SerIn2de Takıldım :( - Yardım Lütfen!

Başlatan multimesut, 13 Mayıs 2006, 11:54:19

multimesut

Selam arkadaşlar. Basic diline bu aylar geçmiş bulunmaktayım. ASM ile programlardım. Biraz değişiklik yapalım dedim  Bi konuda takıldım yardım ederseniz sevinirim. Aşağıdada uğraştığım kodu görebilirsiniz. Benim istediğim 2 işi birden kontrol ettirmek. Yani bi yandan seri haberleşme bir yandanda PORTAnın birinci biti. Yani eğer Seriden bilgi gelirse serinin işlemini yapsın istiyorum. PortAnın birinci bitinden bilgi gelir ise PortAnın işlemini yapsın istiyorum. Aşağıdaki gibi yaptım. Fakat bu seferde Seriden bilgi geldiği sürece komutum işliyor. Seriden bilgi gelmediği mütdetce PortAkontrolü yaptıramıyorum  Yardım ederseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar dilerim.

<code>
      SerIn2 GIRIS,396,[WAIT ("ETE"),AL]

IF AL=88 Then
         Toggle LEDA
         Toggle ROLEA
      EndIF

IF AL=66 Then
         Toggle LEDB
         Toggle ROLEB
      EndIF  

IF PORTA.0=1 Then
      High   ROLEA
      EndIF

Pause 200
      GoTo BASLA
</code>

Lütfi AYYILDIZ

Seri olarak veri gelmediği müddetçe diğer komutların işlenmeyecektir.Çünkü Serin komutu veri beklemektedir. Bunu şu şekilde çözebilirsin
SerIn2 GIRIS,396,1000,CIK,[WAIT("ETE"),AL]

CIK:
.....
Program ETE karakterlerini 1000ms bekler, Eğer gelirse peşinden gelen veriyi alır. Gelmezse CIK etiketine dallanır.

fofo

Cobra07 aslında o komutun çalışması öyle olması lazım ama maalesef öyle çalışmıyor bu komutun azizliğiner bende uğradım data gelmediği sürece komut oradan ayrılmıyor zaman aşımı nedense çalışmıyor.

OG

Alıntı Yap1000ms bekler
milisaniye mi, mikrosaniye mi?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

multimesut

Teşekkür ederim SerIn2 GIRIS,396,1000,CIK,[WAIT("ETE"),AL] komutu geyet güzel çalışıyor ve ms şeklinde. Peki Hserin, Hserout hakkında bilgisi olan varmı??

OG

multimesut

Paylaşım için teşekkür ederim. Kitap kaynağı nereden acaba?

OG

Orhan Altınbaşak
PBP ile PIC programlama.