PIC 'E YAZDIRMAK

Başlatan umutguncan, 23 Mart 2006, 13:49:46

umutguncan

Arkadaşlar yardımlarınız ile Pic programlamada bayaa bir ilerledim ama sadece Proteus üzerinde çalıştırdım şuana kadar.
Şimdi pic e yazdırmak istiyorum ama MPLAB dan nası yazdırılıyor. Ayrıca nnelere dikkat etmem gerekiyor.
Yardım ederseniz sevinirim.

NOT: Forumda arama yaptım ama tam istediğimi bulamadım. Eğer forumda böyle bir konu varsa özürdilerm şimdiden.

umutguncan

Neyse teşekkler.
Kİmse PIC programlamıyor herhalde...
PIC up diye bir program buldum.. İşimi gördü..

stlg

Sevgili umutguncan
Arkadasım mplabda programı yazıyorsun ve derliyorsun ortaya bir hex dosyası cıkıyor proteusta calıştıgına gore hex dosyasının ne oldugunu biliyorsundur şimdi sana bir pıc programlayıcısı lazım birde bu programlayıcıya ait yazılım yazılımda pıcını seciyorsun yukleme bolumunde
oluşturdugun hex dosyasını gosterip gerekli ayarlarıda yapıp pıcın icine gonderiyorsun kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

aster

"winpic800" (program) ve "feng" (programlayıcı) kelimelerini arat

kusura bakma forumda bizde kendimizi kaybediyoruz, eski konuları biraz deş o kadar çok yazıldı çizildiki

umutguncan

Merhabalar . Yardımlarınız için teşekkürler.
PicUp ı yükledim ben..
İşlemcimi seçtim..
Ama program tuşuna basınca yani chipe yazdırmak için open tuşuna bastığımda

error in hex file on row 1!

çıkıyor??
SORUN NEREDE?

Hex elde ederken mpblab kullandım ve quck build yaptım. Yapmadan önce oradandan işlemcimi seçtim..

umutguncan

Tekrardan merhaba..
Israrla soruyorum ama yardım alamıyorum fazla:(
Ben icprog winpic pic up
hepsini kullanmaya çalıştım ama hex dosyamı yazdırırken srekli hata veriyor...
Neden olduğunu anlayamadım. Programlarda verify tuşuna basınca başarıl diyor yada read diyincede başarıyla okuyor ama yazma işlemi olmuyor.....
Yardım ederseniz çook sevinirim çünkü 4 günden bberi kafayı yemek üzereyim.. Derslerimi fln bıraktım bununla uğraşıyorumm...

umutguncan

http://www.denizelektronik.com/junior_prg.htm
kullandığım programlayıcı bu...
Buna extradan gerilim vericekmiyiz????

mcan

belki yazdığın programda bir hata vardır önce hazır bi hex dosyası bulup onunla dene doğru düzgün yüklenirse onra kendi yaptığın hex dosyasıyla dene o programlayıcı bendede var gerili vermiyorsun yani sen her hangi bir ek yapmıyorsun sadece seri porta bağla ve kullandığın programlama programında jdm programmer i seç

stlg

Sevgili umutguncan
Arkadasım ben ıcprog kullanıyorum hic bir problem yaşamadım yanlız benim donanımım başka senin gosterdigin sitede xp ile ilgili ilave bir program var onu kurup denedinmi  hex programını pice atarken cp secenegini aktif etme sonra bu pici yeniden okut ekrana hex kodları yeniden geldiyse pice yuklemenle ilgili bir sorun yoktur pic gerçek dunyada calısmıyorsa donanımsal bir hata yada yazılımında bir hata vardır kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

umutguncan

Yaa ssorunu çözdüm ama kızmayın bana 8O
Ben laptop tan programlamaya çalışıyordum seri portum vardı ama gerekli gerilim gelmiyormuş maalesef...
Bu sorunu dışarıdan gelirilim vererek çözebilirmiyim???

My75

Tabiki çözebilirsin,port ucunda sadece + ucu ayırıp harici olarak besle tabiki şaseler bir olacak...Hatırladığım kadarı ile bir zener diyot ile oynanıyordu ne amaçla tam hatırlamıyorum sorun yasarsan netten arastır..Kolay gelsin..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

umutguncan

Tam anlayamadım ben gerilimi nereden nasıl vereceğimizi :(

My75

Bazı JDM lerde 8,2 V. zener yerine 6,2 - 6,8V zener takıldığını gördüm. O yüzden JDM lerinizi iyice kontrol ediniz ve farklı zenerler var ise mutlaka değiştiriniz. İşin temeli Seri porttan elde edilen 5,1 V ile 8,2 V. toplanarak 13,3 voltluk programalama voltajı elde edilmektedir. Bu volt 13 volta kadar idare edebilir ancak zaman zaman problem çıkarır. Problemsiz çalışma için programlama voltajının 13,3 volt olması gerekir. Siteyi bir incele..
http://endtas.com/robot/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=31
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

ground

http://www.qsl.net/eb4eqa/serial_booster/serial_booster.htm

Bu devreyi yapacaksın..

Mantık çıkışı kuvvetlendirmek..  Şekildeki entegreyi bulman zor.. (max205) Bulsanda fiyatı çok yüksek olabilir..  

2 max232 entegresiyle şekildeki devreyi yapabilirsin.. Çünkü o gösterdiği entegredeki tampon sayısı fazla.. Sen 2 max232 yi kullanıp tampon sayısını arttıracaksın..

Kolay gelsin..
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

umutguncan

çok teşekkürler sonunda programlayabildim :P  :P  :P