayan yazı devresini yaptım.Ancak çalıştıramadım.Devre çizimlerinde sorun yok çünkü isiste çizip ares e otomatik baskı devre çizdirdim.(Not: Vcc ya da Gnd'leri bağlamayı unutmadım.)
Şimdi sitenizde gördüğüm E-pic programlayıcı devresini yaptım ve Winpic800 programı ile çalıştırdım.Gerekli bütün ayarları yaptım ve hex kodunu pic e yükledim.Kodları doğrulatma işlemini yapıyorum ve %100 doğrulukla yazmış oluyor.Fakat pic i alıp devreye yerleştirdiğimde gücü verir vermez ledlerden bazıları yanıp sönüyor daha sonra son sıralardaki 5 *7 led grubu sanki yazı gibi kayıp bütün ledler sönüyor.Bir dahada bir hareketlilik olmuyor.Fakat ilginç olan pic i alıyorum ve pic programlayıcıya tekrar okutturuyorum.Karşılaştırma yaptıktan sonra bazı adreslerdeki veriler bozulmuş oluyor yani değişiyor.Bunu birkaç kez denedim pic sildim yeniden yazdım ve devreye bağlayıp tekrar okuttum.Her seferinde farklı bir adres değişmiş oluyor..
Şimdi çok değerli arkadaşlarım.Sorun sizce neden kaynaklanıyor???¿¿¿¿
Yazılımdan mı (ki ben hiç sanmıyorum, deneyip yapan arkadaşlar var) yoksa donanımdan mı yoksa her ikisinden mi kaynaklanıyor???¿¿¿¿
Çok değerli fikir ve görüşlerinizi bekliyorum.Bu devreyi ödev olarak yapmıştım 10 mmlik ledlerle.Ancak çalışmadı ve ben hala hocaya devreyi teslim etmeye çalışıyorum..Aslında vakti çoktan geçti...Lütfen yardım edin gerekirse devre şemalarını felan upload ederim..Herkese iyi günler......
Saygılarımla...........................
.eem.

stlg

Sevgili protection
Arkadasım ben bu devreyi incelemedim ama bir pıc yazıldıktan sonra program hafızasındaki hicbir bilgiyi degiştirmez acaba degişiyor dediklerin
eepromdaki bilgilermi yok program hafızadaki bilgiler degişiyorsa problemin donanımsal olabilir besleme ile ilgili bir sorun olabilir birdaha kontrol et derim kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

e3

Alıntı yapılan: "stlg"Sevgili protection
Arkadasım ben bu devreyi incelemedim ama bir pıc yazıldıktan sonra program hafızasındaki hicbir bilgiyi degiştirmez acaba degişiyor dediklerin
eepromdaki bilgilermi yok program hafızadaki bilgiler degişiyorsa problemin donanımsal olabilir besleme ile ilgili bir sorun olabilir birdaha kontrol et derim kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ

stlg arkadaşım öncelikle yorum yazdığın için teşekkür ederim.Onca kişi bakmış bir kişi yanıt vermiş...Neyse eepromdaki bilgiler değil.Pic e  yazdırdığım komutlar değişiyor..Yani hex. kodu , yazdığım koddan farklı hale geliyor..Sence sorun donanımda mı???? Valla öyleyse yandık..  :lol:
Çünkü çok küçük bir devre yapayım diye biraz karışık çizmişdim.Ancak daha öncede belirttiğim üzere çizmde bir bozuklıuk olduğunu sanmıyorum.
Isıs da çizip Ares e aktardım.Programında bugüne kadar yanlış çizdiğini hiç görmedim...Ama şimdi çizdiğim şemaları upload edeceğim..Belki kullandığım malzemelerden kaynaklanan bir hata vardır....Herkese iyi günler................İyi yorumlar............... ;)
.eem.

e3

Çıldıraacam.. 8O  
Arkadaşlar bu sorunuma çare bulacak olan yok mu yafv??
Lütfen biri yardım etsin..Gerçekten çıldıracam yav.. :!:  Bu seferde Winpic le programladığım pici okuyamıyorum.Nedens??? Çünkü kod protect olmuş..Oysaki ben protect yapmadım ki! Bir pic kendi kendine
protect olabilir mi acaba? Çıldırıyorum galiba...Hurafeler evi basmış akşam ben yatarken pic le oynamış galiba..
Çıldırıyorum galiba altı üstü bir pic i programlıyacaz o da protect oluyor ayarlarında bile yok ki.!!!... Arkadaşlar hakikaten soruyorum bir pic yüksek frekans altında ya da benzeri bir şekilde kendi kendine kodlarını veye özelliklerini değiştirebilir mi?
.eem.

peko

Bu kadar üstüne gittiğin için hatayı göremiyorsun sanırım.
Önce biraz sakinleş.., sonra programmer'ı (kablo,adaptör,voltaj vs.. ) ve ayarlarını kontrol et, sonra yeni bir pic ile tekrar dene.

Ve lütfen çıldırma :)
Öfkeyle kalkan, zararla oturur derler..
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

e3

Alıntı yapılan: "peko"Bu kadar üstüne gittiğin için hatayı göremiyorsun sanırım.
Önce biraz sakinleş.., sonra programmer'ı (kablo,adaptör,voltaj vs.. ) ve ayarlarını kontrol et, sonra yeni bir pic ile tekrar dene.

Ve lütfen çıldırma :)
Öfkeyle kalkan, zararla oturur derler..

Yorum için teşekkürler..Haklısın çıldırmanın alemi yok ama ne yapayım iki pic im vardı ikiside protect olmuş.Açamıyorum da.... :?  Yeni pic alıp başka birisinde deniyeceğim.Belki benim pc de bir sorun vardır..Biraz yoğun çalışıyor gariban.  :lol:   8O   :lol:  
Ayrıca şimdi bir resim upload ediyorum...Sorum şu:::.....

Resimdeki shift register entegresi 74164 entegresi... Bu entegre çıkışına ön dirençlerle beraber 3 mm lik ledler bağlanabiliyor.Bunu yapabiliyoruz.Ancak ben 10 mm lik ledler kullanacağım.ULN serisi bir entegre kullanmadan hangi transistör ü kullanmam gerekiyor??Bir de normal bir bağlantı mı yapmalıyım yoksa darlington mu???? Bu suallerime cevap verirseniz çok müteşekkir olurum....Herkese iyi günler.......
Tüm picproje sitesi sakinlerine saygılarımla......::::....Protection............
.eem.

CaFFeiNe

özel bir ledden bahsetmiyorsan 3mm, 5mm, 10mm olması arasında bir fark yok gönderdiğin şemada hepsini kullanabilirsin sadece plastik kılıf farkı var

e3

@CaFFeiNe

Arkadaşım 10 mmlik ledlerden pano yapıyorum ancak ledler normal led değil.Yani şeffaf görünümlü yüksek parlaklığa sahip kırmızı renk veren ledlerden kullanıyorum.Yaklaşık  bir tanesi 50 mA çekiyor.Entegrenin bir çıkışı 50 mA verebilir mi? Ya da uzun süre ledlerin yanmasını sağlayabilir mi???? Entegreler çok fazla ısınmadan çalışmalı..Yoksa çabuk bozulur ve maliyeti arttırırlar......Yorumlar için çok teşekkür ederim.....Yazacağınız yeni yorumları da sabırsızlıkla bekliyorum..Herkese iyi günler...Saygılar....................  :lol:
.eem.

idis

arkadaşım bence hiç 74 serisi entegrelerle uğraşma TPIC6B595N internette pdf sini bulabilirsin 3 state mosfet çıkışlı shift register entgeresidir her bir pininden 100 mA sürekli 500 mA darbeli akım akıtabilirsin iyi çalışmalar

stlg

Sevgili protection
Arkadasım BC337 transistoru kullanabilirsin birde demişsinki pıclerim protect olmuş olsun eger programlayıcın saglamsa bu pıcleri silebilir ve yeniden kullanabilirsin kolay gelsın

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

e3

Arkadaşlar yorumlar için çok teşekkür ederim...Tpic6b595 enetegresini duymuştum ancak yapacağım devre tasarımı o entegreye uygun değil......Yine de teşşekür ederim aklımın bir kenarında bulunsun... ;)
Stlg arkadaşım sana da teşekkür ederim....Bc337 kullanmak işi görürse ne ala.... :lol:  Tavsiyen için teşekkür ederim.....Karar verdim tek tek transistör yerine bir 74164 için bir ULN 2803 kullanacağım......Yorumlar için thanx........Herkese iyi günler.........Saygılar....... ;)  :lol:  8)  :lol:
.eem.