Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Seri Haberleşme-Acil yardım

Başlatan vale9, 25 Nisan 2006, 15:46:48

vale9

Arkadaşlar merhaba, 2 adet 16F877 arasında çift yönlü tek kabloyla seri iletişim yapabilirmiyim? Asenkron çalışıp sırayla birbirlerine veri göndermelerini istiyorum. İlk defa seri port kullanacağım. Yardımcı olursanız sevinirim. Ayrıca pic'in resetlenmesini engellemek için ne yapmam lazım? Teşekkürler...
Hayat 1'ler ve 0'lardan ibarettir.

Ziya

Alıntı yapılan: "vale9"Arkadaşlar merhaba, 2 adet 16F877 arasında çift yönlü tek kabloyla seri iletişim yapabilirmiyim? Asenkron çalışıp sırayla birbirlerine veri göndermelerini istiyorum. İlk defa seri port kullanacağım. Yardımcı olursanız sevinirim. Ayrıca pic'in resetlenmesini engellemek için ne yapmam lazım? Teşekkürler...
Yapabilirsin. 877 Tx ve Rx çıkışını 1 k gibi dirençle birbirine bağla. Diğer 877 de de aynısını yap. Her iki 877 Rx çıkışlarını (pinlerini) birbiri ile doğrudan bağla. Yazılımda bilgi gönderen 877 de her gönderim arkasından (aynı bilgi kendisine de geldiği için) port okuma işlemini yaptır. Bunu yapmazsan overrun error hatası ile karşılaşırsın. Alıcı 877 sadece okuma yapacak.

[bu arası eklendi: bağladığın tek kabloyu 1k ile toprakla. Diğer 2 direnç 1.2 k olabilir.]

Picin resetlenmemesi ile ilgili forumda çok detaylı mesajlar var. Arama linkini kullanarak ulaşabilirsin.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

vale9

Dostum teşekkür ederim, bir kaç satır örnek kod yazabilirmisin? Seri iletişim için ayar falan yapmam gerekiyormu acaba? Teşekkürler...
Hayat 1'ler ve 0'lardan ibarettir.

Veli B.

Alıntı yapılan: "Ziya"

Picin resetlenmemesi ile ilgili forumda çok detaylı mesajlar var. Arama linkini kullanarak ulaşabilirsin.

Aynı şekilde seri haberleşme için de bol miktarda örnek ve tartışma mevcut.
Lütfen arama linkini kullanalım.