voltajin dustugunu nasil anlarim?

Başlatan yalnayak, 11 Nisan 2006, 21:48:20

yalnayak

arkadaslar selam.5 voltun dustugunu anlayıp cıkısına 1 yada 0 gonderen bir devre yapmak istiyorum.mesela picin girisine ana voltaj kapanınca devreyi besleyen 5 voltun dustugunu anlkayıp 1 yada 0 gonderecek.picte gerekli komutlarla elektriklerin kapandıgında o islemi voltaj tamamen gitmeden yapacak.mesela verileri eepromuna yazacak yada elektrikler tamamen gitmeden baska bir cıkısını kapatacak vb işlemleri yapacak.insallah anlatabillmisimdir.bunu anlayan arkadaslardan yardım bekliyorum.teşekkürler
Kızımın iffeti batmakta rezîlin gözüne... Acırım tükürüğe billâhi, tükürsem yüzüne..! MEHMED AKİF ERSOY  Kardan Adaminla,GUNES'e calim mi satiyorsun?

supermakarna

anlaşılan sende asansörcüsün..  

"power up timer" özelliğini kullanman yeterli gelcektir.

yalnayak

:) hayır asansorcu değilim.ama bu devre bir cok yerde kullanılabilir. sen boyle bi devre yaptınmı?kullandınmı?bu konuda bilgin varmı?_
Kızımın iffeti batmakta rezîlin gözüne... Acırım tükürüğe billâhi, tükürsem yüzüne..! MEHMED AKİF ERSOY  Kardan Adaminla,GUNES'e calim mi satiyorsun?

aYe

Selam,

Sanirim arkadaş bir test probu yapmak istiyor, bir ara benzer bişey yapmıştım logic devre testlerinde kullanıyordum.

Beslemesini kontol edilen devreden alıyordu, üzerinde 1 tane 7seg display vardı, boştayken "-" , +'da "1", -'de "0" yazıyordu.

Tamir yaparken skoptan bile çok işime yaramıştır, boyundan büyük işler yapıyor :D

Bir ara yaktım bir daha da toplamadım, şemasını bulursam eklerim.

Alıntı yapılan: "süpermakarna"anlaşılan sende asansörcüsün..  "power up timer" özelliğini kullanman yeterli gelcektir.

Derleme zamanı hatası!

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

yalnayak

:) herkes bişeyler yapmıs cok guzel ama beni anlayan henuz yok.sadece picin girisine analog olarak 1 yada 0 gındermek istiyorum..bunun zamanıda su..elektrikler gidince yada voltaj kastii olarak kesilincxe devre bunu anlayacak ve pic 1 yada 0 gonderecek..picte bu sinyali voltaj tamamen kesilmeden algılayıp eppromuna gerekli verileri yazacak.sistem tamam calisiyor ama sinyali ben girisine bagli bir sivicle veriyorum.ama ben devrenin basında duracak değilim ya:) bu her zaman eeproma yazmasın sadece voltaj kesilince 5 voltdan dusmeye baslayınca 3 volta gelene kadar bunu algılayıp işlemini yapması gererkiyor.bunu yapabilen yada yapmıs uygalamıs olan bi arkadas???

Veli B.

Hoşgeldiniz,
Lütfen aşağıdaki linki inceleyiniz.Sanırım aradığınız bu konu...
Daha detay bilgi için arama bölümünü kullanabilirsiniz

http://picproje.org/index.php/topic,7357&highlight=kesilmesinde

aYe

Selam,

Hocam sorununuzu net ifade edemezseniz doğal olarak sizi anlayanda çıkmaz  ;)

Önemli Not: analog 1-0 diye bir şey yoktur

Çözüme gelince;

5V hattından bir diyot ile 1000uF'a(salladım bunu en uygununu deneyerek bul, iki katını tak :D) gir , burdan bir diyot ile mcu'nun vcc'sine gir (her ikisini de hizli diyot tercih et) 5V hattında diyotlardan önce herhangi bir kapasite olmamalı ki kondansatör 5V seviyesindeyken besleme gider gitmez burası hızla aşağıya düşsün. Tabiki 5volt hattını pic'in comparator bacağına gireceksin. Mesela 4.5 volt gördüğünde eeprom yazma rutinine gidip iş bittikten sonrada sonsuz loop'a sokucaksın(kondansatör boşalana kadar oyalansın diye)
Bu durumda besleme anlık gidip gelirse yazılım sonsuz loopda kalıcağı için kodun kitlenmiş gibi davranabilir.
Bunu engellemek içinde comparatör interrupt'i loop'a girmeden önce açarsın, interrupt servis rutinine de reset komutu yada goto 0 dersin olur biter.

Not: denenmiştir...

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

yalnayak

sagol teşekkür ederim ama hoca sensin:) analog 1-0 derken kasdetmek istedigim devre analog ama cıkısında mesela 5 volt verecek belli bir sure.neyse sonucta senin yaptıklarını ben daha once denedim.olmadı değil oldu ama randıman alamadım.pic kondan.le destekledim bosalana kadar giristeki pull-up diyotla sıfıra cektim.ama ben opmaplarla bunun daha net sonuclar alabilecegimi sadece duydum.ilgi ve alakana teşekkür ederim.daha once denedigim olayı senin anlattıklarınla destekleyecegim mesela hizli diyot olayı mantıklı.belki daha uygun sonuc alacagim.cok sagol

yalnayak

katana sanada teşekkür ederim.verdigin linkte konu ile ilgili cok sey varmıs.sagol

aYe

Estafurullah hocam, zaten ilk mesajınızı dikkatli okumamışım, bazen beyin duruyor.

Anlatmayla karışır dedim, hızlıca bir şema çizdim, değerler vs. library'den geldiği gibi, şekil olarak inceleyin sadece;

İyi çalışmalar.

yalnayak

sagol..ugrasmıssın ama resimden bisey pek anlamadım.tamam 7805 den pici arada 2 diyotla besledik.1. diyottan sonra kond. ile topraga cektik.boylelikle pici uzun sure besledik.7805 in direk cıkısını nereye bagladın.o eleman ne?girismi? artısı ne eksisi ne demek?cv ref ne demek int derken neyi kasdettin. :oops:

OG

Alıntı Yap7805 in direk cıkısını nereye bagladın.o eleman ne?girismi? artısı ne eksisi ne demek?cv ref ne demek int derken neyi kasdettin.

Alıntı YapTabiki 5volt hattını pic'in comparator bacağına gireceksin.

Alıntı Yapint derken neyi kasdettin.
pic deki kesme.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

aYe

Hocam sag taraftaki kutu pic'i sembolize ediyor :D

Comparator pic'in içinde bulunan bildiğimiz komparatör, CVref de pic'in içinde bulunan voltaj referance modülü, int'de interrupt'in kısaltılmışı.

Dikkat ederseniz 7805'in çıkışında kapasite yok, yani besleme gidince çok hızlı bir şekilde 0'a yönelecek, ama kapasite üzerinden pic halen aktif, direnç ile comparatore gelen voltaj da 7805'in çıkışıyla paralel aynı hızda düşücek, CVref ile ayarladığınız değerin altına indiği anda da comparator interrupt alacaksınız.

bmutlu

tatlisukurnazi   nin verdigi şemada gerilim olcumunu 7805 in girişinden yaparak kurarsan sana daha geniş bir gerilim değerinde karar vermiş olursunuz diyotlara gerk kalmayabilr veya tek diota düşebilir .

yalnayak

arkadaslar teşekkür ederim.tatlisukurnazinin mantigindan yola cıkarak bu işi halldecegim kanısındayım.mantik dogru cunku.sonuctan haberdar ederim sizi.sagolun.ya bişey solicem ben bu forumlari hep boyle bos kuru insanlarla dolu zannediyodum acıkcasi ama gordumki paylasacak bişeyleri olan insanlarda var.tekrar sagolsun herkese kolay gelsin.