akım bilgisini doğru ölçme

Başlatan mech, 19 Şubat 2007, 23:41:10

mech

Merhaba. Akımı ölçmek için 0.22 Ohm 5 W 'lık bir direnci devreye seri bağlayıp iki ucundan voltaj okutuyorum. Bu voltajlar 12 ve 11.85 gibi. Bu voltajları 4 direnç yardımıylar 4 volt civarına getiriyorum. Sizce ölçülen akım bilgisi her zaman doğru olur mu. Daha doğrusu picin hassas ve doğru voltaj ölçmesi nasıl tam olarak sağlanabilir. Direncin ısınmasıyla akım bilgisi ne kadar değişir? Teşekkürler...
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır

Klein

doğruluğu arırmak için , bütün elemanların doğruluğunun yüksek olması gerekir.
referans kaynağın ne kadar doğru ve sıcaklık ile kayması ne kadar az ise doğruluk payın o kadar artar
bölücü, akım direnci vs...  elemanlar da aynı şekilde yüksek sıacaklık kararlılığına sahip olmalı.
Adc nin  doğrusalıığı iyi olmalı.
bunların hepsinin toplamı sistem performansını belirler.

ibrsel

Tolerans değeri oldukça düşük olan dirençler var.Şun piyasada satılış isimleri aklıma gelmedi.Onları kullanır isensıcaklık gibi dış etkilerden direncin değişim oranı daha da azalır..

sezgin05

@mech
0.22 ohm bir direncin iki ucundan 12 volt okumak için içerisinden yaklaşık 55 amper geçmesi gerekir.Buda 655 wattlık bir direnç demektir.direnç açık devre olmasın sakın... :D

leventcinar2000

0,22 ohm direnç üzerinde 12 volt oluşabilmesi için 54~ 55 amper akması gerekiyor bu akımda direnç üzerinde oluşan ısı gücü (enerjisi) 645~655 W 5 Wlık direnç ısınıyor değil yanıyor olması gerekiyor devrede yada ölçülen değerlerde bir terslik mi var

mech

doğru söylüyosun. Ben o değerleri temsilen verdim. ölçtüğüm değerleri hatırlamıyorum.

aYe

0.22 yerine 0.2 kullanırsan hesaplamaların daha basit hale gelir.

I=V/R

I=V/0.2

I=5*V

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

mech

pardon bi yanlış anlaşılma var ben 11.9 ve 12 V gibi değerleri direncin her bir ucundaki voltajları şaseye göre ölçtüm. İlginize Teşekkürler...

sezgin05

Neden böyle bir ölçüme ihtiyaç duydunuz.Acaba direncin girişindeki gerilim ile çıkışı arasındaki gerilimin farkınımı kullanmak istediniz.Normalde direncin iki ucundaki gerilimi ölçmeniz size akım hakkında bir bilgi verirdi.Bu gerilim milivolt düzeyinde olduğu için yükseltici bir devre ile işleme tabii tutulabilir.

mech

evet biliyorum. Ama sonuçta yine bir şase lazım. Değil mi?

aYe

Alıntı yapılan: "aYe"0.22 yerine 0.2 kullanırsan hesaplamaların daha basit hale gelir.

I=V/R

I=V/0.2

I=5*V

0.22ohm da bu çarpan 4,545 küsür olur.

Bu durumda I=4,545x12(sizin şaseye göre okuduğunuz değer)'dan I=54,54A çıkar

Devrenizden gerçekten bu kadar akım akıyor mu? Bu güce uygun bir devre ise ampermetre ile çektiği akımı bir ölçün, ve hassas hale getirmek için kaliteli bir ampermetre ile kalibrasyon yapın.

Yok geçen akım daha düşükse olası durumlar;

1)Direnciniz 2,2ohm veya 22ohm olabilir.
2)Direnç watt'i düşük olduğu için yanıp bozulmuş ve akım akıtamaz halde olduğu için iki uc arasındaki potalsiyel farkını yani besleme voltajınızı okuyor olabilirsiniz.
3)Herşey olabilir.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

mech

elimdeki direnç 0.22 Ohm 5 W. Direnç sağlam. Çektiğim akım;
0.1V/0.22 yaklaşık olarak 0.55A.