Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Pic hafızası

Başlatan esco, 10 Aralık 2006, 00:26:11

esco

Pic basic ile yazdığım programların. pic e sığıp sığmadığını nasıl kontrol edebilirim. hex dosyası oluştuktan sonra onun boyutuna mı bakacağız...

16f877 nin datasheet inde flash program memory 8 K yazıyor. ben 10 kbyte program  yüklüyorum çalışıyor...  demekki böyle değil  :?:

Lütfi AYYILDIZ

Programını derledikten sonra MCS nin sol alt kısmında success:2016 words used. şeklinde bir mesaj görürsün. Oradaki 2016  (örnektir) programının boyutunu belirler. Zaten program hafızasını aştığın zaman MCS seni uyaracak ve programını derlemeyecektir.

dpu_eem

arkadaşlar ben de pic basic de yeniyim, sorum olacaktı.
benim kodum 108 satır.. ne proton ne de ms plus derlemedi ne yapacağım :( yardımlarınız için teşekkürler..

Lütfi AYYILDIZ

Öncelikle MCS kullanıyorsan  view.compile and program options kısmından Pbp 2.47 dosyasını tanıtacaksın (önce pbp2.47 yi açman gerekecek). Bunları yaptıktan sonra bir dene ,eğer hala derleyemiyosan çıkan hata mesajlerını yaz yardımcı olmaya çalışırız. Forumda mcs ile ilgili bir çok açıklama bulabilirsin.

Eagle_Tim

Arkadaşlar Asm Hariç diğer diller paket asm kullanıyor yani 3 satır yazdım öyleyse 3 byte değil , arka planda 3 byte karşılık 30- 40 byte harcanıyor olabilir. bu yüzden programlarınızın kaç byte olduğunu kaç satır olduğuna bakarak hesaplamayın  :D  

Alıntı yapılan: "esco"
16f877 nin datasheet inde flash program memory 8 K yazıyor. ben 10 kbyte program  yüklüyorum çalışıyor...  demekki böyle değil  :?:

Ayrıca 8K lık PIC e 10K Program yükleyemezsin hiç denemedim ama heralde 8K ya kadar olanı yükler desem oda şüpheli çünki verify diye birşey var veri yazıldıktan sonra okunup karşılaştırılıyor ama verify yaptırmıyorsanız belki bi ihtimal 8K ya kadar yazabilir ama yinede program düzgün çalışmaz 8 K dan sonraki işlemlerde program ya kitlenir , yada saçmalar iyi çalışmalar..
Software and Hardware Design...

esco

MCS programı derledikten sonra "1350 word sucses" diyor.

877 nin hafızası 8Kword olduğuna gören burada 8000 yazasıya kadar hakkımız var galiba...

Bu 8Kword 8000 word mu yapıyor acaba yoksa 1024 byte 1 kbyte, 1 word 2 byte olduğuna göre 1kword 1024 word yapmalı oda 877 için mcs 8192 yazana kadar...

Neyse inşallah yazdığım şey bitince pic e sığar    :|

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "Eagle_Tim"Arkadaşlar Asm Hariç diğer diller paket asm kullanıyor yani 3 satır yazdım öyleyse 3 byte değil , arka planda 3 byte karşılık 30- 40 byte harcanıyor olabilir. bu yüzden programlarınızın kaç byte olduğunu kaç satır olduğuna bakarak hesaplamayın  :D  
Yanlış anlaşılmasın!
asm dede her satır 1 byte anlamına gelmez
Alıntı yapılan: "Eagle_Tim"
Ayrıca 8K lık PIC e 10K Program yükleyemezsin hiç denemedim ama heralde 8K ya kadar olanı yükler desem oda şüpheli çünki verify diye birşey var veri yazıldıktan sonra okunup karşılaştırılıyor ama verify yaptırmıyorsanız belki bi ihtimal 8K ya kadar yazabilir ama yinede program düzgün çalışmaz 8 K dan sonraki işlemlerde program ya kitlenir , yada saçmalar iyi çalışmalar..
evet 8192byte lık program denemedım ama 8190byte lık program denedım sorunsuz calısıyor :D
Alıntı yapılan: "esco"
MCS programı derledikten sonra "1350 word sucses" diyor.

877 nin hafızası 8Kword olduğuna gören burada 8000 yazasıya kadar hakkımız var galiba...

Bu 8Kword 8000 word mu yapıyor acaba yoksa 1024 byte 1 kbyte, 1 word 2 byte olduğuna göre 1kword 1024 word yapmalı oda 877 için mcs 8192 yazana kadar...
buradaki word komut satırıdır.1word 16 byte olarak tanımlanır çoğu zaman.pıc16f877 nın program bellegı 8k lık komut satırı kapsamaktadır.yani 8192byte lık komut verisini hafızasına alabilmektedir.hangi dil olursa olsun bu 8192 satır lık hafızası var şeklkinde düşünülemez.programın derlendıgınde
1350 word sucses yazıyorsa demekki geriye 6842 kelimelik komut alanı kalıyor. ;)
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Eagle_Tim

Alıntı yapılan: "XX_CİHAN_XX"evet 8192byte lık program denemedım ama 8190byte lık program denedım sorunsuz calısıyor  

ben zaten 8192 ye kadar olan yüklemeler için söylememiştim dostum,
10 klık programın en fazla 8192 isi yüklenebilir ve oda düzgün çalışmaz demiştim ama yanlış anlaşılmış :D
Software and Hardware Design...

vale9

Arkadaşlar ben 12F510 kullanıyorum, datasheetinde 1024 word program memory yazıyor.  Fakat mcsp 512 wordden fazlasını programlamıyor bu işlemci için. Nedeni nedir acaba?
Hayat 1'ler ve 0'lardan ibarettir.