pic basic pro ve asm

Başlatan dijitaltemas, 19 Mart 2007, 14:55:30

dijitaltemas

Arkadaşlar pic basicte bir program yazıyorum ama bazı kısımlarını asmde yazmam gerekiyor ve bu kısımları asm olarak basice ekleyince program hata veriyor. Bu konuda ne yapa bilirim. 18f452 işlemcisini kullanıyorum. Sitede araştırdım ama yeterli bilgi bulamadım. :) Yardımlarınıza ihtiyacım var :)

venusson

@ işaretinden sonra asm kodunu yaz her satır için işareti tekrarla
örnek:
..
...
.....
@ movlw     0xdf
@ movwf     portb
pause 200
....
...
..
ats2000

sitenindelisi

Tek satırlık kodlar için tamam fakat birden fazla satır yazacaksanız;
.
.
.
ASM ' Assembly bloğu burada başlıyor

Buraya assembly kod yazılacak

ENDASM ' assembly bloğu burada bitiriliyor
.
.
.

OG

asm bloğu içinde kullanılacak değişkenlerin atamalarında da bir farklılık vardı hatırlayamadım, önceki mesajlarda anlatılmıştı.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

venusson

Eğer ASM KODUNDA DEĞİŞKEN KULLANILACAKSA DEĞİŞKEN ÖNÜNE ALT TİRE KONUR
ÖRN:
i            var  byte
dondur   var  byte
            For  i=1 to 4
@             rlf    _dondur, F
            next  i
ats2000

dijitaltemas

Arkadaslar ben sizin dedikerinizi daha öncede yaptım ama yine program hata veriyor..... :( bu konuda ne yapacam bilmiyorum :(

sitenindelisi

Hata nerede?
Kod nerede?
Neye göre yorum yapılacak?

dijitaltemas

Hocam normal asm kod yazıyorum ama yine hata veriyor.
temp var byte
@rlf _temp,F
boyle bir kodda bile hata veryor.. :(

a.zorba

micro code plus
wiew
compıler and program optıon
assembler
mplab   yada mpasm i goster  (use mpasm yı aktıf yap)
özellıkle 18 serısınde bu hatayı verıyor[/URL][/img]
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

dijitaltemas

hocam mplab ve mpasm aktif ama yinede 18 serisinde hata veriyor :( daha başka nası bir çözüm bulabiliriz :)

a.zorba

bir çok picbasic ustası proton a ğeçiş yapıyor programınızı birde proton a uyarlayıp deneyin
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

dijitaltemas

Hocam ama bu programı pic basicte bitirmek zorundayım. Ödev için fazla zamanım kalmadı protona geçecek kadar falza zamanım yok.... Başka çözüm önerebilirmisiniz? :):):):):)