Converter ve Regulator arasındaki farklar ?

Başlatan Subzero, 09 Kasım 2006, 12:19:09

Subzero

Arkadaşlar, ben pille çalışan bir cihaz için power management devresi yapıcam.
Ama nasıl yapacağıma henüz karar veremedim.
Devre tek AA pille çalışacak (şarj olabilen veya olamayan pil).
Dolayısıyla 1.2V-1.5V arası ve 750mA bir kaynak sözkonusu.

Benim yapmak istediğim bu tek pille, 3.3V Vout almak.
Bunu sadece regulatorle yapamam tabii, ama acaba sadece bir convertor mı kullanmalıyım yoksa convertor+regulator mü ?

Araştırdığım bazı boost convertorler ve LDO regulatorler bu iş için uygun.
Ama kafama takılan bir şey var...
Regulatorlerin Vin minumum çok yüksek mesela, convertorde  öyle bir sorun yok. Ve üstelik convertorlar çıkışı sabit verebiliyor, yani mesela
1-5 V arası input ver fixed 3V çıkış al.

Görebildiğim farklar şunlar (ki zaten teoride olması gereken farklar),
regulatorler Vin den daha yüksek Vout veremez, boost convertorler ise
Vout dan daha büyük bir Vin ile beslenemez.

Başka bir şey var mı ekleyebileceğiniz?

Göktuğ

Lineer regulatorler voltaj düşürebilir. Voltaj yükseltemez.
step up tipinde bir switching reg kullanmalısınız.
Mesela MAX1724EZK33 kullanabilirsiniz.

z

Beyaz led uygulamaları için Maxim hazır IC ler çıkartmıştı. Belki modifiye edilebilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Subzero

step up tipinde bir switching reg  ne tür uygulamalar için kullanılır, özelliği nedir ? Bunşarda Dropout voltage yok mu yanii ? (Ben de araştırıcam ama yine de sordum )

Beyaz led uygulamaları, kamera flaşları vs mi oluyor sadece ?

Göktuğ

Simdi siz 1.5V tan 3.3V a cıkmak istiyorsunuz. Bu durumda voltaj degerinizi yukseltmek istiyorsunuz. Regulatorlerde step up voltajı yükselttilen uygulamalarda gecer. Sizin bahsettiginiz boost terimi ile aynı anlamdadır. step down ise voltaj dustugu durumlarda kullanılır. Karsılıgı buck olması gerek. Bu buck boost gibi ifadeler smps in alt kollarıdır.

Kullanım alanını anlatmam imkanı yok.

Secim yaparken kriterleriniz var.
Elinizdeki voltaj, çıkıs voltajı, ve ihtiyacınız olan akım gibi...
Bunları saglayabilen herhangi bir elemanı aramanız amacınız olmalıdır. Tabi maliyetide degerlendireceksinizdir.

Erol YILMAZ

Tenir

Arkadaşlar benimde 24 - 48V DC 5A dönüştürücü yapmam gerekiyor bunu trafo kullanmadan yapmamız mümkünmü?

Göktuğ

lm2586 pdfinde +24V to +48V Boost Regulator seması bulunmakta akım 0.8A degerinde. Bu regulatorun gucu 3A . Bu semadaki bobin gibi elemanlarla oynayarak 3A  gibi degerlere getirilebilir. Bu devreden 2 adet kullanılabilir.

5A lik bir reg. de olabilir firmalarda. Ancak burada kullanılacak bobin degerleri cok buyumekte. Ayrıca yanına gelecek malzemelerin maliyetleride bulunmakta. Flyback tipi bir smps devresi ile kucuk bir trafo kullanarak istediginiz sonucu elde etmeniz daha mantıklı gibi duruyor.

Subzero

Beyler sağol un,
ama bir sorum daha var :
peki Converter ile SW Regulator arasında bir seçim yaparken nelere bakıcam, yani hangisini ne için seçebilirim, ben bunu tam anlamadım ?

Göktuğ

Voltage converter tanımlaması sistemin genelinedir.
SW regulator ise bir adet elemandır.
Bu konuyla alakalı bir yazı hazırladım dergide yayınlanmak uzere teslim ettim.

Oncelikle secim yapma kriterlerinizi belirlemelisiniz.
Maksimum çıkış akımı
Giriş voltajının tipi. DC yada AC
Çıkış voltajındaki hassasiyet.
Ve ayrıca gerekli olabilecek devreye ait özel ihtiyaçlar gibi seyleri belirlemelisiniz.

Bu ihtiyaçlar belirli limitleri aşmıyorsa lineer regulatorler veya switching regulatorlerle basit ve az elemanla istediginiz sonucu alabilirsiniz. Ancak dönüştürülecek güç miktarının yükselmesi, giriş voltajının AC olması gibi sartlar tek basına bir regulatorun bu işi kolayca becerebilmesini engellemeye baslar. Bu durumlarda switching converter devre tiplerinden uygun olanı secerek devam etmek gerekmektedir.

Subzero

goktuğ, izninle söylediğin bir şeyi düzeltmek istiyorum :
"Voltage converter tanımlaması sistemin genelinedir. " dedin ama
piyasada boost converter olarak satılan elemanlar var,
bunların literatürdeki adı converter, regulator değil.
Zaten beni şüpheye düşüren nokta da bu,
yani bu converterlar ile switching reg.ler arasındaki önemli farkı (eğer varsa) anlayamadım.

Şu anda Linear ve Switching Reg.ler arasındaki farkları anlatan bir döküman okuyorum.
Mesela bu yazıda dikkat çekilen en önemli nokta, Linear olanların step up yapamadığı.

Göktuğ

Simdi onlara boost converter diyorlar ama oyle bir sey yok. Yani boost converter diye tek basına bir eleman veremezler. Boost converter devresinde kullanılabilecek sw reg verirler. Boost smps tiplerinden bir tanesidir. Bir switching eleman  bir bobin ve bir diyot ile beraber calısırlar. sistemin toplamı boost tipi bir güç çevrimi yapmıs olur.Olsa olsa tasarlayan firma elemanı boost tipi devreler için tasarlamıstır. Ve boost converter diye tanımlıyordur. Oysa gercekler  daha farklı .
Buck, boost, buck-bust gibi yapılarda her zaman için switching reg olacaktır. Ve genellikle bir switchin eleman bu tiplerin 1 den fazlasında gorev yapabilmektedir.
Bir ornek verecek olursam lm2576 bir switching regulatordur.
Bu regulatoru boost, buck, invert gibi tiplere uygulayarak cesitli cevrimler gerceklestirilebilir. Bir voltajı dusurmek. Pozitif voltajdan negatif voltaj elde etmek gibi...

Ayrıca bu belirttigim acıklamayı bir belgeden cevirmiştim. Fakat bu kısımları yazıya koymadım. Bu güç cevrimiyle alakalı cok fazla yazı var ama genelden bakarak anlatım bulmakta bende cok zorlandım. Bir cok belgeyi karıstırarak toparlayabildim. Dergi cıktıgında yazıyı zaten goreceksiniz. Olmazsa mail adresinizi pm ile atın size yollayayım yazıyı.