HEX NASIL ?

Başlatan babali, 13 Nisan 2006, 22:15:16

babali

arkadaşlar formu okudum ama bişey anlamadın hex nasıl cevırecegım bazı programlar var ama durmadan hata verıyor kendı yaptıklarım olsun sızınkıler olsun yanlış yaptıgım birşeymı var

conavar

arkadasım yapamayacak birşey yoq....
MPASM kullarak yazdıgın asm dosyanı göstereceksin..(notepad yada başka bir metin derleyicisinde yazım *.asm diye kaydettiğin)
sonra MPASM de browse yazan yerden linkini vereceksin...sonra da ayarlarını yapacaksın....

Radix:Hexadecimal
warninglevel:Warning and errors
Hex output:INHX8M
Generated File:Error Files
.
.
.
kolay gelsin
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

babali

3  ..4 ...tane bişeyler cıkıyor hangısının hex dosyası oldugunu bıle bılırım

Klein

hocam hex uzantılı olan hex kodu barındıran dosyadır. Eğer özel bir ayarlama yapmamışsanız hemen hemen tüm derleyicilerin hex çıktısı HEX uzantılıdır.

teketek

Mplab'ta asm hex'e nasıl çevrilir?olayı aşama aşama anlatıyorum.aslında çok basit bir iki kere yapınca elinizin alışacağına eminim.

1.Adım: Öncelikle mplabı açıyoruz ve bu gelen kutucuğu "NO" yapıyoruz.

2.Adım: Program için yazdığımız asm kodları "File"=>"Save As" ile kaydediyoruz.Burda kayıt esnasında dosyamıza .asm uzantısını vermemiz ve nereye kaydettiğimiz önemli.

3.Adım:Şimdi "Project" => "New Project"  yapıp burdaki kutucuğa da demin asm uzantılı verdiğimiz dosyayı bu sefer .pjt uzantısıyla kaydediyoruz.Örneğin demin deneme.asm olarak kaydettiyseniz bu sefer bu dosyayı deneme.pjt olarak kaydetmelisiniz.Burada ufak bi ayrıntı vermek gerekirse hazırladığınız asm ve pjt uzantılı dosyalar aynı klasörde olmalı yoksa çalışmayabilir.

4.Adım:PJT uzantılı dosyanın adını yazıp hangi klasörde olacağına karar verdikten sonra "OK" butonuna bastığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir kutucuk çıkacak.Burda "Add Node" butonuna basın ve karşınıza çıkan kutucuktaki -hangi dosyayla çalışıyorsanız o dosyanın- asm uzantılısını seçin ben burda deneme.asm yi seçiyorum şekilde de görüldüğü gibi.

5.Adım:Yavaş yavaş mutlu sona yaklaşıyoruz.Şimdide şekilde okla gösterilen butona ya da isterseniz F10' a basarak derleme işlemini bitirebilirsiniz.

Program yazarken bi hata yapmadıysanız (mesela yanlış bi virgül koymak gibi) asm dosyanız hex e çevrilmiş olacaktır.

mod notu: tagları kullanırken biraz daha dikkat, önizlemeyide kullanalım lütfen
Bilgi fark yaratır..