Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Kablosuz kontrol

Başlatan samsa, 02 Mayıs 2006, 20:51:51

samsa

merhaba. arkadaşlar 220V Ac sinyal üzerinden cihaz kontrolü yapabilirmiyiz. internette ve piyasada x10 adlı bir cihaz var. sabir bir yere modülü bağlıyoruz şebekeye. daha sonra hiç kablo kullanmadan evde istediğimiz cihazı kontrol edebiliyoruz. tabii kontrol edilecek cihazlardada modüller mevcut. kablo kullanmadan ev tesisatı üzerinde bu işlemi gerçekleştiriliyor.Bu devreyi nasıl yapabiliriz. Bu konuda yorumlarınızı ve desteklerinizi bekliyorum
Yolların sonu....

YARGICH

Selam,

Power Line iletişim çok güzel bir yöntem olmasına karşın, aynı hatta bağlı olan başka cihazlar (elektronik balast, AC motor gibi), senin bu hattan göndereceğin sinyalleri bozar. Bunun için senin yapacağın modüllerin girişine filtre yapman gerekir. Filtrelerde kullanacağın bobin ve kondansatörler, yapacağın deverenin ve bilgilerin frekansına göre değişiklikler gösterir.

Ama dersen ki çalışacağı ortam temiz, o zaman çalışma mantığı kısaca; AC sinyalin sıfır geçişlerinde şebeke hattına düşük voltajlı gerilim yükleyeceksin. Öyle anlarda gerilimi yükle ki, karşı taraf hangi anda gelen voltajın 1, hangi anda gelen voltajın 0 olduğunu anlasın. Yükleyeceğin gerilim atıyorum 2V. Bu 2V'u X süre, Y frekansında gönderki karşı taraf parazit olup olmadığını da ayırt etsin. Bu Y frekansında gönderdiğin sinyali karşı tarafda çözümleyecek minik de bir filtreye de ihtiyacın var. Devre tasarlaman seni biraz kastırır ve bıktırabilir. Çünkü çok devre elemanı patlatabilirsin. Malum sürekli 220 üzerinde çalışacaksın. Ayrıca bu iş için kesinlikle osilaskopa ihtiyacın var. İnşallah vardır çünkü bende yok :(

Sana önerim Philipsin PowerLine modemleri var. Hem çift yönlü, hemde daha sağlıklı. Data sheetinde trafolu ve trafosuz olmak üzere, modül için örnek 2 devre var. Ama inan entegrenin ismini unuttum. Hatırlarsam yazarım, Philipsin olması lazım.

Bu konuda eski şirketimin hali hazırda sattığı ürünler var. Az da olsa konu hakkında bilgim var. Yardımcı olmaya çalışacağım ama, eski şirketimin ticari haklarınıda hiçe sayamam. Buna dair yazılı anlaşmamız var, hemde etik olmaz ;) Yalnız teknik olarak olay kısaca bu kadar. İşini biraz zorlaştırmış gibi anlattım ama yapacağın modülün satılacak bir ürün olacaksa, bir gün bunlara ihtiyacın olacaktır, çünkü her ortamda sağlıklı çalışması gerekecek.  Ben yinede hazır entegre çözümleri araştırmanı tavsiye ederim. Sağlıklı ürünleri daha kolay hazılamanda sana yardımcı olacaktır.

İyi Çalışmalar.
Uçurtmalar, rüzgarın kuvvetiyle değil, rüzgara karşı koydukları direnç ile yükselirler.

samsa

Sağol yargıch arkadaşım verdiğin bilgiler için. çalışma fikri
açısından bazı noktalar yerine oturdu.
Yolların sonu....

bsivgin

http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/00236a.pdf

işine yarayacaktır.

Saygılarımla
Bülent ŞIVGIN
www.diyot.com

trexmilennium

Bülent bey, ben ordaki devreleri inceledim.
Benim anlamdığım mevcut 220V (pdfde 120V diyogerçi) şebekseine 120kHzlik bi sinyal ve sinyale bindirilmiş veri gönderiyor. ama nasıl oluyorda kaynağı kesmeden buişi yapıyor.
yani olması gereken 220V bi devreye girer, module edilip çıkar.
ama burda paralel bişekilde hiç kesmesen hallediyo. Anlamadım gitti!

aster

Arama kısmıdan en üsteki satıra
power and line yazıp
alt soldaki sonuçlar kısmından da mesajlar kısmına çentik atıp aratırsanız
değişik cevaplar göreceksiniz
mesela
http://picproje.org/main/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=29577&highlight=power+line#29577