Reed Röle Akım Algılayıcı????

Başlatan Fixxer, 02 Mayıs 2006, 11:03:20

Fixxer

Herkeze slmlar  şimdi reed röleyi kullanıyorum :lol:  Akım algılayıcı olarak
48v'un +'sına 5 sipir bakır tel sardım ve bunu seri girdim... içindende bir reed röle geçirdim cam kılıflı olandan başka türü varmı bilmiyorum ama 12 volt geçiriyorum  üzerinden ve bir röle sürüyorum akımdada kayıp olmadı 3A çeken bir devreye  bağladım.küçücük bir problemim var röle çektiği zaman tırrrtttttt die ses çıkarıo ama çekio sonucunda bunu nasıl engelleyebilirim??????
...............................

CaFFeiNe

5 sipiri 8-10 sipir yapıp dene bakalım

Fixxer

Denedim olmadı...065 mm şimdi 055 ve 040mm deniycem bakalım bir nüve yapmam gerekirmi acaba

kesmez

bobinden geçen akım eğer rezistif bir yükü sürmüyor, örneğin endüktif bir yükü sürüyor ise bundan kaynaklanabilir..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

Fixxer

Slmlar Kesmez Hocam bu konuyu rica etsem biraz daha açarmısınız...vede nasıl bir çözüm bulurum  ben dc 48v'un +'sına seri bağladım yoksa ac'ye mi bağlamalıydım ama ben bir sürü deneme yaptım bir çivinin üzerine sardım bu durumdada ısınmaya başladı ne yapsam ne yapsammm???????????

ftsahin

Sargıya paralel akım yönünde 1000uF falan bir kondansatör bağlamayı dene. Role çekme-düşme sınırında çalışıyorsa kondansatör bu sorunu çözebilir.

Fixxer

Walla onuda denedim olmadı kardeşş  :cry:  :cry:  :cry:

bigbey

Reed kontak bilgisini bir transistöre ver ve roleyi o transistör ile sür.
Transistörün beys-emetör arasına 100 nf ve 22 kohm bağla.
TA6R

CaFFeiNe

@fixxer

AC' den bahsetmişsin biraz daha açabilirmisin sen 48V' u aküden alıp mı kullanıyorsun yoksa trafodan doğrultup filanmı kullanıyorsun?

hatta bu kısımla ilgili küçük bir çizim atarsan daha iyi olabilir

Fixxer

Alıntı yapılan: "CaFFeiNe"@fixxer

AC' den bahsetmişsin biraz daha açabilirmisin sen 48V' u aküden alıp mı kullanıyorsun yoksa trafodan doğrultup filanmı kullanıyorsun?

hatta bu kısımla ilgili küçük bir çizim atarsan daha iyi olabilir

Hocam şimdi 48 v dc ile çalışan bir ünitem var trafodan aldığım ac yi doğrultup cihaza veriyorum ve dc hattının + sına seri olarak bobin bağlıyorum ünitemde 3A çekiyor bende bobinin içinden bir reedröle sokuyorum ve reed rölenin kontağındanda dc 12 geçirip röleyi sürüyorum.... ama röle tırrrrttttt  die ses çıkarıo ama sonucunda çekio ama sağlıklı çalışmıyor sonucunda

CaFFeiNe

şimdi regüle devren yetersiz olabilir bunun sonucunda röleyi sanki AC ye bağlamış gibi tırrt yapabilir imkanın varsa bir skop ile bakabilirsin (benim yok  :cry: )

başka bir reed rölede denedinmi belki kontağı problemlidir

Fixxer

tamam arkadaşlar sorunu çözdüm aslında benimde biraz dalgınlığımdan kaynaklı olabilir... röleye sadece 2200 mf 16 v bir tane kondansatör taktım ve şimdi cillop gibi çalışıo herkeze fikirlerinden dolayı çok teşekür ederimmm...
Picproje sağolsun :lol:  :lol:

kesmez

merhaba fixxer..
şimdi hatırladım böyle bir reed röle problemi benimde başıma gelmişti..
reed röle sinyallerini npn bir tranzistör ile kuvvetlendirerek röle sürmüştüm ve problem kalmamıştı..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

Fixxer

Aynen hocam hatta daha sonra oldu zannettim ama olmadı ve sonrda üzerinden 12 v geçirdiğim için reedröle nin kontakları yapışık kaldı....bende voltajı 7805 ile 5v a indirip çıkışa birtane 1k direnç taktım onuda reedrölenin üzerinden geçirip transistörün beyz'ini tetikledim 12v uda onun üzerinden sürüp röleyi çektirmeyi başardım ama yinede röleye paralel bir kondansatör taktım :lol:  :lol: işi ne kadar uzattım ya düşününce teorikte herşey basit gelio bobinin üzrinde oluşan manyetik alan ile reedröle çektirilir... ama pratikte hiçte öle olmadııı :lol:
ama çoookkk mutlu oldum şimdi cillop gibi çalışıo :lol: