Serumdan akan damlaların sayımı

Başlatan Erkan Gench, 22 Şubat 2006, 23:44:24

Erkan Gench

Merhaba. Tez konusu olarak bir serumdan akan damla miktarını ölçme konusunu aldım. Kısa bir araştırmadan sonra aklıma bu iş için iki yöntem geldi.

Birincisi optik alıcı verici kullanarak damlaların ışığı kırmasından yararlanarak ölçüm yapmak.

İkinciside borunun etrafına iki plaka yerlestirip boruyu ve içindeki havayı dielektrik malzeme kabul ederek bir kapasite oluşturmak ve bu kapasiteyle bir osilatör yapmak. Damla gelince dielektrik malzeme değişeceğinden osilatör frekansı da değişecektir.

Şimdi sorum şu: sizce bu yöntemler bu iş için uygunmudur ve hangisi daha sağlıklı olur veya aklınıza başka bir yöntem geliyormu? Kapasite yöntemi bana uygun geliyor fakat kapasitenin çok küçük olması ve kablo kapasitelerinin sorun çıkartma ihtimali beni düşündürüyor.

Selamlar, sevgiler, iyi çalışmalar.
Zorluklar, zamanında yapmamız gerekip de yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur. Henry Ford ----------- Ya Rabbi Filistin'deki ve dünyanın her tarafındaki Müslüman kardeşlerime yardım et.

argeelektronik

kapasite yöntemini çok iyi düşünmüşsün
100 mhz lin bir osülatör yapıp bu asülatörün frekansınıda bir pll devresi ile sabitlersen su yokken pll devresi frekansı kilitliyecektir dış ortamdan veya borudan oluşabilecek küçük kapasitif değişmelerine  karşıda pll devresi frekansı yine kilitliyecektir , su damlası geçerken faz kayması oluşur sende faz kaymalarını ölçersin , bence çok sağlıklı çalışacaktır .
pll devresi için en basidinden şu iki entegreyi kullanabilirsin

MC145151
U664

piyasada bulunan elemanlardır
fm rayo vericilerde kullanılıyor.
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

ipek

selam minik capi genis olmayan ayni phase'de calisan ultasonik sensorlarin isinizi gorebileceginizi dusundum ses dalgalari sudan cok
cabuk etkileniyorlar fastling responce time kisa bir komparatorle logic
seviyeye getirip saymak mumkun ilac ureten firmalar bu tur duzeneklerle
calisiyorlar tek mahzuru her tezgahin birbirini etkilememeleri icin fazlari
kaydiriyorlar PLL fikrine sicak bakiyorum fakat frekansin cok yuksek olmasi icap ediyor kalin saglicakla...

NOT hastahanelerde isaret parmagina takilan veya kulaga nabiz olcen
cihazlarin infrared sersorlarini incelemenizi tavsiye ederim bedenimizin
icideki akisisi bile isi ve isik degisiminden mukemmelce sayabiliyorlar....

Erkan Gench

Teşekkür ediyorum argeelektronik ve ipek fikirlerinizi değerlendireceğim.

Başka fikirleri olan yada uygulama örnekleri olan arkadaşlar varsa onlarıda okumak isterim.

Kalın sağlıcakla.
Zorluklar, zamanında yapmamız gerekip de yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur. Henry Ford ----------- Ya Rabbi Filistin'deki ve dünyanın her tarafındaki Müslüman kardeşlerime yardım et.

mcan

damla miktarı derken damlanın hacmi,kütlesi gibi bişeymi? yoksa sayısımı,birde aklıma bişey takıldı damla borunun çeperine çarparak cam üzerinde aktığı gibi sizin alıcınızın arasından akarsa böylebişey mümkün mü?yoksa kesin olarak küresele yakın şekildemi damlıyor,ölçmede ne gibi değişiklikler olabilir ,küresel şeklini kaybedip ince film gibi akarsa yani...

stlg

Sevgili Erkan Gench
Arkadasım biraz basit olacak ama en kolayı kucuk bir hazne yapıp bu hazneye iki kucuk elektrot baglaman ve sıvının bu iki elektrodu kısa devre ettirmesi ve bu şekilde gecen damlaları saydırabilirsin  kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

timpati

bu tür tıbbi cihazlarda hijyene çok önem verirler, dolayısıyla kuracağınız sistemin serum damlalarına dokunmadan işi bitirmesi daha makbule geçer.
yoksa bir sürü sterilizasyon, ikide bir temizleme, çok özel malzemeler veya her ölçüm sonrası değişen malzeme maliyeti gibi sorunlarla uğraşırsınız. optik ölçüm bana daha temiz ve zararsız gibi geliyor çünkü ultrasonik dalgaların hücre yapısına zarar vermesi olasılığı var (gerçi gücüne bağlı ama sözkonusu sıvı kan olursa "mevzuat hazretleri" kesinlikle size engel olacaktır çünkü bildiğim kadarıyla aynı yöntemle deri üzerinden -dışından- böbrek taşlarını kırıyorlar).
why mr. anderson, why ?

My75

Bir ara bir tıbbi ürünü inceleme fırsatım olmuştu,astım hastaları için kullanılan soğuk buhar ünitesi;çalışma mantığı özel yapım bir kristale yüksek frekans uygulayarak saf suyun çok küçük parçacıklara bölünmesi yani buharlaşması,kristal  şekil itibari ile piezzo tipinde..Düşündüğünüz projede belki yardımcı olur tabi hijyenik ortamı sağlamak 1. sorun,2.sorun ise frekans uygulamaları solüsyonların kimyasal yapısınıda etkileyebilir,düşünmek lazım.Bence optik yolla halletmek daha sağlıklı olur gibi düşünüyorum...
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

My75

Ve özellikle kan,dikkat edelim ki kesinlikle etkilenir çünkü cam tüp içindeki kan örneğinin serumunu ayırmak için;tüp yüksek devirde dönen daire şeklinde bir mekanizmaya yerleştirip merkezi çekim kuvvetiyle sarı renkteki(kanın gerçek bilgi bankası)serumunu ayırıyorlar..Yani hızlı bir şekilde çökelti uyguluyorlar...Bilginize..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

serdar128

benim bitirme projemin bir kısmı senin projen ile aynı. damlaları optik alıcı ve verici ile ve basit bir opamp karşılaştırıcı ile sayabilirsin. damlaların ışığı kırması esası ile. damla saymak için en çok kullanılan yöndem karşılıklı ır alıcı ve vericiden oluşuyor. ultrasonik olarak damla sayıcı devrelerde var sanırım. msn den görüşelim serdalguvenc@hotmail.com
bilgi paylaştıkça çoğalır.