FPGA ve RAM

Başlatan z, 04 Ocak 2007, 12:52:10

z

FPGA kitleri üzerinde son derece büyük kapasiteli ramlar görüyorum.

FPGA ler PIC ler gibi bir kez programlanıp kullanılamıyor mu? Yoksa her elektrik verilişi ardından RAMA FPGA program bilgisini atmak mı gerekiyor?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

picusta

FPGA'larin elektrik kesildiginde programini saklayan türüne CPLD diyebiliriz.
Diger taraftan FPGA board'larinda flash oluyor, ordan config dosyasi yüklenebiliyor.
Yapilabilen bir akrobasi hareketi ise FPGA çalisirken FPGA'nin o anda çalismayan bir bölümünü programlamak. Kismen programlama sayesinde FPGA kendini tekrar konfigüre edebiliyor. (CPLD bunu yapamiyor)

VHDL

Eger sözkonusu olan FPGA yapilandirmak icin kullanilan FLASH-RAM ise bunlar picusta-arkadasimizin dedigi gibi FPGA´yi yeniden programlamak icin kullaniliyorlar.

Kit´ler üzerinde bulunan diger RAM´ler ise kullaniciya FPGA´nin icine yükleyemiyecegi kadar büyük Verileri RAM´lere yüklemesi ve bunlarin kapasitesinden baska türlüde yararlanmasi icin öngörülmüslerdir.
Kullanicinin örnegin cok hizli olan bir sinyal akisininin bir kismini bilgisayara göndermeden evvel bunlara yükleyebilir.
Örnegin 40-MHz ile degisen bir 16-Bitlik veri akisi varsa, bunu aninda degerlendirip RS232 veya USB kullanilarak bir Bilgisayara göndermek pek mümkün değildir. Bu tür durumlarda gelen verilerin sizin icin önemli olan bir bölümü RAM´lere yüklenip sonradan ordan okunarak bilgisayara degerlendirilmek amacli gönderilir.

picusta

Spartan 3 serisinin Spartan3AN : Nonvolatile. FPGA konfigurasyonunu çipin içinde saklayabiliyor (11Mb). Bu yüzden harici flash'a ihitiyaci yok. BRAM ram bloklari (500Kb)  yetiyorsa harici ram'a de ihityaç yok. TQFP144 Tek çip. (Xilinx için çalismiyorum)
http://www.xilinx.com/products/silicon_solutions/fpgas/spartan_series/spartan3an_fpgas/index.htm

caterpillar

herkese merhaba arkadaşlar..

ben spartan 3 starter kiti kullanıyorum. şuan staj yaptığım fabrikaya bir proje yaptım, fakat enerjisi kesildiğinde program gidiyor bildiğiniz gibi, sanırım bu kitte bunun önüne geçemiyoruz yada bunun önüne geçmenin bir yolu olabilirmi? olmazsa da hangi fpga kitini alırsam enerjisi kesildiğinde program gitmez bilen varsa ve yardımcı olursa sevinirim...

caterpillar

teşekkür ederim denedikten sonra tekrar cevap yazacağım ;)

caterpillar

malesef biçok şey denedim fakat olmadı, benim kit spartan 3 starter kiti. katalogunda yazıyor bişeyler ama jumper ı read flash a getirdim falan. olmuyor. bende o sonda çıkan çekirdekler 2 tane 3 lü deil yani. yüklemeden önce orada program üzerinde ayarlar var sanırım oralardan ama olmadı daha önce yapabilne varmı acaba?

caterpillar

yaptım oldu arkadaşlar. böyle bir sıkıntısı olan olursa bana ulaşsın yardımcı olayım ;)