10 SABİT MESAJLI 8 HARFLİ YAZI PANOSU

Başlatan sapkaliamca, 05 Mart 2006, 23:13:12

sapkaliamca

Ustalar bana 10 adet sabit mesajı kaymadan 7X40 dotmatrix panoda yazabilen bir devre gerekli

örneğin pic in
RB0 pini 1 olduğunda ekrana HEMŞİRE
RB1 pini 1 olduğunda ekrana DOKTOR
RB2 pini 1 olduğunda ekrana HADEME
RB3 pini 1 olduğunda ekrana HİZMETLİ
RB4 pini 1 olduğunda ekrana MEŞGUL
RB5 pini 1 olduğunda ekrana TOPLANTI

gibi mesajlar yazacak
veya picin ADC özelliğini kullanarak voltajın boyutuna göre aynı sistemi yapabilecek devreye ihtiyacım var ilgilenirmisiniz. teşekkür ederim
ŞAPKALIAMCA MUTLULUKLAR DİLER

sapkaliamca

Arkadaşlar bir tanesini veya iki tanesini yazacak kodları verin ben onu çoğaltırım yav kaymasına da gerek yok yardım eden yokmu yaw.

Veli B.

10 tane dizi değişken(her yazı uzunluğu kadar) tanımlayıp ilgili pini kontrol ederek dizi içindeki bilgiyi sutun formatına dönüştürebilirsin.Daha sonra ilk gidecek bilgiyi bir porta yazar ve başka iki pinden 164 de veya 3 pinden 595 e tarama clockunu gönderirsin.
atıyorum tarama 5. sutunda iken
5. sutunda olması gereken bitleri porttan satıra yazarsın.
clocku bir artırırken 6. sutunda olması gereken bilgiyi yazarsın.

Bir başka ve daha kolay olan yöntem;
40 tane 164 yada 595 i seeri data basabilecek şekilde bağlarsın.Çıkışlarını ise sutun da ki her bir lede bağlarsın.Seri olarak data ve clock uyguladığında yazı direkt ekrana çıkar.Tarama yapman gerekmez ama maliyetini yaklaşık olarak 20 YTL artırır.Güç sarfiyatında daha fazla olacaktır.Tabi aynı şekilde karakterleri sutun bilgisine dönüştürmen gerekir.

sapkaliamca

Alıntı yapılan: "katana"10 tane dizi değişken(her yazı uzunluğu kadar) tanımlayıp ilgili pini kontrol ederek dizi içindeki bilgiyi sutun formatına dönüştürebilirsin.Daha sonra ilk gidecek bilgiyi bir porta yazar ve başka iki pinden 164 de veya 3 pinden 595 e tarama clockunu gönderirsin.
atıyorum tarama 5. sutunda iken
5. sutunda olması gereken bitleri porttan satıra yazarsın.
clocku bir artırırken 6. sutunda olması gereken bilgiyi yazarsın.

Ustam ilgilendiğin için çok teşekkür ederim 1. yöntem uygun gibi görünüyor bu sistemde 16f877 kullanacağım adc pini ile voltajı ölçüp değerine göre mesela 1v ise 1.metin 2v ise 2. metin görünecek ama tarama sistemini anlamış değilim adc yi ETE ustamın ders notlarından az buçuk anladım ama taramayı çok inceledim ama canlı bir hocam olmadığından çözemedim anladığım şu satırları örneğin portb ye verdik ilk olarak yapacağimiz iş ilk sütuna gelecek biti portb ye yüklüyoruz bu arada ilk satırı yakmak için 595 i nasıl clock yapıyoruz ve ikinci sütuna gececeğimiz zaman yine biti portb ye yüklüyoruz ama clock sinyali nasıl sütunu yakıyor ve aynı anda yanmasını nasıl sağlıyorsunuz?

peko

@sapkaliamca

Soruların karşısında baya bi düşündüm, nerden başlasam,nasıl anlatsam,ne yazsam die.. :?

İnan isteğini gerçekleştirmek çok basit ama aynı zamanda anlatımıda yazıya dökülemeyecek kadar uzun. Sen en iyisimi arama kısmında "kayan yazı" diye bi arama yaptır, sonra karşına gelen sonuçlarda işine yarayacak bayaa bi yazılmış konu bulacaksın onları oku. Yazanları tekrar tekrar yazmanın bi gereği yoktur sanırım..
Birşeyler ortaya çıkarıpta takıldığın yer olunca, işte orda sor ki hemen yardımcı olabilelim sana..

Kolay gelsin.
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "