Soru: Kısa Devre Koruması

Başlatan Alexander, 27 Şubat 2006, 09:15:47

Alexander

Merhaba Arkadaşlar
Elimde 78xx 79xx LM317 ve LM337 regülatör entegreleriyle yapılmış güç kaynağı devreleri var bu devrelere kısa devre koruması eklemek istiyorum

Nasıl ekleyebilirim

Birde bu devrelere analog yada dijital ekran eklemek istiyorum akım ve gerilimi yada sadece gerilimi göstersin istiyorum

Başka analog yada dijital gostergeli güç kaynağı devresi önerebilirseniz oda kabul ayarlı güç kaynağı devresine ihtiyacım var yani

Yardımlarınız için şimdiden teşekkurler

timpati

yerin varsa, ucuz olmasını istiyorsan ve ışıklı 7segment display kullanmadan LCD gösterge işini görüyorsa git piyasadan 5YTL'ye bir DVM al, gerilim ölçmeye ayarlayıp onu ekle.

akım korumaları için farklı yöntemler var. en basiti akım yolu üzerine konan seri direnç ve ondan alınan gerilimle anahtarlama yapmak. akım-geridönüşlü tiplerde kısadevre durumunda akım (ya da gerilim) kesilmeyip gittikle azalan şekle dönüşüyor, kısadvre ortadan kalktığında eski haline geliyor.

dilersen sabit bir değer yerine (akabilecek maksimum akım) akımı da ayarlı hale getirecek bir güç kaynağı yapsan daha şık olur.

bütün bunlarla uğraşamayacaksan koy bir tane cam sigorta, olsun bitsin.
why mr. anderson, why ?

argeelektronik

linkteki şemayı istediğin besleme devresine adapte edebilirsin
şemadaki buton kısadevreyi resetlemek içindir,  rv2 direnci ile, korumayı istediğin akıma göre ayarlayabilirsin .

kısadevre koruma
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

argeelektronik

Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

stlg

Sevgili Alexander
Arkadasım asagıdaki bolum tam sana gore gerilim ve akım olcme işinide 7106 yada 7107 turu entegrelerle yapabilirsin internette araştır kolay gelsin

https://www.picproje.org/index.php/topic,8358&highlight=

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

roleci

roleci

Çok uzun zaman önce bir Voltmetrenin açık devre şemasını çıkarmıştım.

roleci

Aynı şekilde bir Ampermetre açık devre şeması ...