pic ile negatif ADC mümkün mü?

Başlatan mech, 04 Şubat 2007, 00:16:39

mech

ben yanlışlıkla bunu yaptım. sistem düzgün çalıştı. isiste olmuyor. Acaba sistemimde mi bir yanlışlık var yoksa pic (-)analog voltaj ölçebiliyor mu?
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır

picusta

isaret bitini de veriyor mu bari? yoksa "2's complement" olarak mi veriyor?

Erol YILMAZ

ADC ye - işaretli olarak kaç V girdiniz ?

[ -0.7V dan sonrası sinyal bazında teorik olarak mümkün görünmüyor. ]

z

ADC girişinden +5V hattına R direnci (mesela 1K) bağlarsan, ölçeceğin   voltajını da ADC girişine gene R gibi bir başka direnç üzerinden uygularsan +5v .. - 5v aralığındaki gerilimleri ölçebilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mech

-3v ile -5v arası 2 değer ölçtüm . bunların mV mertebesindeki farkını kullandım. TEŞEKKÜRLER...

picusta

Alıntı yapılan: "mech"-3v ile -5v arası 2 değer ölçtüm . bunların mV mertebesindeki farkını kullandım. TEŞEKKÜRLER...
Donanimin nasil oldugunu anlatsaydin belki bizde faydalanirdik.

Prof.EleCTroN

Girişe herhangi bir R direnci bağlamak yanlış ölçümlere neden olabilir. ADC ünitesi çevrime başlamadan önce CHold kondansatörü yardımı ile örnekleme yapılır. Bu direnç değerinin gereğinden yüksek olması hatalı çevrimle sonuçlanabilir. ADC 'ye uygulanabilecek max ve min gerilim değerleri, girişe bağlanan eşdeğer direnç değeri mikrodenetleyicinin data sheetinde verilmiştir. Eksi voltaj ölçümü yapmak için opampın eviren yükselteç özelliği kullanılabilir.

z

Eger tek bir ADC kanalından DC voltaj ölçüyorsan sorun olmaz. Bahsettiğin olay multiplex modunda ve ozellikle yuksek sample alma hızlarında hayati derecede önem kazanır.

Benzer durum ADC girişiyle gnd arasına bağlanan kapasite için de geçerlidir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mech

ben bir direncin üzerinden geçen voltajdan yani 2 ucundan ölçüm yapıyorum.