Deprem sensörü çılgınlığı.

Başlatan salim ALTIN, 19 Nisan 2006, 08:43:24

salim ALTIN

Merhaba.

Sanırım pek çoğunuz doğal gaz sistemlerinde deprem anında gaz akışını kapatmak için mecburiyet getirilmek üzere olan deprem cihazını duymuşsunuzdur. Duymadınızsa da paniğe gerek yok.  :D
Ben bir abimden "Yaptım" dediğinde duydum. 15 gün önce. Hatta bana takıldı senin nasıl haberin olmaz diye.. :D
Tabi benimde haberim olduktan sonra dikkatli bakmak gereği duydum ve ardan bir hafta geçmişti ki benimde kapımda istekliler belirdi.
Şimdi bir istekli vatandaşı bu işle uğraşmayı kabul eden bir arkadaşa havale ettik. 10 bin ytl ye.
Fakat araştırınca ortaya neler çıktı.
Bir süre önce başlayan bu cihazı yapma isteği arrow ve elektro gibi firmalara akselorometre talebi olarak yansımış. 2 ve 3 aksis akselorometre kullanmak isteyen taliplere 27 dolar civarında eldeki demo bordlar satılmış. Fakat talebin arkası kesilmeyince hemen yüzlerce adetlik demo bord siparişleri geçilip fiyatlar da 50 dolara çekilivermiş...
Şu sıralar iş tam manasıyla çılgınlık halini almış durumda. Tabi satış fiyatı 500 Ytl civarı maliyette 33 dolar civarı olmasının bu konudaki meraki tetiklediğini söylemeye gerek yok.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

nonstradam

mehaba salim hocam. ben ön ödemeli doğal gaz sayaçlarının elektronik kartlarını geliştiren bir firmanın argecisiyim. bu bahsettiğin sensor nasıl bir şeydir. nereden temi edebilirim. mevcut tasarımlarıma adepte etmek isterim. çalışmalarında başarılar.

hamit

evet salim usta malesef turkıye  fırsatlar ulkesıı bazı ınsanlarr ınsanların zaaflarını kulanmayı ilke haline getırmıss uretıcılerde haklı tabii malıyet cok önemli bizde talep artınca fiat düşecegine aksine artıyorr....

cozturk

bir müddet önce  0.2$ a perakende olarak aldığımız 4026 entegresi ile ilgili bir arkadaş proje yapıp ihale almıştı. o tarihten sorna türkiyede karaborsa oldu. türkiyeyi bırakın dünyada bile 4026 fiyatları 2$ civarına çıktı.

ipek

salim bey selam bende demozede oldum minik bir plaket kibrit kutusu
kadar yok uzerinde sadece 8usd dolarlik ADXL213 var 50usd verdim
uzun ugraslar sonucu kandilli rasathanesi testlerinden gectim alti aydir
TSE den gecmeye calisiyorum CANAKKALE gecilmezden sonra ikinci
bariyer TSE gecilmez yilmadik yanilmadik azimle devam.....
ayrica adxl213 siparisi veriyim dedim 1000'den asagi siparis verilemiyor
teslimat haziran sonu dediginiz gibi bir cilginlik soz konusu ulkemizde
bir urunu saglam tutarli kararli olarak yapan değilde ilk yapan nasiplenir
mantigi......

peko

" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "ipek"salim bey selam bende demozede oldum minik bir plaket kibrit kutusu
kadar yok uzerinde sadece 8usd dolarlik ADXL213 var 50usd verdim
uzun ugraslar sonucu kandilli rasathanesi testlerinden gectim alti aydir
TSE den gecmeye calisiyorum CANAKKALE gecilmezden sonra ikinci
bariyer TSE gecilmez yilmadik yanilmadik azimle devam.....
ayrica adxl213 siparisi veriyim dedim 1000'den asagi siparis verilemiyor
teslimat haziran sonu dediginiz gibi bir cilginlik soz konusu ulkemizde
bir urunu saglam tutarli kararli olarak yapan değilde ilk yapan nasiplenir
mantigi......

Merhaba.
:D  @ipek geçmiş olsun. Zor olan bir zanaat seçmişsiniz. :D  öle kolaymı her kese TSE. (bir tse anım var. sene 1986. Jeneratöre tse alınıyo. yetkili geldi. elinde bir mühür var. TSE yazan. Örnek bir ürünü inceliyor ve onay olarak üzerine vuruyor. İncelene başladı. Patron aldı yemeğe götürdü. Usta başı aldı eline mührü .... nerede boşluk varsa... böylece ürünümüz TSE aldıydı  :D )
ST piyasaya girmeye çalışıyormuş. Bu nedenle Analog Device ın malzemesinden daha ucuz imiş şu sıralar. Fakat moda analog.

@ipek hocam rasathanede tek seansta okey aldınızmı.? orada da 1000 Ytl istiyolarmış test başı.
Birde tabi sizin imalat için test ve kalibrasyon cihazına ihtiyacınız olacak üreteceğiniz her yeni üründe... Yada burası türkiye :D  :D  :D
Ne yaptınız cep telefonu titreşim motorumu  ;)  :D

Bu iş hem oldukça ciddi, hemde dalga geçilebilecek kadar savsak bir iş. Eğer gerçek yatırım yapılıp ta cihaz hakkıyla yapılacaksa maliyetler yüksek. ama sıradan birşeyler yapılacak sonrada biz bunlara güvenmek durumunda kalacağız. İnşaallah sınanması veya muhtac olunması gerekmezde kimse zarar görmez.

@nostradam bu malzemeler için ARROW ve ELEKTRO elektronik firmaları ile görüşebilirsiniz.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

salim ALTIN

Merhaba.
sayın ipek bu cihazda yapmak isteyen meraklılarca göz ardı edildiğini düşündüğüm konu 5 yıllık garanti.? Bu süre için akü ömrü garantisi nasıl temin edilecek. Ben bu konuda tereddüt  içindeyim. Akü de 3 yıl sonra değiştirme mi yapılacak. Siz içindesiniz ! fikrinizce ne olur.?

cozturk

Akü rafta  dururken ömrünün bittiğini biliyoruz.

Acaba tampon şarjda dursa 5 sene dayanmaz mı?

salim ALTIN

Merhaba.
@coztürk kurşun asit akü için beklene süresi bile uzun gibi geliyor bana. Acaba süper kapasitör konsa nasıl olur.

ipek

salim bey selam bogazici universitesine 5 kandilli testi icin 5000ytl verdim
idare ettiler aslinda 10 kere gitmek icap etti 128 test uygulaniyor
1hz 2.5hz 5hz 7.5hz ve 10 hz 0 derece ve +50 derecede sadece yatay duzlemde acisal 0 derece 45 derece 90 ve 135 derece testi yanimizda
laptop goturdugumuz icin yazilimda cikan aksakliklari duzeltme imkani oldu bunu biz uretmeyecegiz muhendislik bedeli olarak anlastik aku buyuk sorun tse ce logolu aku kabul etmiyor kesinlikle altini cizerek beyan ediyor
sanirim uretici firma her yil yenileyecek cok zor is
ayrica bugun tse belgemi aldim tur atlamis lig takimi gibiyim :lol:

Macera

Arkadaşlar doğal gaz için kullanılacak bir deprem vanasından bahsettiniz.
Bu mekanik çalışan bir vana diye biliyorum.
Elektrikle çalışan bir doğal gaz deprem vanası yapacaksanız eğer exproof olmadığı sürece kullanılmasına izin verilmez. Bu sistem exproof mudur?
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

ipek

evet vana izah ettiginiz kriterlere uyuyor orta boy bir selenoid ic kisma hic degmeden mekanik olarak 12 yada 24 volt 2 saniye tatbik edildiginde
ic diyaframi ve gaz akisini kesiyor muhtelif tip cap mevcut bu zaten ithal
edilmis gaz montaji yapan firmalar takiyor size mudahele icin sadece iki
bobin ucu mevcut bir kez attiktan sonra yonetici vs vs yetkili kisi tarafindan tekrar elle kuruluyor ALLAH bu cihazi ULUSUMUZA bir daha kullanmaya gerek gormesin......

salim ALTIN

Merhaba.
@ipek hayırlı olsun.
Tüm testler sizin tarafınızdan olacak şekilde heralde anlaşmanız. TSE ye kadar. Zor iş. Bana da tanıdığım biri geldi. işi elektronik değil ama bunu satacak çevresi var. Bir heves işte. Bana kendim için hiç cazip gelmeyen bir iş. Üç ayrı tanıdığım var bunu yapacak. Birinci uğradığımız arkadaşı tanıyınca tamam dedi meraklı arkadaş. Ve anlaşma zemini hazırladık. Testler için koşturma ve maliyeti meraklıya ait. 10 hafta da proje süresi var. Test esnasında çıkan problemleri çözmekte  dahil. Bilemiyorum bu süre yetermi.! Proje maliyeti olayı ise değişken. yukardaki şartlarda onbin ytl değer biçildi.  Bazen projeler oluyor. belki %10 una ancak değer veriyoruz. Mesela ben bu deprem sensörü işine hiçte olumlu bakmıyorum. Belkide korktuğum vebal altında kalmak. Çünki riskli bir iş. Yarın allah korusun bir deprem olsa boruların içinde kalan gaz bile yangına sebep olur. O zaman anlat derdini. Özelliklede Basın a. Çarşaf çarşaf resmini basarlar insanın  mazallah katil diye...

ipek

Salim bey selam tamamen haklisiniz cok vicdani sorumluluk getiriyor
beraberinde piyasalar berbat ithalatcilarda mal yok yatirim yapmamak
icin yeni bir sey getirmiyorlar yazilimi 15 gunde haloldu kandilli olmamis
kardesim duzeltte gel diyor fakat .......zihniyet ayni neyi duzeltmeliyim
deyince anlamadigin isi niye aldin diye basiyor fircayi iki defa birakma
tesebbusunde bulunduk uretici ile mukavele imzaladigimiz icin bu mumkun
olmadi devreden zerre kuskumuz yok oradan vicdan rahat fakat 0 derece
su terazisi ile monte edilmesi gerekiyorki buna riayet eden yok iki boyutlu
dusundugu icin saniyede 20 turev islemesi gerekiyor ve terazi ile monte
edilmemis ise verim % 30 yakin performans dusuyor hanimin annesinin
oturdugu binada sigorta atti damat bak dediler keske bakmasa idim
cihaz yerde eger calisiyor ise ancak tek boyut okuyabilir memleketin
halini sorumluluk zincirinin oteden beri kopuk oldugunu ast ust hiyarersisi
adam sendecilik canim bana kac para veriyorlarki benden bu kadar
zihniyeti ve diken ustunde oturdugum asil nokta Salim bey bu aku'leri
bir kilifina sokarlar ne uretici ne tasaron nede yonetici kisa bir sure
sonra unutulur gider piyasadan aku bakiyorsunuz 6usd hepsi cin mali
avrupa bakim 10euro verim diyorsunuz uzerinde isi ile markerlenmis tarihi
gorunce soke oluyorsunuz 9100 1991 ocak ayinda uretilmis artik siz
dusunun Salim bey uzadi ama dogrusu boyle yuce ALLAH sizleri bizleri
tum yurddaslarimizi dogal felaketlerden ve simsarlardan korusun ayrica
isi aldiysaniz basarilar ve sabir'lar diliyorum  60 dogumluyum bu gune kadar aspirin kullanmadim
artik kullaniyorum...............