18F Komut Yardım

Başlatan supermakarna, 16 Mart 2006, 00:02:18

supermakarna

Arkadaşlar ben 16f serisinde asm olarak program yazıyorum. Fakat 16f serisinin komutları yetersiz geliyo. Diyeceksinizki Picbasic veya C ye geç diyeceksiniz. Ama çeşitli sebeplerden dolayı Asm yazmam gerekiyo. Bana 18f serisinin komutlarını anlatan türkçe kaynak varmı elinizde.

stlg

Sevgili süpermakarna
Arkadasım asm gibi bir dilde program yazıyorsunda daha ne istiyorsun picbasic ve C daha iyimi sanıyorsun  yanlış anlaşılmasın bu dillerde pekcok sey yapılamadıgından cogu yerde program içine asm komutlarını ilave ediyorlar bence baska yollar aramak yerine asm dilini geliştirmeye bak diger dilleride ogren tabii ama bence an iyisi asm sana yetersiz gelen şeyler nedir 18f serisinde olanlar sadece donanımsal gelişmeler kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

supermakarna

ya öncelikli olan şu 2kbyt sınırı benim canımı sıkıyo sayfa değiştirmek gerekiyo sırf bu yüzden kırize gircem artı bide tablolarda 256dan fazla olmadugunda gene uğraştırıyo. Bide stack sayısı az ve stack aştıgında reset olayı yok.  

Sence 18f serisinde işe yarar komutlar yokmu    Özellikle LCD sürmek için

supermakarna

C ve basiz yorumuna gelice çoğı C ve picbasicde yazılan programlar reset olayında tırtlıyo. Sonuçta nekadar filtreyi iyi yapsanda picin reset alması allahın emri gibi bişey. Sonuçta her halikarda pic reset alacak. C ve basicte yazılanlar resetden sonra kendini toplayamıyo.

supermakarna

arkadaşlar cevap veren yokmu 18f komutları hakkında

CaFFeiNe

Alıntı yapılan: "süpermakarna"C ve basiz yorumuna gelice çoğı C ve picbasicde yazılan programlar reset olayında tırtlıyo.
C ve basicte yazılanlar resetden sonra kendini toplayamıyo.

biraz daha açabilirmisin nasıl kendini toparlayamıyorki anlamadım

supermakarna

demek istediğim gürültülü ortamlarda çalışan bir kart yapabilirmi C ile
mesela 5v'unda hiç bir kondansatör ve 7805 girişinde de kondansatör olmicak.

HEXF2

Şimdi C dili ile donanımın ne alakası var anlamadım.C dili 7805 ve kondansatörü etkiliyorsa bilemem :lol:

supermakarna

yok benim söylediklerim yanlış anlaşıldı biz C de bir işlemi yap diyoruz yapıyo ama nasıl yapıyo gürültüde reset aldıgında nasıl program kendini toparlicak. Asmde her işi kendin yaptıgın için hangi registeri kullandıgını felen tamamen biliyosun. C de biliyosun ama kendi bizim göremediğimiz registerleride kullanmakta

ben gene anlatamadım galiba

Klein

18F serisinin komut setini bilmiyorum.  LCD için de özel komutlar yoktur.  hatta hiçbir işlemcinin ( belki arm da vardır bilmiyorum) Bu tür özel komutları yoktur. Ayrıca pic'in en basit serisinin 35 komutluk setiyle de yapılamayacak hiçbirşey yok.

Ayrıca.....
C ile ilgili yapılan yorum da çok ilginç. reset durumunda kendisini toparlamaması için hiçbir sebep yok.  Hangi registerleri kullandığını bilmiyor olmamız , C nin bu registerleri yönetemediği anlamına gelmiyor. Ben ASM'den C'ye geçeli 8-10 yıl oldu. 8051 gibi güvensiz bir çekirdekte bile sorun yaşamadım. Hatta makinanın iç içe 3-4 interrupt hizmeti yürüttüğüne , eğer Renesas kullanıyorsam İç içe 6-8 civarında interrupt yürüttüğüne şahidim. ve  kesme hizmet programlarının birkısmında da 32-64 bit floating  point işlemi yapılıyor.  Ve stack  işlemlerinde hiçbir sorun yaşamıyorum. Böyle bir durumda , stack işlemlerinin,  push pop işlemlerinin ASM ile daha mı iyi yönetileceğini düşünüyorsun... Yanılıyorsun. ASM ile Bu kadar karmaşık kesmeleri yönetmek okadar kolay değil.  Ayrıca hız ihtiyacı olduğunda C kullanıyorsan araya asm rutinleri de ekleyebilirsin. Ve ayrıca C derleyicinin ürettiği ASM list dosyasını incelersen , ne kadar mantıklı kodlar ürettiğini de görebilirsin. ASM ye çakılıp kalmak , en az ASM'yi unutmak kadar yanlış.

supermakarna

klein asm'ye çakılı kalmamakta haklısın sonuna kadar. Ben gürültülü ortamlarda çalışan kartlarda devre tasarlamaktayım benim prgramları %100 rame dayalı programlar yani reset aldıgında programın kendini toplaması gerekir yani benim bütün ramlere hakim olabilmem lazım bunun için C'yi boşuna öğrenmeme gerek varmı diye düşünüyorum. Hani Grafik LCD veya mp3 player gibi devrelerle uğraşsam Tabiki C şart diye düşünüyorum. Bu arada bende ingilizce yok C'yi tek başıma öğrenebilmem zor. Bana C compiler hakıkında bir kitap tavsiye edebilirmisin veya kurs veren bir yer biliyomusun?