Proje için yardım Lütfen!!!

Başlatan levent_88, 01 Mart 2006, 20:47:41

levent_88

öncelikle selam ben aranıza yeni katıldım ve lise son sınıfa gidiyorum,,ben sizden bir proje için yardım istiyorum!!aslında projenin birazını tasarladık ve yapmaya başıyacagız ancak ben devreye bir ekleme yapmak istiyorum,yani sizden bir devre ile ilgili bilgi istiyorum...mesela bu devre alarm devredeyken içerideki ısı degişikligini yakalayıp bize alarm vericek örn. bir insan alarm çalışırken içeri alarmı atllatıp girmişse sistem alarm vericek.lütfen bana yardımcı olun!!!

timpati

oda ısısının sabit ve her noktada aynı olduğu, ayrıca içeri giren bir insanın oda ısısında hemen bir değişiklik oluşturacağı gibi bir varsayımla hareket ediyorsunuz. sizin istediğiniz lokal algılama. bunun için en ideali laserli/IR'li veya ultrasonik dedektörlü bir sistem. laser veya IR'yi yönlendirmek/düzgünce yansıtmak gibi sorunlarla uğraşmayın, amacınıza uygun olarak geriye kalan ultrasonik transducerler kullanmak. kapalı mekanlar için oldukça iyi sonuçlar verir. araba alarmı takanlarda bile bulabilirsiniz.
why mr. anderson, why ?

My75

Arkadaşım güvenlik sistemlerinde kullanılmakta olan dedektörler(PIR) genellikle vücut ısısına duyarlı (termoenergy),hatta okadar ilerlediki sadece insana duyarlı dış ortam  PIR'lar piyasada mevcut ve oldukça tuzlu.Sana basit bir PIR şeması veriyorum ama sensörü bulunurmu  bilemem..Kolay gelsin..
http://www.geocities.com/archilochus57/images/sensch.gif
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

timpati

PIR'larda da kullanılan sonuçta bir IR diyot (+LDR+PIR sensor+fresnel lens), yani ışın demeti söz konusu ve onlarda doğrudan bir çizgi halinde giderler. tek teselliniz, PIR cihazlarının önüne konan fresnel lens. onun sayesinde yanılmıyorsam 90-110 derece civarında bir açıdaki nesnelerin ışık ve ısı değişimleri algılanabiliyor. ultrasonikte üstelememin nedeni ise kapalı bir mekan için sinyallerin yansıma yoluyla heryeri dolaşması ve IR veya PIR'lardaki gibi kör noktaların (bölgelerin) olmaması.
why mr. anderson, why ?

My75

Haklısın ama ultrasonik bir sistemde yanlış alarm ihtimali çok yüksek ve profesyonel olarak kesinlikle tavsiye edilmez,heryeri algılamanıza gerek yok genellikle tehlike arzeden yerlere,kapı,pencere ve merdiven girişlerine..Max. 110 derece açıyla 13metreden tarama işlemi yapılır ve yanlış alarm ihtimali oldukça düşüktür..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

OG

Alıntı yapılan: "My75"Haklısın ama ultrasonik bir sistemde yanlış alarm ihtimali çok yüksek ve profesyonel olarak kesinlikle tavsiye edilmez
Evet, US'e güvenemezsiniz..
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.