Nedir 7 Segment sürmenin en uygun yolu

Başlatan jadle, 19 Şubat 2006, 03:23:07

jadle

Shift register'larla (74595 & 74164) ile kullanım hakkında deneyimli kullanıcıların fikrini almak istedim.

Minimum port kullanarak 7 segment sürmenin yolu nedir sizce?

teknikelektronikci

arkadaşım doğrusu bende bu konuyu  öğrenmek istiyorum ama tek bildiğim bir şey var ise port sayısından kar etmek için dediğin gibi 74164 ,74595 entegreleri çok uygun ama baskı devrede problem yaratabiliyor ayrıca boşuna yer kaplıyor ve boşuna masraf en ii si port sayısı fazla olan örneğin 16f877 gibi entegreleri kulanmak tabi dediğim gibi port sayısının fazla olması gerekiyor ise işte burada minumum 7 segment sürmenin yolu tarama yöntemiyle göndereceğin sayı bilgisini 4 bitlik binary olarak göndermek ve 7447(ortak anot için) ile segmentleri sürmek yani desimal sayıya çevirmek işte buradada tarama yön nasıl olacak onu ben bilmiyom benim bildiklerim bu kadar eğer yanlışım var ise lütven sayın arkadaşlar ve üstadlar uyarınız kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

mcan

7 segment driverler var ,her bir display için  bunları kullanıp bunlarıda 595 gibi entegrelerle ürerseniz sanırım 3 pin bu iş için yetecek hem taratma ,titreme ,hız meseleside ortadan kalkar ....bu da bir fikir

fsan

Merhaba,
bazi uydu alicilarda önde 7-segment disp. saat felan gösteriyor.
Burada disp. bilgilerini update etmek icin I2C hatti (USART veya SPI) donanimli bir PIC kullanmislar.
PIC tarama yöntemi ile Segmentleri sürüyor.
7-seg. disp. ortak uclari base'lere 470R bagli  transistorlar, diger uclar ise 47R direnc'lerle sürülmüsler.

PIC programda üstelik bir option var:
Gece olunca disp.ler fazla isik vermesin diye tarama frekansi ile oynayarak disp.ler mesela %50 karartilabiliyor.

saygilar..

CaFFeiNe

@jadle

minimum port kullanarak sürmek için 595 türü seri/paralel shift registerlar uygun bence ayrıca bu entegreler oldukçada ucuz
ayrıca bu entegreleride kullanarak tarama yapabilirsiniz sonuçta iş yazılımda bitiyor
örneğin 2 adet 595 ile tarama metodu kullanarak 8 adet 7 segment göstergede istediğiniz deseni gösterebilirsiniz. 1 adet 595 ile abcdefg,dot bilgilerini 1 adet 595 ilede 8 adet göstergenin ortak uçlarını (transistör ilavesi gerekebilir) sürersiniz yine yazılım ile parlaklık ayarıda olabilir
sadece 3 pin kullanmak yeterlidir (CLOCK, DATA, LATCH)

tabiki program kısmı biraz uğraştırabilir

fsan

merhaba,
Yine uydu alicilarda gördügüm bir baska yöntem, CLOCK, DATA, LATCH pinler ucontrollere bagli 1 adet 595 ile abcdefg, segment  bilgilerini; ortak uçları ise yine transistör ilavesi ile ucontrollere bagli. (Tarama yöntimi)

kolay gelsin

bsivgin

Charlieplexing yöntemine ne dersiniz arkadaşlar.... 8)

http://www.diyot.com/led2.html

Saygılarımla
Bülent ŞIVGIN

arslan74

Alın size güzel bir örnek.

Toplam üç uc ile 5 adet display sürmüşüm, istenirse bu sayı artırabilinir ve fazladan hiç bir uça gerek duymadan. PCB side cok basit, tek layerde cizebildim. 4094 entegreleri displaylerin altında kaldığı içinde hem cok hoş görünüyor hemde cok az yer kablıyor.

fsan