Dokunmatik LCD kullanımı

Başlatan gocebe, 10 Mart 2006, 16:16:41

gocebe

Öncelikle herkese selamlar  

Arkadaşlar çok acilen yardımınıza ihtiyacım var. Mevcut bir cihazı dokunmatik LCD ekrandan kumanda etmem gerekiyor. Birbirini takip eden menülerden seçim yaptırarak cihazı kumanda ettireceğim. Ekran 320x240 dot matrix bi ekran (CA320240B veya PG32020-D kullanmayı düşünüyorum ama bu konuda önerilere açığım). Öncelikli olarak LCD ye veri yazmaya yoğunlaştım.

PIC kullanarak EEPROM dan veri okuyup bunu LCD ye sürecem ama bunu nasıl yapacağım. Hangi controller (S1D13305, T6963C vs.) ve hangi display driverları kullanmalıyım. Yani verileri ekrana nasıl yazdıracağım.

Bana tavsiye edeceğiniz örnek projeler, devre şemaları ve faydalı linkler var mı?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Logan

Projeyi tam olarak bilmiyorum ama,aynı türden bir projeyle uğraştım.320x240 grafik lcd kullanacaksan SED 1335 kullan.internette ararsan bolca datasheet bulursun.Ayrıca eğer sitede arama yaparsan basic ile yazılmış örnek progrqamıda bulursun.Dokunmatik panele gelince bildiğim kadarıyla touch-pad'leri kontrol eden bir entegre var. Fakat numarasını şu an hatırlayamıyorum.ancak yarın bakabilirim.Touch-pad'ler genelde 2 çeşit oluyor.Birisi ekranı karelere ayrılmış halde.Yani tuş takımı gibi.Diğeri ise free,yani nereye basarsan orasını algılıyor.Kullanmak ve programını yazmak o kadar zor değil.İyice üstüne düşersen en geç 1 haftada çözersin.Yalnız bir problem var.Ekranda görüntü yakalamak için 9600 byte gerekli.24c512 kullanırsan içine ancak 6 adet grafik sığabiliyor.Ben yaklaşık 75 adet grafik kullanacağım için bu problemi çözememiştim.Fakat sonra MMC kart kullanmaya karar verdim.Şuan onunla uğraşıyorum.Eğer daha kolay bir yol bulursan iyi olur.Kolay gelsin.
İmza.

bkrtncr

@logan 'nda dedigi gibi SED1335 bencede en iyi secimdir. ben 320*240 glcd ile baya ugrastım ama dokunmatik ekran olarak değil.. bizim sitede ve internette kaynakta bulabilirsin bu glcd yle alakalı... sana onerim; oncelikle datasheet i guzel bir okursan ve daha sonrasında yazılan programlara bakarak kendi programın icin ilham alırsan kesin isin icinden cıkarsın..
eger takıldıgın bir yer olursa yardımcıda olabilirim...
Bildigini paylaşan, ALİM'dir...

gocebe

arkadaşlar teşekkür ederim.

uğraşıyorum. sıkıştığım yerde yardımınızı isteyeceğimden şüpheniz olmasın  :D

iyi çalışmalar