Kayan Yazıda Kullanılacak LED'ler

Başlatan infomaster, 23 Mart 2006, 14:24:55

infomaster

Merhaba,

Kayan yazı devrelerinde kullanılan LED'leri nasıl seçiyorsunuz? 2 tip LED var bir tanesi geniş açılı, diğeri de dar açılı. Kararsız kaldım hangisini seçeceğiz? Superbright (süperparlak) modellerin seçilmesi gerektiğini tahmin edebiliyorum ama açı konusunda kararsızım.

Yardımınız bekleniyor.

Teşekkür ederim.
PAYLAŞILMAYAN BİLGİNİN DEĞERİ YOKTUR.

Subzero

timpati

konuyla ilgilenenler şöyle de söyler: iç mekanda mı kullanılacak, yoksa dış mekanda mı? çünkü iç mekanda mevcut ışık kaynaklarını bastıracak kadar parlak ledler kullanmak ve dış mekanda ise ısı, nem ve tozdan yalıtma gibi sorunlarla başetmek gerekiyor. soruna net bir yanıtım yok, uzmanları söylesin.
why mr. anderson, why ?

OG

Kayan yazılar için dar açı uygundur.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

sagamen

arkadasım  ledlerın açısı genışledıkce  mcd li düşüyor onun için  60 ve 70 dereceli ledler var 5000 -7000 mcd dış mekan için ama iç mekanlar için diffuz ledleri kullanmanı tavsiye
ederım   keşifde var
kolay gelsin
herkEse kolay gelsin

sagamen

unutmadan  yazayım istersen dısarda kullanacagın kayan yazılar için
amber led uygun olabılır gunesten etkılenmıyor dıyebılırım ama fıyatı bıraz pahalı olabılır
herkEse kolay gelsin

infomaster

Bilgiler için teşekkür ederim.

Keşif elektronikten sagamen'in bahsettiği şekilde 10.000 adet aldım. İşimi gayet iyi gördü.

Saygılar.
PAYLAŞILMAYAN BİLGİNİN DEĞERİ YOKTUR.

vatandas30

arkadaşlar
keşif elektronik dediğiniz www.kesif.com.tr mi?
ben ankaradan 3000 mcd bulabildim. tanesi pazarlıkla 115 bin liraya düştü. milicandela falan deyince adamlar yüzüme tuhaf tuhaf baktı. ankarada candelası yüksek ledleri nerden bulabilirim.

e3

Alıntı yapılan: "vatandas30"arkadaşlar
keşif elektronik dediğiniz www.kesif.com.tr mi?
ben ankaradan 3000 mcd bulabildim. tanesi pazarlıkla 115 bin liraya düştü. milicandela falan deyince adamlar yüzüme tuhaf tuhaf baktı. ankarada candelası yüksek ledleri nerden bulabilirim.

Vatandaş30 hocam.Valla Ankara'dan malzeme felan almıyorum.Neden derseniz hem çeşit yok hem de fiyatlar pahalı.Ben artık İstanbul'dan alıyorum.Hem ucuza geliyor hem de neredeyse istediğim herşey var. :D Onun için size İsanbul'dan malzeme almanızı tavsiye ediyorum.Ustalar kullandıkları markaları ve nereden aldıklarını yazarlarsa daha aydınlatıcı olur.Ben Dorukan,Megasan da KingBright ledler satıldığını biliyorum.Kingbright bildiğim kadarıyla iyi bir marka.( Reklam değil. :D )Onları kullanmanı tavsiye ederim.İyi günler. ;)
.eem.

vatandas30

protection
bu söylediklerinin siteleri falan var mı. internetten veya telefonla sorsak, fiyat istesek. ankara yakın olduğu için oraya gidebildim. ama telefonla falan olursa istanbuldan alırım. daha avantajlı olduğunu duymuştum.

e3

Alıntı yapılan: "vatandas30"protection
bu söylediklerinin siteleri falan var mı. internetten veya telefonla sorsak, fiyat istesek. ankara yakın olduğu için oraya gidebildim. ama telefonla falan olursa istanbuldan alırım. daha avantajlı olduğunu duymuştum.

Ben İstanbul'dan Dorukan dan alıyorum.Sitesi www.dorukan.com . Sağolsunlar istediğim her malzemeyi temin ediyorlar.Bir de Megasan var.Onlar biraz daha büyük isteklere cevap veriyorlar.Onlarında sitesi www.megasan.com . Mesela çok led almak istersen her ikisinin de uygun fiyatları var.İnternet sitelerinde fiyatlarda mevcut zaten.Mail atarsan hemen cevap yazıyorlar.O konuda çok iyiler. :D Benim bildiğim bu ikisi var.Mesela Keşif Elektronik in adı geçmişti forumda.Adamlara mail atmıştım ama bi cevap bile yazmadılar sağolsunlar.Tabiki herşeyden önce senin kararın.Ama bence İstanbul hem ucuz hem de çeşit çok. :) İyi günler. ;)
.eem.

vatandas30

megasana mail attım. 5000-10000 mcd kırmızı led için. dediğin gibi hemen cevap geldi. tanesine 0,1$ diyorlar.

CaFFeiNe

Alıntı yapılan: "infomaster"Keşif elektronikten sagamen'in bahsettiği şekilde 10.000 adet aldım. İşimi gayet iyi gördü.
hocam ledin markası kodu ve fiyatı nedir?

vatandas30

arkadaşlar. istanbulda 10.000 mcd kırmızı led bulabileceğim bir yer biliyor musunuz. dorukanla görüştüm şu an ellerinde yokmuş . megasanda da yokmuş. bana acele lazım. taşrada olduğumuzdan kimde var kimde yok bilmiyorum.

mp3dragon

Alıntı yapılan: "vatandas30"taşrada olduğumuzdan kimde var kimde yok bilmiyorum.

daha ne diyeyim ki,

Üniversitede okurken (Ankara) İstanbul'lu bir arkadaşım yaz tatilinde İETT'den öğrenci kimliği çıkartmak istemişti. Bin bir zorluktan sonra pasoyu vermişler ve üzerinde koskoca bir damga "TAŞRADA OKUMAKTADIR"

Evet İstanbullular için ülkemizin Başkenti bile taşradır.

19 Mayıs tatilinde İstanbulda idim. Aç tavuk kendini buğday ambarında zannedermiş. Karaköy de yol iz bilmeden dolaşan bir taşralı olarak bulabildiğim malzemeler; FT232 BL, dsPIC30f2010, dsPIC30f6014, Atmega 16-32-64-128, Pic18f6620, pic18f8620, pic18lf4620-tqfp, ENC28J60, SAW filtre  vs vs.

Yukarıdaki malzemeleri İzmir de sorsam en bol malzemesi olan satıcı bile Hööö der

Nasrettin hoca gibi un var, yağ var, şeker var İstanbullular bir helva yapın artık.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.