ışıklı bariyerler hakkında

Başlatan mhk, 19 Şubat 2006, 03:33:42

mhk

Bir firmaya presler için güvenlik bariyeri yapacağız.(Boy 60 cm ,genişlik 120 cm ve 285 cm olmak üzere 2 makinaya), Aklıma ilk gelen sistemler ;
1 * lazer pointer
2 * Ir led
3 * Ultrasonik

1* Lazer pointer: Bu sistemde çin malı ucuz olan lazer pointerlerin ömürleri hakkında bilgim yok. Harici güç kaynağı ile sürülmesi çokta kolay olmadığı yazılmıştı forumda. Bu sistemi düşünmemin nedeni odaklama problemini ortadan kaldırıyor. Nokta odaklı olduğu için hassasiyet artabiliyor. Ayrıca yazdığım mesafede problemsiz odaklanabilyor. Alıcı kısım ise bildiğimiz ır yada fototransistör. Bu sistem hakkında ömür , performans açısından fikirleriniz.

2* Ir led ; Bu sistemde mesafe uzun olduğu için 20-40 Khz sinyaller şeklinde vermeyi düşündüm. Bu bana en mantıklı sistem olarak geliyor. Bu sistemin en düşündürücü kısmı ise odaklama ( Lazer pointerlerdaki odaklamanın çok iyi olması gibi ) Güvenlik bariyerinde boy 60 cm ve her 2cm de bir lazer pointer yada ir kullanmam gerekecek. Ir kullandığım zaman odaklamadan doğan sorunlar olacak bunu mercek dışında daha basit bir yöntemle kurmanın herhangi bir yolu vamıdır?

3* Ultrasonik ; Bu sistemde otomobil park sensörü mantığı kullanılabilir. Yani herhangi bir engele ( Burda engel bir insan ) çarptığında ger dönüş sinyalini algılayarak sistemi kapatmak.

Bu konuda deneyimi olan yada fikir verecek arkadaşların önerilerini bekliyorum. Teşekkür ederim.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

ipek

selam normal lazer yani dvd vcd cd turu aletlerde laser normal gucunun
onda birinde calisir nedeni carpip dondugu 3 isinli (three beam) aynadan
bir foto aliciya yansir bunun bir kismi laser voltajini (pd) Power Down ucuna led'e o anta yetebilecek Feedback gerilimi verir omur cok uzun olsun diye genel surum teknigi pulsed değil pwm turudur o kadar deneyimim yok ama unvisible gorunmez turu bir laminasyon makinasi
sanayi tipi arizasinda aletten sorumlu muhendis arkadasdan aldigim bilgiyi
aktardim.. kolay gelsin.

NOT disarida bir uygulama yaptim sonuc fiyasko sis yagmur kar herseyi
berbat ediyor..

ete

Profesyonel anlamda çizgi lazerlerini yurt  dışından getirip müşterilerime pazarlıyordum. Fiyatlarıda öyle ucuz şeyler değil hani 1000 EURO gibi 5mW - 10mw arasında güçlerde. Bir kısmı 1 ay içinde bozuldu. Sebebini araştırınca lazerlerin sürekli çalışmaya uygun olmadıklarını ve çalışmalarını belirli bir frekansta yapılması gerektiğini ayrıca içlerinde mutlaka sıcaklık kompanizasyon sisteminin bulunması gerektiğini öğrendim. Buradan yola çıkarak bazı firmaların neden daha  yüksek fiyat istediklerini anladım ve fiyatı yüksek olanlardan aldım. Onlar yaklaşık 1,5 sendir çalışıyor. Ancak biri 800 Euro diğeri 1500 Euro. Konuyu bağlamak gerekir ise lazer diyotlar çok uzun ömürlü değiller. Zaten piyasadaki CD playerların bir kısmının kısa sürede bozulmalarının sebebi bu. Uzun ömürlü olması için gücü yüksek tutup onu düşük güçte çalıştırmak ve ısısınıda kontrol etmek gerekiyor. Buda pahalı bir sistem. Şu anda nasıl yapıldığını bilmiyorum. Lazer konusundaki tecrübem bu. IR ledli sistemi tavsiye derim.

ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

stlg

Sevgili mhk
Arkadasım bende ır olanı tavsiye ediyorum bu sistemde odaklama gercekten sorun bu tur mercekleri ulkemizde bulabilirmiyiz bilmiyorum bu bariyerlerin calısma sekilleri nasıl alıcı kısımda bir serilik soz konusu olması lazım herhangi bir alıcı sinyali almadıgında sistem kapatılmalı ve tum alıcıları arada bir kontrol aden bir yapı bulunmalı diyelim bir alıcı kontrol esnasında yanıt vermezse sistem okuma hatası vererek sistemi kapatmalı bu kontrol yapılmazsa bir alıcı gozun yada devresinin kısa devre olması kotu sonuclar dogurabilir sonucta bu bir guvenlik meselesi
sistemine bu şekilde bir ozellik koymanı tavsiye ediyorum kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

mhk

Bu sistemlerde en büyük sorun ışığı ince bir çizgi şeklinde karşı tarafa iletmektir. Bunun için optik bilgimizi çoşturmalıyız diye düşünüyorum. Lazerin mantıklı gelmesindeki en büyük etken nokta şeklinde ışığı yayması. Eğer Ir verici diyot önüne alüminyum türü bir parça ve bu parçaya çok küçük çaplı bir delik delerek ışını daha da inceltebiliriz diye düşünüyorum. Deneyeceğiz bakalım.

mahoaga

1 milyonluk laser pointerleri hiç tavsiye etmem onların ömürleri için bir standart zamandan bahsedebilmek imkansız. Ancak kullanacağın lazerin gücüyle fiyat logoritmik olarak değişiyor. 5-10mW lık lazerleri 5-10$' a alabilrisin.( YAG  lazerler,Çizgisel lazerler  değil) Ancak burda dalga boyu çok önemli fiyat dalga boyuyla çok büyük miktarda değişmekte. Mesela 635nm 10mW 40$ iken 655nm 10mW 12$ 'a alabiliyorsun. Ömürlerine gelince dalga boyu büyük olanlarının ömürleri biraz daha yüksek. mesela 655nm bir lazer için ortalama MTTF zamanı 10000 hour filan. Ancak bunları sürerken sıcaklık ve geri beslemelerine dikkat ederek çok düzgün süren gerekiyor. Akımı fazla verirsen lazer ölür. Sıcaklıla akımı değiştirmen gerekebilir eğer ışık şiddeti seni etkileyecekse.

Işığı inceltmeye gelince istersen fiber kullan ama kayıpar olacaktır. TV lerde ses iletiminde kullanılan lazerli fiber kablolar var. 10-15 ytl fian alıcı verici üstünde o belki işini görebilir. Işığıinceltmen için ince kenarlı mercek kullanman gerekli. Ama bunlarda mercek olduğunu sanıyorum hemde fiberli.

Lazeri %50 sürerek ömrünü uzatabilirsin.

argeelektronik

marketlerdeki sabit barkod okuyucular da lazer kullanılmış ve sürekli çalışıyor onlardan bulabilirsen birde sana  düşük bir ışık yeterli olduğu için (mahoaga ' da söylediği gibi ) lazeri çok düşük güçte çalıştırarak ömrünü çok uzatabilirsin .

lazerle ile ilgili bu siteye bakabilirsin

http://www.koctaspower.com/index.asp?page=urunler&anakategori=2&altkategori=5
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

mhk

IR alıcı göz ve verici diyot ile denemek için bir sistem tasarladım. Sadece 1 verici ve 1 alıcı. Bunlardan bir grup oluşturup gerçek ortamda sonuçlarını göreceğim. Sisteme gelince; BRM4040 alıcı gözün çalışması, 38 Khz lik taşıyıcı dalga üzerine 600 us 1, 600 us 0 bilgisi ile oluşturulmuş. Bu sinyali mikrokontrol ile oluşturdum. ( Çok hassas ayar gereklidir, ölçümlerde osiloskop kullanılması tavsiye edilir ) Mesafe 4-5m şu anda.
Şimdilik aşağıdaki resmi kullanıyorum. Bakalım sonuç ne olacak. Esas iş blokları üst üste getirdikten sonra çıkacak.

aster

microcozmoz

Yapacağın sistemde eğer alıcı verici olarak karşılıklı çalışacaksa yani reflektörsüz ,sana mercek kullanmanı öneririm...Bu gibi sistem matbaacılarda kağıt kesmek için kullanılan giyotinlerde var..Ve basit Ultra ledlerin önüne mercek kullanılarak yapılmış çoğu..

Elimde bir şema olacaktı fikir vermesi açısından gönderirim..

Ayrıca daha önce hurda olarak atılmış Omron a ait ışık perdesinin mercekleri var elimde istersen gönderirim bir kısmını
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

microcozmoz

http://www.repkon.com.tr/products/m_hydraulic.asp?konum=products

Hocam burası Repcon, kendileri pres konusunda çok iyilerdir
özellikle alamanya ve bir çok gelişmiş ülkeye ihracatları vardır
buradan Ali bey le irtibat kurup bu konuda yardım alabilirsiniz
preslerinde komple kapı gibi koruma sistemleri kullanırlar
bizi nerden buldunuz derse imeste sizin işlerinizi yapan bir arkadaş sizin bu konuda yardımcı olacağınızı söyledi dersiniz

selamlar kolay gelsin
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

mhk

Cevaplar için teşekkür ederim. Verdiğiniz linkleri henüz inceleyemedim malum proje üzerinde uğraşmaktayım. Bazı gelişmeler var bunları yazayım. 6 ışıklı bir deneme bariyeri gerçekleştirdim. 6 adet Ir verici led ve karşısında, 6 adet IR alıcı göz. Verici ledlere basit bir pwm modülasyon uyguladım ( 38 Khz taşıyıcı üzerine 600 us lik kare dalga) sistem çalıştı lakin tam istediğim gibi değil. Biraz fizik kurallarını özellikle optik kısmını yeniden gözden geçirmek gerekir :). Sorunun ana kaynağı Ir alıcı gözlerde şu tv uzaktan kumandası için kullanılan üç bacaklı eleman. Bunu kullanmamdaki neden , BGF , yükselteç vs gibi harici yapmak zorunda olmadığım devreleri içermesi , lakin biraz sorunlu. Tahmin ettiğim gibi ir led ışığı noktasal gitmiyor, tüm alıcı gözler etkileniyor. Bunun için ışığın yansımasını azaltmak için ir verici ledleri küçük borular içine yerleştirdim  kısmen oldu ama %100 değil. Uğraşmaya devam ediyorum. Bu arada aklıma optik sensörler geldi , hani reflektörlü olanlar. Mesafesi 2m olanlardan bir adet aldım ve deneme yaptım gayet güzel sonuç verdi. Şimdi bunları üst üste 8-10 adet yerleştirirsem sistem çözülür diye düşünüyorum. Lakin biraz tuzlu. Bir optik sensörü 25$ +5$reflektö 30$ 'aldım. Daha ucuz optik sensör bulabileceğim bir yer adres yazabilirseniz en son ihtimal olarak bu sistemi deneyeceğim. Çünkü en az 60 adet kullanmam lazım. Bu optik sensörleri üst üste yerleştirerek kullanmakta sizler bir sakınca görüyormusunuz? Elimde tek olduğu için buna henüz karar veremedim.  :roll:

stlg

Sevgili mhk
Arkadasım ben olsam su sekilde yapardım mesela 16f877 kullanırdım tum alıcıların cıkısını acık kollektor mantıgında birleştirir ve bu cıkısı portlardan bir pine verirdim pıcın diger portlarınada verici ledlerini baglardım bilmiyorum yeterli gelirmi ,birinci ledden kodumu gonderir ve ortak alıcı girişinden kodumu okurdum bu sinyal geldi ise ikinci ledime bu sinyali gonderirdim ve gene ortak alıcı ucundan kodumu kontrol ederdim sıra ile tum ledlerden veriyi gonderip sıra ile ortak uctan veriyi alırdım en son veride geldiyse rolemi cekil tutardım tabi burada bu dongunun hızı cok onemli tehlike olmayacak sekilde bu dongunun taranması gerekir hem boylece tum alıcı ve verici kısımları her seferinde kontrol edilmiş olur herhangi birisinde gonderme yada alma arızası oldugunda bir uyarı yapılıp sistem kapatılabilir kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

OG

Alıntı YapMesafesi 2m olanlardan bir adet aldım ve deneme yaptım gayet güzel sonuç verdi.
Sevgili mhk, nasıl birşey bunlar?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.