LCD aydınlatması çalışmıyor

Başlatan eub, 29 Aralık 2006, 12:24:14

eub

LCD li termometre uygulaması yaptık. Aydınlatma çalışmıyor. Değerler görünüyor. Ama biz ekran aydınlatmasını istiyoruz. GDM1602A yazıyor üzerinde 16 pinli çift satır.  data sheetinde 15 ve 16.pinler diyor. Ama oraya enerji verince bi şey olmuyor. Bir de devre falan olmadan sadece, elimizde LCD nin hangi ayaklarına ne verirsek sade ışıklandırılmış görürürüz ekranı. Teşekkürler

ahmet2004

16 nolu pini şase (-) ye ver.

15 nolu pini 50ohm luk dirençle +5volta ver.

eub

15 nolu pine 50 ohm yerine elimde 56 ohm vardı onu takıp +5 V a taktım. Ayrıca 16 ya şase verdim. Bi şey olmadı. Daha önce bunları ters vermiştim. Elemanın bu ışık aksamı bozuldu mu acaba? Acaba başka pinlere de bi şeyler vermek mi gerekiyor.

Erol YILMAZ

Ayrıca Lcd nin kenarlarında Led girişi vardır

eub

yandaki  girişlere ne, nasıl bağlayacaz hocam

ibrsel

Alıntı Yap
15 nolu pine 50 ohm yerine elimde 56 ohm vardı onu takıp +5 V a taktım. Ayrıca 16 ya şase verdim. Bi şey olmadı. Daha önce bunları ters vermiştim. Elemanın bu ışık aksamı bozuldu mu acaba?

Bu işlemden sonra muhtemelen bozulmuştur..
Yapılan bağlantı doğru..16 nolu pin (-), 15 nolu pin (+) gerilim verildiğinde LCD ışıklarının yandığı gözlenmeli..Diğer pinlere birşey vermeden de bunu test edebilirsiniz..
Not : 15 nolu veya 16 nolu pin seri olarak 47 ohm civarı bir direnç bağlamayı unutmayınız..

eub

Hocam bu lcd nin acaba arka aydınlatması yok olabilir mi? GDM1602A version 2.0 yazıyo.model bu yani. Firma XIAMEN OCULAR.
Bir de burda jumper1 falan yazıyo bunlara bi şey yapmak gerekiyomu acaba?