Kendi havyamızı yapsak mesela?

Başlatan conavar, 16 Nisan 2006, 20:02:29

conavar

Alıntı yapılan: "seco06"Mesala IRF540 kullanırsan yanılmıyorsam 20A (100v) kadar güç elde edersin.Mosfet kullanmanın mantığından ve de pwm den dolayı hiç ısınma olmuyo diyebilirim.NOt: ben yaklaşık 10A lik bir kamyonun ampulu ile denedim dimmer olarak ısınma olmadı denecek kadar az.
220v luk bir havya için ise mosfetin 400v olmak zorunda.SAdece şunu yapmalısın 220v ac gerilimi doğrultacaksın.
Pwm mantığını öğrenirsen birçok yerde işine yarar.Mesala benim bir mühendis arkadaşım kaynak makinaları yapıyor bu işle (mosfet ve de pic)
Nerdeyse hiç kayıp olmadan bütün gücü iletebiliyorsun.
Havyada ise düşük voltajlı kullanmanı tavsiye ederim.Gönderdiğim devre de ise nereye bağlanacağı belirtildi. 3 tane uçtan bahsetmişin.Bildiğin gi bunun ikisi rezistansın diğeri ise toprak.Takıldığın noktada buradayım.Geliştirmen güzel.Başarılar. 8)

seco06 alakan için cok teşşekür ederim...Sıkıştıgım yerde sana soracağım ;)
bende IRFP450 kullanmayı dusunuyorum... ;) inşallah yarın malzemelerimi ayarlıyacağım ama bu arada mosfatden sonra ki direnc kac watt olmalı...yani devrede nereye ne şekilde dikkat etmeliyim...?
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

ipek

sayin seco06 ilgili dosyalariniza ulastim devreyi denemedim hex dosyasi
oldugu icin yorum yapamadim voltaji verdik en dusuk isidan mi basliyor
her gun ayarmi yapacagiz yoksa e2 yazip son degeri sakliyor ertesi gunu
actigimizda ayni duty cycle 'den mi basliyor??????
saygilar...

seco06

Sayın ipek kodu yayınlamıştım buraya bir göz at
http://picproje.com/index.php/topic,9378&postdays=0&postorder=asc&start=15
  MOVLW   d'128'
  MOVWF   IS

burada ki IS değişkenine bağlı her havyayı açtığında nereden başlayacağı.E2 e yazmıyor.Ben bu değeri yaklaşık %50 dutycycle göre yazdım.Yani ilk açtığında havya için kullanacağın voltaj/2. ben 24v luk havya kullandığıma göre 12v ile başlıyor.Sebebi ise havyayı açtığımda lehimi eritecek dereceyi ulaşmasını istedim.Sonrası ise butonlarla istediğin seviyeye geliyor.

Sayın conavar mosfetten sonraki direnç havyadır.Onun yaklaşık direnci 28ohm civarı olur.

seco06

tatlısukurnazı
Alıntı YapBu gizli ibaresi altına saklanılıp sanırım sizden de birşeyler saklanmış
:lol:
Hocam benden birşey saklı falan değil.Bu işle uğraşanlar milli gizlilik dereceli bilgileri taşıyabilir ,bakabilir.Buna da klerans adı verilir.
Şimdi kullanılan malzeme fiat olarak ucuz olabilir.Ama adamlar unutmaki teknoloji satıyor.Birde bunlar 50 yıl öncesi değil.Biz onlardan 50yıl geriyiz bu söylenebilir.

z

Klerans sahibi bir kisinin ketum olmasi lazim. Bu konuda susmaniz ulkemiz adina hayirli olacak. Birakin sorusuna cevap arayan cevabini nerde bulursa bulsun.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

seco06

bunalmış
Alıntı YapKlerans sahibi bir kisinin ketum olmasi lazim. Bu konuda susmaniz ulkemiz adina hayirli olacak. Birakin sorusuna cevap arayan cevabini nerde bulursa bulsun.
Kesinlikle doğru . ;)
Neyse bukadar yeter biz konumuza dönelim.Conavar hocam için tam olarak anlaşabileceğimiz bir devre çizdim onu yolluyorum.Saygılarımla
http://rapidshare.de/files/18658621/havya.bmp.html

conavar

soce06 cok teşşeküler acık ve secik belirtmişsin herşeyi eyw....
ben trafomu temin derder etmez deneyeceği ;)
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

ahmet2004

Arkadaşlar burda ev yapımı sıcak hava üfleme
makinesi var.Biraz değişiklik olsun.

Ev Yapımı Havya Linki...

balkes10

arkadaşlar yeni bir başlık açmamak için buraya yazıyorum lakin ortalık başlık çöplüğüne döndü. Üflemeli havyam var çin malı net marka dijital göstergeli sıcaklı çalışırken 300 den 120 ye düşüyor kendiliğinden nedeni ne olabilir. Aynı havyanın dijital göstergeli olanını ankaradan nereden bulabiliriz lakin yarın ankaraya geçicem ...
SADECE ŞAHLAR HAMLELERİ ÖNCEDEN SEZER

nurim

Alıntı yapılan: "balkes10"arkadaşlar yeni bir başlık açmamak için buraya yazıyorum lakin ortalık başlık çöplüğüne döndü. Üflemeli havyam var çin malı net marka dijital göstergeli sıcaklı çalışırken 300 den 120 ye düşüyor kendiliğinden nedeni ne olabilir. Aynı havyanın dijital göstergeli olanını ankaradan nereden bulabiliriz lakin yarın ankaraya geçicem ...

Ankara'da Konya Sokak (ULUS ) ta,vardır.Burada elektronik malzeme satanlarda bulabilirsin.

Kolay gelsin
nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"