LCD displayin çalışıp çalışmadığını nasıl anlarÄ

Başlatan obilgi, 20 Mart 2006, 10:34:31

obilgi

Elimde bir ldc display var. LCD displayin çalışıp çalışmadığını nasıl anlarım.
ETE ustanın 16F628 le yapılmış LCD saat+termo devresini yaptım (delikli pertinaksa) hex dosyasını da normal yazdırıyorum ama nafile. LCD nin lambası yanıyor ekranda tık yok. Yardımcı olabilirmisiniz acaba.

Bu displayin aynısı

LCD Display 1602-04

argeelektronik

lcd nin üçünü (3) bacağını 470 ohm luk bir dirençle eksiye bağla eğer bozuk değilse tüm karekrterler yanacaktır , eğer yanmazsa kesin arızalıdır , yanarsada büyük bir ihtimalle sağlamdır , tabi chip'lerde özel bir arıza oluşmuşsa onu bilemem.
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

obilgi

argeelektronik

resme bakılırsa sen lcd ye pek iyi davranmıyorsun , soldaki kıskaç nerdeyse yola temas edecek , sağdaki pinlere bağlı kablolar soyulmuş gibi görünüyor temas halinde lcd ye zarar verebilir , sana tavsiyem  yassı kablo kullan .
koaly gelsin
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

obilgi

Üstat o resim benim LCD ye ait değil. :) Benim LCD resimdeki LCD ile aynı olduğu için koydum o resmi. Resim bir siteden alıntıdır.

Teşekkürler.

bellek

linkte detay bilgiler ve program mevcut

obilgi

Alıntı yapılan: "argeelektronik"lcd nin üçünü (3) bacağını 470 ohm luk bir dirençle eksiye bağla eğer bozuk değilse tüm karekrterler yanacaktır , eğer yanmazsa kesin arızalıdır , yanarsada büyük bir ihtimalle sağlamdır , tabi chip'lerde özel bir arıza oluşmuşsa onu bilemem.

Dediğini yaptım LCD çalışıyor. peki pic te (16f628) program normal olmasına rağmen niye görüntü alamıyorum. başka bir problem var ama çözemiyorum. Hiç görüntü gelmiyor. Yani tık yok.

Teşekkürler.

argeelektronik

lcd nin 3'cü bacağından şaseye 1 k'lık bir drenç tak öyle dene eğer bunu yapmadıysan çalışmaz bu direnç lcd nin parlaklığını değiştirir, 1k bunun için uygun .

eğer yine olmazsa belkide devrende sorun vardır veyua yazılımda devreni iyice kontrol et yazılımıda similasyonda dene

obilgi

Devre çalışırken 470 ohm la denemiştim ama tüm ekran kararıyor. Orjinal şemada 3 nolu ayak boşta. ETE ustanın saat-termo-2 projesinin LCD versiyonu, similasyonda normal çalışıyor. Anlamadığım olay şu devreyi delikli plakete yapıyorum tümbağlantılar normal, zaten çok az bir eleman var. Pic içinde yazılımda ok. Problem ne çözemiyorum.  

İlgine teşekkür ediyorum.

argeelektronik

3 nolu ayak karekterlerin parlaklığını ayarlamak içindir boşta olursa hiçbişey görünmez eksiye yaklaştıkça karekter belirmeye başlar fazla yaklaşırsa tümden kararır 470 ohm luk dirençle denediğin gibi direnç büyük olursa yani eksiden uzaklaşırsa karekterler zayıflar, resimde gördüğüm lcd nin aynısıysa eğer sen aynısı demişsin, 1 k'luk direç en uygunudur , sen 1 k ile şaseye bağla o şekilde dene eğer devrede veya bağlantılarda sorun yoksa kesin çalışır.