motor seçimi

Başlatan fatefate420, 28 Şubat 2006, 21:01:22

fatefate420

Alıntı yapılan: "hunter"brandanın bir kenarına işaret renk vs koymak yerine delseniz olmuyormu?
yanyana 2 sensor koyup farkını aldırırsınız sağlıklı olur
Selamlar.
Not: Bilgilerini bu nitelikte paylaşan Salim Altın beye çok teşekkürler
şimdi delik delersek reklamı herzaman aynı ölçülere sığdırmak gerekecek
bazen vatandaşın vereceği reklam büyük olabilir buyüzdende daha uzun bir alan gerekli olacaktır.  bu yüzden brandayı hazırlayan arkadaşlar reklamın bittiği noktaya işareti yapıştırıp sorunu ortadan kaldıracaklar
epolat arkadaşın sorusuna gelince: benim sorduğum sesör senin bahsettiğin gib bikaçrenge duyarlı olup analog çıkışa sahip fakat diğer sensörlerde hafife alınmayacak kadar pahalı şu an kodunu hatırlamıyorum onu yarın belirtirim kataloğunu bi arkadaşa verdim
bunalmış hocamın dediğine gelince aslında fena fikir değil bunu hesaba hiç katmamıştım :evil:

picusta

Ben olsaydim bu uygulamada encoder kullanirdim. Silindirin çapi belli, reklamlarin uzunlugu belli. Tek yapilmasi programi yazmak.

fatefate420

Alıntı yapılan: "picusta"Ben olsaydim bu uygulamada encoder kullanirdim. Silindirin çapi belli, reklamlarin uzunlugu belli. Tek yapilmasi programi yazmak.
aslında encoderde mantıklı fakat öncede bahsettiğim gibi bazen yayınlanacak reklamın boyutları değişken olabilecek benim aklıma ilk ve son gelen renk sensörü oldu bunun yerine başka tvsiye edebileceğiniz bişey varsa onuda uygulayabiliriz ama dediğim gibi ilerde bana ihtiyaçları olmadan kendileri istediği yerde durdurabilsinler (herseferinde onun peşinden gezersek vay halimize) :mrgreen:

picusta

Tamam kontrol devresi enkoderden ne kadar gidilecegini bilecek.
Reklamin konumunu ayarlamak için bir asagi, bir yukari  birde hafiza tusu olacak. Kullanici asagi yukari ile reklamin konumunu ayarlayacak, sonra hafizaya yerlestirecek.

x-tol

acaba diyorum 4tl'lik cny70 kullanarak aynı sonular elde edilemezmi ben böylebir proje görmüştüm maakiyet 10tl'yi geçmez isterseniz bir göz atın bu sizin belirttiğiniz miktar çok çok yüksek motor içinde pahalı bir motor almaya gerek yok 550 devirlik şarjlı matkaplar var bunların 220 devir olanlarıda var ister redüktör kullanarak 550 yi 200'e düşürsünüz yada 220 devirlik şarjlı matkabı kullanıtrsınız(8TL)yeterki torku fazlasıyla karşılayacağını umuyorum.zaten maaliyette çok az olacak.
renk algılayıcısı;
http://robot.metu.edu.tr/dosya/renk_algilayici.pdf

fatefate420

Alıntı yapılan: "picusta"Tamam kontrol devresi enkoderden ne kadar gidilecegini bilecek.
Reklamin konumunu ayarlamak için bir asagi, bir yukari  birde hafiza tusu olacak. Kullanici asagi yukari ile reklamin konumunu ayarlayacak, sonra hafizaya yerlestirecek.
bu sefer daha mantıklı oldu bunu üzerinde yoğunlaşabilirim bilgilerini paylaştığınız için hepinize teşekkür ederim :D

picusta

Komisyonumu isterim.
:P

salim ALTIN

merhaba.
Bunu yapanlar, zamanında perdenin görülebilecek kısmının standart boyda olduğunu fark etmişler. Perdeyi üst silindire monte ettikten sonra az boşluk bırakıp kenarına kot pantolonlarda kullanılan metal perçin aksesuarlardan  en başa iki tane koyup sonra perdeyi ekran boyu kadar ilerletip bir perçin daha, sonra yeniden ekran boyu kadar ve bir perçin daha..........perde boyu bitmek üzere iken alt ucu alt silindire bağlayıp 2 perçinde oraya....
Sonra 3 tane endüktif siviç alıp bunlardan birini her durakta olan perçin i görecek şekilde monte ederek sayıcıya bilgi verir şekilde bağlamışlar. perdenin en üst kısmında takılı 2 ci perçine bir tane en alt kısmında takılı olan perçini de bir tane görecek şekilde reklam asılan kısmın dier tarafına monte etmişler. Bu sensörlerde güya motoru ileri veya geri dönmesi gerektiği bilgisini veriyormuş. Tabii bunları yaparken yani perçin leri takarken perdenin sarılması ile oluşacak kalınlığı bile hesab etmişler. Tabi sistemi bisiklet zinciri ve dişlileri ile yaptıklarını söylemeye de gerek yok. Ve malum motor vede malum inverteri bağlayarak sisteme enerji verdiklerinde tıkır tıkır çalışmaya başlamış. İnverterin frekansı ile perdenin değişim hızını filanda kontrol etmişleer. Tabi reklam tam değişirken elektrik kesilirse mazallah o zaman bile en kötü ihtimal elektrik yeniden geldiğinde sistem en fazla İLERİ yönde harekeye başlayıp ilk durağı sensör gördüğü anda normal çalışmasına başlar oluyormuş. Ve bunu tasarlıyanlar çalışmanın güzelliğini görünce çok mutlu olmuşlar. Onlar ermiş muradına....
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

picusta

Az önce dikkat ettim, bu panolar durmadan önce yavaslama devresine giriyor.
Merak ettim bitanesini alip sökeyim nasil yapmislar diye. :)