datalogger ile PV panelin akım gerilimini ölcmek?

Başlatan toma, 23 Şubat 2006, 01:39:02

toma

Herkese İyi Günler,

Ben kendi yaptıgım bir datalogger ile bir güneş enerjisi panelinin ürettiği akım ve gerilimi sürekli kaydetmek istiyorum. Bu panel Dc gerilim üretiyor sonucta. Gerilimi sanırım ölcebilirim ama akımı nasıl ölcerim? datalogger ile panel arasına ne gibi baglantı kurmak gerekir?

gerilim ve akım data logger tarafından iki ayrı kanaldan okunacak. Yardımcı olan arkadaslara simdiden cok tesekkür ediyorum.

ipek

Selam Toma Buna benzer bir uygulamada LEM marka LA55P LineearHall
Sensor kullandik sonuc epey guzeldi Gunes Panelinden gelen Positive kabloyu bu sensorun icinden 1 tur gecirmen kafi sadece bir sorun var
bu tip sensorlar hep +- differansiyal beslemeye ihtiyac duyarlar piyasada
hazir DC-DC konverterlerden birini buna baglaman icap ediyor +-15 volt
tipi maxim,dallas,anolog Device gibi bir suru marka sensor uretiyor fakat
sont direnci kullanman gerekir ustelik pek lineer değiller uygulamamiz
amatorce idi kaynak olarak alinti CCSC ile yazilmis interval timer modu
destekleyen http://www.vermontficks.org/pic.htm prof zihni sinirin projesi
kolayimiza geldi umarim kendi devreni kendin gelistirirsin ULKEMIZ gelisir
Kalin saglicakla....
not telefonunu bilmiyorum sensoru karakoy pasajinin arka sokaklarinda
ozdisan diye bir kurumdan almistim...

stlg

Sevgili toma
Arkadasım dedigin gibi gerilimi olcmen zor değil akıma gelince bu panele belirli aralıklarla ornegin bir role kontagı uzerinden olcum yapacagın aralıklarla bir yuk baglaman bu bir direnc olabilecegi gibi  ampul benzeri bir seyde olabilir bu yuku baska seri bir direnc uzerinden gecir ve bu direnc uzerinde dusen gerilimi oku ve ohm kanununa gore hesaplamalarını yap ve bu bilgiyi akım bilgisi olarak dataloggere ver kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

toma

fikirleriniz icin hepinize teşekkür ederim.. En kısa zamanda neticeleri yazmaya calısacagım..

CaFFeiNe

"akım üretme" tabiri bana ters geliyor akım sağlama kapasitesi gibi birşey daha doğru gibi
yani siz bu güneş panelinin çıkışına bir yük bağlayarak birkaç miliamper de çekebilirsiniz eğer kapasitesi yetiyorsa birkaç amperde..
dolayısı ile çıkışına yük bağlamaz iseniz akım ölçme gibi bir olay yok
bağlarsanızda ölçeceğiniz akım yükün çektiği akım olur