sensör verilerini lcd de gostermek

Başlatan savas1980, 11 Ağustos 2006, 14:50:31

savas1980

Herkese kolay gelsin size bişey danışmak istiyorum 10 - 200 bar arası calışan bir sensör var elimde amacım basınc 10 barın altına indiginde selenoid kullanarak yedek sistemi devreye sokmak ve bu analog sensör verilerini lcd de göstermek bu konuda daha once yapılmış bi proje varmı acaba elinizde ordaki verileri temel olarak projeyi gerçekleştirmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim kullandıgım sensor http://www.tecsis.de/en/pressure/druck_drucksenso/druck_drucksenso_oem/druck_drucksenso_oem_3296_3396.html
yardımcı olursanız sevinirim....

ipek

savas1980

Teşekkurler bu devre benim işiimi görür büyük ihtimalle peki sensör verilerini  lcd de nasıl gösterebilirim bunu akkında yardıncı olabilirmisiniz?

TR-3X

Öncelikle kullanmak isteğin LCD grafik mi Karakter mi ? Kaça kaç yada kaç satır olduğu önemli değil LCD nin Karakter olacağını tahmin ettiğimden sana şöyle bir öeride bulunacağım eğer analog bilgiyi LCD ekranda göstermek istiyorsan önce bu bilgiyi dijitale çevirmelisin.. ya bir AD entegresi yada Pic gibi analog girişi bulunan bir microdenetleyici veya micro işlemci kullanman gerekir. eğer pic kullanırsan 10 bitlik bir çevrim yapman sana çevrimde rahatlık sağlar 0,02 volt luk bir analog değerin dijital cevrim sonucu oluşturduğu sayı h'01' dir bunu basit bir alt yordam kurarak önce analog veriyi bir dijital 10 veya 8 bit sayıya çevirebilirsin. daha sonra bu sayıyı geçek voltaj rakamı olacak şekilde çevirmelisin örneğin; ref 5 volt 8 bit çevrim yapıyorsun  aldığın analog veri cevrim sonucu = 100 sayısına denk geldi. 100*0,02= 2 volt dur..  bunu da bir alt yordamda hesapladın ve diyelim ki 2,8 volt buldun 2 bir registerde 8 bir registerde duruyor şimdi bu sayıyı LCD göndermek için tek yapman gereken h'30' sayısı ile toplamak Karakter LCDlerde Rakamlar H'30' ile H'39' Arasında kalır görüldüğü gibi birler hanesi görülecek rakamları belirtmektedir..

Tabiki ben bunları anlatırken LCD init işlemini yapabildiğini varsayıyorum.. yani LCD ye Bir şey yazmadan önce Setup yapmalısın
eğer bunu yapamıyor isen biraz lcd ile deneme yapmanı öneririm bu konuda da yardım etmeye çalışırım pek zaman bulamıyorum kolaygelsin.