Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

hex hakında

Başlatan burakcolak, 13 Aralık 2006, 00:16:38

burakcolak

assemblyde yazılımış hex dosyasını nasıl asm olarak görürüm veya çalışma mantıgı nasıldır 16bitten  binary ye mi  yoksa direk decimal
sisteme mi dönüşüyor bilgilendirirseniz sevinirim .pic yeni başladım basit bir trafik işık kontrolu programıvar hex dosyası var bunu asm şeklinde görmek istiyorum 16 bitten dönüşüm nasılolur şimdiden teşekkürler

z

Hex kodlarini DISASM (Disassmebler) yazilimlariyla mnemonic kodlardan olusturulmus programa donusturebilirsin. Her ne kadar elde edecegin program assembler diliyle yazilmis olsa da pek anlasilir olmayacaktir.

Programi insan yazarken degisken ve etiket isimlerine mantikli adlar verirken Disasm programlar degisken adlarini genelde M12 M13 gibi isimlendirir. Ayni sekilde Labellar L123H L345H gibi adlar alir.

Dolayisi ile disasm edilmis program bakana fazla bir sey ifade etmez.

Eger cok cok onemli bir program ise disasm edilmis programi adim adim cozmeye calisir ve cozdukce etiket ve degiskenlere mantikli isimler verirsiniz. Ancak bir kac yuz byt programi anlamak bile size korkunc zaman kaybettirir. Herseyden once islemciye cok hakim olmaniz gerekir.

Daha cok trikleri olan algoritmalara ulasmak icin bu yonteme basvurulur.

Siradan bir projenin cok fazlaca olan hex kodlarindan anlasilir asm yazilim elde etmeye calismak bence zaman kaybidir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yalnayak

selam
bence basit oldugunu soylediginiz bu programi sadece ogrenmek incelemek istioyorsanız sayın bunalmısın dedigi gibi ogrenecek zamandan fazla kaybedersiniz.basit programlarin asm orenkleri sitede hayli mevcut.bence onlari incelemeden baslayin.kendinize ait bir yazma mantigi gelistirmek icin bu hex den cevrilen programlarini incelemyin cunku hayli kafa karistiriyo. asm orneklerine baka baka hem kendi mantiginiz olusur hemde ogrenme hizinir.bir  bakmıssınız ki bu trafik isik programi gercekten basit.
bende bi ara cok ugrastim hexden cevireyimde ornek alayım diye ama cok vakit kaybettik.kolay gelsin
Kızımın iffeti batmakta rezîlin gözüne... Acırım tükürüğe billâhi, tükürsem yüzüne..! MEHMED AKİF ERSOY  Kardan Adaminla,GUNES'e calim mi satiyorsun?