Kumaşta örgü sıklığını algılamak.

Başlatan arslan74, 06 Mart 2006, 06:18:31

arslan74

Merhaba arkadaşlar,

Benim Kumasın sık ile seyrek olan kenarını algılatmam gerek. Ancak Böyle hazır ürün olmayınca sizlere danışmak istedim.

Kumasın kendisi seyrek örgülü diğer tarafı ise ondanda seyrek öygülü. Şimdi yapmak istediğim olay şu Normal örgü ile seyrek örgü arasındaki geciş noktasını bulmak. Okuma işide akan bir bant sisteminde olması gerek.

İlk aklıma gelen şey bir ceşit fotosel ile algılamak. Ama kumaşın kendiside seyrek olduğu için ikisi arasındaki farkı algılayamayacak, Cünkü ikisindende ışık gececeği için sağlık cözüm olmadı. Bende onu bir ceşid CCD gözle yapmak gerektiğine karar verdim. Bir çeşid Scanner'i sensörü gibi bir göze ihtiyac var. Bir şerid taraması yapacak. Sık ile seyek taraf arasındaki ışık yoğunluk farkı algılayacak. Yani bana her pixelin analog değerlerini verecek bir sistem. Bende aldığım bu analog değerleri işleyerek arayı bulmak istiyorum.

Böyle hazır algılayıcı sensörü nereden bulabilirim yada buna benzer bir gözde olabilir.

Bu konuda bilgisi olan arkadaşların bilgilerine ihtiyacım var, paylaşılarsa sevinirim.

Selamlar,

Hasan ARSLAN

OG

Bir taraftan sabit ışık verip diğer taraftaki CCD kamera ile baktığında video luminance değerindeki ani değişmeden anlama imkanın olabilirmi?

Başka bir alternatif hava üfleyip diğer taraftan basıncı ölçsen?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

arslan74

Fikirleriniz için cok teşekür ederim OG bey,

CCD kamera sistemi bana mantıklı geliyor ancak, Bana öyle bir sistem gerekli ki, onu işleyebileceğim data göndermeli. Bu analogda olabilir dijitalde. Benim aradiğim böyle hazır sistem şeklinde bir ürün.
Aslında bu iş "imaj processing" görüntü işleme olayına giriyor ancak hiç böyle çalışmam olmadığı için bu işlerde uğraşan arkadaşlardan fikir istiyorum.

Basınc olayı pek sağlık gelmedi. Cünkü sistemde, ortalama 10cm uzunluğundaki küçük noktaların basıclarını okumam gerek, oda cok büyük sorunlar cıkartır. Yapmasıda zor olur.

SCANNER'in veya BARCODE okuyucusnun sensörleriyle uğraşan olmadımı? Eğer ben onların gönderdiği her pixelin değerlerini okuyabilirsem, olayı cözerim kanatindeyim.

Selamlar,

Hasan ARSLAN.

argeelektronik

bence ilk düşündüğün şey , yani fotosel bu iş için çok uygun iki kumaş arasında çok az farklar bile olsa yine fotosel ile anlayabilirsin bunun için opamp lı devreler kullanabilirsin, yada infrared ilede olabilir infrared ile insan kanının yoğunluğu bile anlaşılabiliyor .
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

z

Morie etkisi tam sana gore.

Sik orgulu kumastan bir parca kes ve  kumasin aktigi bandin hemen ustune gergince mont et.

Akan kumasi da alttan aydinlat.

Yukaridan baktiginda kumas akarken sik ve seyrek dokuda farkli efektler olusur. Siradan bir sensor ve biraz akilli algoritmalarla durumu algilarsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com