sabit yazı ???

Başlatan Fixxer, 27 Şubat 2006, 15:47:16

Fixxer

slm arkadaşlar devremde 6 adet led var ve bunların hepsinde farklı sabit yazılar olsun istiyorum... mesala 1. led yanınca HOŞGELDİN..  2. led yanınca NASILSIN vs... bana ve bunu 5x7 dotmatrixle yapmayı düşünüyorum bu konu hakkında  fikirlerinizi bekliyorum sağol un...
...............................

timpati

varolan sistem üzerinde değişiklik yapmadan kullanacaksan mevcut ledlerin aydınlattığı yere basit birer etiket koysan (veya serigrafi çıkışlı hazır yazılar) sorunun çözülür. yok, ışıklı yazı olacak diyorsan dot-matrislerle yapacaksan ya ledin karşısına opto-kuplör kayacaksın ya led çıkışına ekleyeceğin bir transistörle bir röleyi anahtarlayıp dotmatrisi devreye alacaksın (çekeceğin akıma göre röleye gerek kalmayabilir) sonrasında bulduğun ledlerin katalok bilgisine göre pin numaralarına bakıp bazı satır ve sütunları şaseye ya da beslemeye bağlaman gerekecek.

yazıların sabit değil de değişebilir olması durumunda ek portlara (veya ikinci bir picli devreye) gereksinimin olacak.
why mr. anderson, why ?

peko

Biraz daha detay bilgi verirsen iyi olur, elimde böyle hazır bişi var, sana uygun olup olmadığına bakar upload ederim buraya.
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

Fixxer

peko hocam ben 16f877 ile bir ADC uygulaması yaptım ve çıkış voltaj aralıklarına göre mesela 1.2v ile 2.3 volt arasında 1 led yanıyor...böylece 6. led'e kadar gidiyor... ve bir pic daha kullanarak ledlerin çıkışlarını pic'e giriyim ve hangisine karşılık geliyorsa bir mesaj olsun 7*40 civarında bişiler olabilir. sabit veya kayan  yazı şeklinde ilgilendiğin için çok sağol  peko

peko

1) Anlattığına göre bu işlemlerin hepsini hatta daha fazlasını 16F877 içinde yapabilirsin. İkinci bir işlemci kullanmana gerek yok.

2)Hangi dil ile yazıyorsun bilmiyorum ama forumdaki kayan yazı mantığını biraz inceleyerek işlemlerin display kısmını istediğin gibi yazabilirsin.

Takıldığın biyer olursa yardımcı olalım..

Kolay gelsin
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

sapkaliamca

Alıntı yapılan: "Fixxer"peko hocam ben 16f877 ile bir ADC uygulaması yaptım ve çıkış voltaj aralıklarına göre mesela 1.2v ile 2.3 volt arasında 1 led yanıyor...böylece 6. led'e kadar gidiyor... ve bir pic daha kullanarak ledlerin çıkışlarını pic'e giriyim ve hangisine karşılık geliyorsa bir mesaj olsun 7*40 civarında bişiler olabilir. sabit veya kayan  yazı şeklinde ilgilendiğin için çok sağol peko

sayın fixxer yaptığın adc li devre ilgimi çekti banada böyle bir devre gerekli acaba sonuca ulaştınızmı aynı devreyi bende araştırıyodum burada

https://www.picproje.org/main/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=54514&highlight=#54514

mesajımda var yaptığın devrenin kodları ve isis dosyasını bana da yollarmısın acaba tşk. ederim
ŞAPKALIAMCA MUTLULUKLAR DİLER

Fixxer

sapkaliamca hocam aslında bu projeyi ben yaptım sayılmaz yani ben uyguladımda...ete hocamın forumun ana sayfasındaki notlarını inceler isen sana faydası olur...
ve kesinlik ile çok güsel çalışıo....

sapkaliamca

Alıntı yapılan: "Fixxer"sapkaliamca hocam aslında bu projeyi ben yaptım sayılmaz yani ben uyguladımda...ete hocamın forumun ana sayfasındaki notlarını inceler isen sana faydası olur...
ve kesinlik ile çok güsel çalışıo....

sayın fixxer hocam ilk mesajında ADC okuyan bir devre tasarladım yazmışsın onu yolla bari birde ETE üstadın forumu neresi link verirsen çok sevinirim tşk.
ŞAPKALIAMCA MUTLULUKLAR DİLER

Fixxer

((((((sayın fixxer hocam ilk mesajında ADC okuyan bir devre tasarladım yazmışsın onu yolla bari))))))
Şimdi mesaj panosuna dikkatlice bir bakarsan özellikle adc ile ilgili kısıma ben adc okuyan bir devre tasarladım demedim.Yaptım dedim ve sanada söledim forumun ana sayfasında ete hocamızın adc hakkında dersleri ve uygulamaları var dedim...   bu ne yaaaa araştır önce kardeşimmmm bi bakkk forumda neler var neler yok...