ELEKTRİK????????????????

Başlatan Fixxer, 04 Nisan 2006, 13:39:08

Fixxer

Herkeze slm  baya büyük bir sorunla karşı karşıyayım.Şimdi biz firmaya bir plastik kalıp makinası aldık ama elektrik ile ilgili bir problemimiz var şimdi benim hesaplarıma göre (yaklaşık) olarak 80 A çekiyoruz...

45  KW fırın
2    KW motor
5.5 KW vakum
5    KW kompresör
Basit bir hesapla W/V ile akıma ulaştım ve 3 faz olduğu için 3 böldüm ve faz başına 80A düştü yanlışım varsa düzeltin :oops:  
elektrik sayacımız köhlerin 3 fazlı olanı ama 60A kadar bunu öncelikle değiştirmemiz gerekiyor sanırım???? Ve alacamız sayacada her faza 1 akım trafosu gerekmekte.
Asıl sorum şu olacak bu işlemler eğerki doğruysa bunun yasal işlemleri nelerdir... Ve bir proje çıkarılması gerekiyormuş biraz önce birine danıştım bana 500ytl fiyat verdi acaba bizi kazıklıycakmı :lol: . Bunu kendimiz yapabilirmiyiz.Daha önce tecrücesi olan büyüklemizden yardım istiyorum

herkeze kolay gelsin
...............................

aster

Toplam ~115 A çekeceksin,
süzme saatin düşük güçte (harici akım trafosuz) şimdi sana lazım gelen sözleşme gücünü arttırmak olacak,
bunu bu işleri yapan birine yaptırman iyi olur kendin bayağı bir uğraşırsın
tabi yeni dağıtım panosu, saat (eskisini kullanabilirsin), akımtrafosu, kompanzasyon ve sana gelen enerji kablosunun kesit olarak büyümesi gerekecek
kısaca böyle, para kazanacaksan birazda harcayacaksın
önerim sözleşme gücünü normal kullanacağın güçten fazla alman
KW başına bir meblağ ödüyorsun fazla değildi,

Belli olmaz sonradan büyüme gibi işler olursa bir daha yatırım yapmazsın,
yoksa benim gibi 2 tane anahtar teslimi trafo yaptırıp tek'e hediye edersin

Fixxer

cwabınız için teşekürler hocam zaten çok paraya mal oldu ve elektrik meselesini düşünmemiştik açıkçası.ve herifler az parada istemiolarki yaptıralım dedik 2.500 ytl olur diolar şimdi ben rezistanların bir bölümünü çalıştırdım... vakumuda çalıştırdım. indim sayaca baktım sonrada akımını ölçtüm sonrada tekrar yukarı çıkıp tümünü çalıştırdım.elektrik saati patlarsa patlasın misali :lol:  toplamda 40A çekiyor ve bu max çektiği güç kısa bir süre 40A dayanıo yani rezistansların ilk çalışma esnasında sonra set ettiğim değere ulaşınca rahatlıo zaten bu durumda yırttık yane :lol:
...............................

aster

Ampermetrende Peak Hold kısmı varsa makine soğukken her hangi bir faz'a tak ölçüme gir
makinayı çalışıtır 1 saat sonra en yüksek değeri gör bakalım
ona göre hesabını yaparsın

basit bir hesapla gördüğün akımın ~ yarısı sana trifaze gücü verir