Servo Motor Nedir?

Başlatan Jackal_Alone, 08 Nisan 2006, 17:51:41

Jackal_Alone

Selamın Aleyküm...
Arkadaşlar yaklaşık 2 haftadır internetten servo motor hakkında kapsamlı bilgi arıyorum. ve şu ana kadar ulaştığım bilgiler cekirdek kabugunu dahi doldurmaz. Bu benim dönem ödevim ancak servo motorlarıda merak ettiğim için adam akıllı bir ödev hazırlamak istiyorum. Bu konuda türkçe kaynak bulmam hususunda yardımcı olursanız sevinirim...
Selametle...

z

Cikisin hiz yada pozisyon oldugu kapali cevrimli sistemlere servo sistemler denir.

Cikisin sabit tutulmasini saglayan regulatorlerden farkli olarak servo sistemlerde giris degisken olabilir.

Bir servo duzenekte mekanik enerji ureten aksam motor ise bu motora servo motor denir.

Cikis bilgisi her an icin sensor ile olculerek referans giristen cikartilir. Boylece cikis bilgisindaki hata hesaplanmis olur. Daha sonra bu bilgi kontrol unitesinde matematiksel olarak islenerek, motora uygulanmak uzere, hatayi azaltacak olan kontrol isaretini uretilir. Bu isaret motoru surebilecek guc seviyesine cikartilir ve motora uygulanir.

Servo motor herhangi bir motor tipinde olabilir. Ornegin fircali DC, fircasiz DC, 2 fazli AC, step motor ornek verilebilir.

Ancak profesyonel anlamda bir servo motor, klasik motorlardan farklilik gosterir. Bu farklara kisaca deginecek olursak.

Servo motor surekli dur kalk modunda calistirilabilir. Ani zorlamalarda nominal torkunun bir kac kati tork ureterek zorlanabilir.

Genellikle ataletleri dusuktur. Yataklari  daha ozenli yapilmistir. Bu tur zorlamalar motoru isitacagindan sogutma aksamina daha cok kafa yorulmustur.

Bir servo sistemde mekanik hareketi olusturan aksam elektrik motoru olmak zorunda değildir. Ornegin servo valfle birlikte hidrolik pistonlarla da pek ala konumlama servosu yapilabilir.

Son olarak, maket ucak, gemi vs lerde servo olarak adlandirilan minik servo sistemler yanlis olarak servo motor olarak adlandirilir. Bunlara servo motor değil de servo demek daha dogru olur.

Asagidaki siteden biraz olsun yararlanabilirsiniz.

http://www.geocities.com/pidpwm/dcmcon.html
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

YARGICH

Selam,

@bunalmis hocam profesyonel bir step motor sürücüsündeki rezonans engeli gibi servo motor sürücüsünde de böyle bir engel veya problem varmıdır?

Elimdeki 7A unipolar bir step motor ile servo sürücü uygulaması yapabilirmiyim. Benim bu motor ile step sürücü yaparken karşılaştığım rezonans anı servo sürücü yaparkende karşıma çıkar mı?

Yani merak ettiğim servo motor sürmedeki en büyük problem nedir acaba?

Saygılar, İyi Çalışmalar
Uçurtmalar, rüzgarın kuvvetiyle değil, rüzgara karşı koydukları direnç ile yükselirler.

z

Kapali cevrimli bir sistem parametreleri uygun ayarlanmadigi zaman her zaman icin rezonans riski tasir.

Dolayisi ile servo motor uygulamalarinda da rezonans sozkonusudur ancak step motor suruculerine kiyasla cok daha az problemlidir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Jackal_Alone

Selamın Aleyküm...
bunalmış hocam verdiğin bilgilerden ötürü teşekkür ederim. Ancak yıllık ödev olarak kendime baya zor bir konu seçtiğimi geçte olsa anladım. Bir kaç hocam bana türkiyede servoyle ilgili detaylı bilgiye ulaşamassın demişti. Galiba doğruymuş iyisimi yabancı site yada kaynaklara yönelmek. İşin tuhaf yanı endüstrimizde servo motorlar cirit atarken bizlerin onlar hakkında adam akıllı bişey bilmiyor olmamız. Neyse hepinize teşekkür ederim. Eyer yine bir kaynağa rastlar ve burda kaynağı belirtirseniz sevinirim. Eyer adam akıllı bir ödev hazırlıyabilirsem onu burda ve ücretsiz ödev sitelerinde yayınlayacam inşallahta bunu yapabilirim...
Selametle...