Gps Sistemi ile Kontrol Nasıl Yaplıyor.

Başlatan bzirapli, 07 Haziran 2006, 15:02:48

bzirapli

Gps sistemi ile cep veya ev tel ile bir sistemi kontrol etmek istiyorum. Buna uygun Gps modülleri hangileridir ve nereden satın alabilirim.

Klein

GPS midir  GPRS midir  aradığın tam anlayamadım. Eğer bulunduğun yerin koordinatları  ile ilgili bir bilgi göndermeyeceksen , aradığın şey sanırım GPRS.  Siemens'in GPRS modülleri bulunuyor piyasada. Yanlış hatırlamıyorsam Keşif yada elektro bir arkadaşım için getirtmişti. Arkadaşım ciddi bir trafik kazası geçirince alamadı. Ellerinde kalmış olabilir.

Eğer aradığın GPS ise , magellan marka GPS piyasada çok yerde satılıyor. ama elektronik modül halinde Türkiye'de kimde bulunur fikrim yok. Eğer bulamazsan RS232 çıkışlı el tipi GPS alıcısını kullanabilirsin.

Vodka

gittigidiyor a bakabilirsin. bir ara gördüm gps modülleri ile seri iletişim yapmış pc'ye.

entegre halinde olanlarıda var ama işin mahiyetini anlatırsan ona göre çözüm sunalım...

Burak
DANGER!!! HIGH RF POWER

bzirapli

Düşündüğüm  sistem ile cep telefonu çekim alanı içinde bir cep tel.den bir modül veya ikinci bir cep ile bir cihazı röle veya kumanda devresi ile açıp kapamak istiyorum. Piyasada sim kart takılabilen modüller varmış veya cep tel çalınca çıkış alabileceğim port ile de bu yapılabilirmi diye düşünüyorum.  Ben evimin bahçesinde bulunan su pompasını yaz aylarında işteyken cep tel ile açıp bahçenin sulanmasını belli süre geçincede ikinci bir komutla kapatmak istiyorum.

Klein

Şimdi anlaşıldı. Aradığın GPS değil GSM modül. Önceki mesajımda da bahsetmiştim.  Yanlış hatırlamıyorsam Elektro idi.  Ama cep telefonu ile de yapabilirsin. Telefonun seri haberleşme kablosununu rahatlıkla temin edebilirsin.

bzirapli

Klein

Daha önce telefona gelen mesajı seri porttan okuyan bir uygulamam oldu. Ama  sadece mesajı alıyordum. Hiç göndermedim.  Göndermenin de zor olduğunu zannetmiyorum.  Aşağıda mesajı okumak ve silmek için kullanabileceğin AT komutları var. 1. satırdaki komutu ben de hatırlamıyorum. telefonun AT komut listesine bakıp bulunabilir. standart AT komutları dışındaki AT komut seti telefona göre ufak değişiklikler gösterebiliyor.

sendstr("AT+CMGF=1");  // hatırlamıyorum
sendstr("AT+CMGR=900"); // en son gelen mesajı oku
sendstr("AT+cmgd=900"); // en son gelen mesajı sil