TÜRK biçerdöveri tarfa

Başlatan stlg, 09 Nisan 2006, 00:59:18

stlg

Sevgili Arkadaşlar
Belki elektronik ile ilgili değil ama sizlerin yardımlarınıza  ihtiyacımız var bulundugum ilde endustri meslek lisesi mezunu bir abimiz kendi cabalarıyla bir biçerdöver yaptı bu bicerdover traktore baglanabilen bir yapıya sahip adıda tarfa (tarım fatihi) bu projeyi geliştirirken kosgebten bir miktar ilk uretim icin kredi aldı ve bu makineyi yapmayı başardı, bu bicerdover egimli arazide biçme işlemi yapabiliyor ben çiftçiligi fazla bilmedigimden sizlere bu makinenin diger ozelliklerini anlatamıyorum galiba anız yangınlarınıda bir ozelliginden dolayı önlüyormuş neyse abimiz bu makinenin patentine kadar hepsini aldı tabi bu arada pekcokda borca girdi şimdi bu makineyi üratabilmek icin destege ihtiyacı var pekçok resmi makama başvurmasına ragmen hiçbir teşvik alamadı her yetkili bu makinenin cok guzel oldugunu soyluyor tebrik ediyor ama iş finansman yardımına gelince çıt yok sevgili arkadaşlar sizce bu abimiz neler yapmalı hepinize teşekurler kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

cakin64

Selamın Aleyküm Usta bu abimiz tarım ve köy işleri ne müracat ettimi ?
bulunduğu ilin millet vekillerinden yardım istedimi ?

stlg

Sevgili cakin64
Aleyküm selam kardeş  öncelikle aramıza hoş geldin soyledigin yerlere gitmiş maalesef biliyorsun milletvekillerimiz sadece oy zamanları bizleri dinlerler yani senin anlayacagın sonuç olumsuz  8O  kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

cakin64

ALLAHIN RAHMETİ VE BEREKETİ ÜZERİNİZE OLSUN
usta bu abimiz bulunduğu ilin önde gelenlerinden bu konuda yardım istedimi biliyorsun bu işler çevresi geniş insanlarında araya girmesiyle belki biraz daha hızlanır inşallah

sizlerde biliyorsunuzki TÜRK insanının bulduğu böyle icatlara pek rağbet olmaz alışmış bizim insanlarımız illaki yabancı olacak

sanki yabancılar bu işleri çok mükemmel yapıyor

argeelektronik

yanlız başına insan çok fazla şey yapamaz , bence bu arkadaş kendine paralı bir ortak bulsun, ne akıl nede para tek başına bir işe yaramaz hatta bazen ikiside yaramıyor , akıl, para, ve pazarlama yeteneği bu üçünün bir
araya gelmesi lazım .

anız yangınlarını şu şekilde önlüyordur, biçtiği ürünün sapını tarlaya bırakmıyor kendi haznesinde biriktirip dolunca bir yere bırakıyordur bu şekilde anız yanmaz , yakmayada gerek kalmaz çünkü tarla temizlenmiş olur zaten yakmak çok zararalı, o sapların çürüyüp tekrar toprağa dönüşmesi dönüşmesi gerekirken duman olup uçuyor ve zamanla verimli toprak örtüsü azalıyor .

bu arkadaşı tebrik ediyorum .
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

stlg

Sevgili argeelektronik

Kardeş bu abimizin söyledigi birşey beni çok etkiledi şöyle demişti bu projede başarılı olursam para kazanmaktan cok (anız yangınlarını onlemeyle ilgili) boceklerin ve hayvanların duaları bana yetecek demişti :)

OG

Hayırlı olsun.

Maddi destek bulma konusunda herhangibirini suçlamayın. Kosgeb'in bile verebileceği destek kendi hukuğu ile sınırlı iken, herhangi bir ödeneğin yapılabilmesi için ilgili kanunca bütçe ayrılması gereken tüm devlet dairelerini hiç suçlayamazsınız. Bir bakanlık veya genel müdürlük finansör değildir, fakat bizdeki alışılmış "devlet baba" zihniyeti sonucunda hep böyle algılanmıştır.

Arkadaşınızın imalatı ağır sanayi gerektirmiyorsa bir şekilde üretimini yapar. Fakat buna mecbur ise hiç beklemesin kendisine finans ve pazarlama kaynağı olabilecek birilerini bulsun. Çünkü tez zamanda yurt dışında imal edilir ve bu ülkeye de ithal yolu ile girer. Herhalde tüm ülkelerde patent almış değildir.

Yaptığı makinayı bilmiyoruz fakat imalatı çok zor birşey olmasa gerek. Benim bir yakınım bile küçük atelyesi ile dondurma, cola fabrikalarına ciddi makinalar yapmakta iken orta ölçekli bir fabrikada bu işi haydi haydi yapar düşüncesindeyim. Dileriz ki gecikmez ve başarılı olur.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

origamic

arkadas bu işleri yapan bi firmayla görüştümü ve acaba sır değilse hangi ilde?
cunku bildiğim kadarıyla bi uzel var istanbulda msala onla görüşebilir adamlar ciddi ciddi tarım makinası imal ediyor ve eger dediğiniz kadar rantabılsa neden ilgilenmesinler
saygılar kolaylıklar dilerim...

stlg

Arkadaşlar ilginize teşekürler bu abimiz zaten kendi imkanları ile bu makineyi yapabilse sorun yok devletin geri odemeli bircok kredileri var onlar bile onun icin yeterli yani nefes alacak uretimine başlayabilecek kadar bir süre rahatlasa ve sonra devletine borcunu odese tabii böyle bir üretim icin düşük faizli bir kredi gerekiyor neden hollandalılara bu paralarımız gitsin istanbuldaki uzel firmasını abimize iletecegim teşekürler

OG

Burdur'da Burtrak, Ankarada Türk Traktör (Koç Grubu) benim bildiğim büyük üretici firmalar. MÜSİAD kapsamında benzer işleri yapan orta ölçekli çok firma var. Müsiad'ın önümüzdeki hafta yoğun toplantıları var. Bir sonraki hafta arkadaşınızı görüştürme imkanı var inşaallah. Siz bana PM den ulaşın, yardımcı olmaya çalışırız inşaallah.

ismetelk

böyle bi makina için seri üretim yapıp daha sonra pazarlama işi oldukça zordur arkadaşlar. sonuçta ülkede buğday biçimi işini yapan bi arz talep piyasası var. örneğin biz biçtiriyoruz yıllık 1-1.5 milya civarı para biçerdöver sahibine veriyoruz. yapılan makina bu piyasaya girecek. satılırmı satılmazmı çok riskli bi iş. buna cesaret gösterecek insan azdır.
böyle bi makinanın seri üretimini yapma işine girişebilecek yerler koç sabancı gibi holdingler olur bence masraflı ve riskli iş çünki. onlara başvursun derim.
sürç-ü lisan ettikse affola. çiftçilikle biraz uğraştığım için bişeyler yazayım dedim. herkese kolay gelsin

stlg

Sevgili OG
Kardeş sanada teşekür ederim soylediklerini dikkate alacagım ve bu bilgileri yarın abimize iletecegim

Sevgili ismetelk kardeş sanada teşekürler

OG

@ismetelk doğru söylüyorsun, ticaretin zor tarafı da bu zaten "satabilmek".

OG