seri baglı akü grubunu şarj

Başlatan dhan000, 09 Nisan 2007, 16:40:38

OG

Önce Akü değerlerinin sınırlarını belirleyeceksin.

Tam dolu bir akü=14,4V
Şarj isteyen akü=9V<Akü<14.4V  ' 9V sınırı kesin değil, benim kullandığım değerdir.
Ölü akü            =9V>Akü

Akü grubunun (17 adet seri bağlı), gerilimler yük altında ölçülür.
Tam dolu= 244,8V
Şarj isteyen=153V<Akü<244V
Ölü            =153V>Akü

İhtiyacın olan kaynağın sınırları ortaya çıktı.

220V girişli, 150V~250V arası çıkış ayarlı, gereken kadar akım sınırlamalı, 1A şarj akımı için 250*1=250VA, 2A şarj akımı için 250*2=500VA bir SMPS yapacaksın.

SMPS ile akü arasına ters akımı önleyecek diyot ve ani aşırı akımlardan koruma için küçük bir direnci (birkaç ohm) bağlamalısın.

İşlem sıran,
Başla:
-Aküleri yükleyerek (0,05msn~0,1msn yeterli) gerilimini ölç, yükü kaldır.
-Şarj gerekli ise sınırlandırılmış değerde belirlediğin bir sürece (örneğin 5sn) kadar akülere akım bas. Şarj gerekmiyorsa 20sn bekle ve başa dön.
-Şarjı kesip başa dön.

Akü yüklemeyi bir direnç ile yaparsın. Yük akımını örneğin 0,25A secersin. Direnci yükleme süren (ısınma) çok kısa ve yüksüz kalma süresi (soğuma) yeterince uzun olduğu için aslında gereken direnç gücünün (250*0,25=62,5W) çok daha az güçlüsünü kullanabilirsin, örneğin 10W.

Ben şarj işlemlerini bu yöntemle yapıyorum. Biraz daha detaylandırıp akünün şarjı yeterince az ise şarj etme süresini (akım basma) daha uzun tutuyorum. Akü tam dolu ise damla şarj yapıyorum.

Akülerden bir veya daha fazlası arızalanırsa yanıltıcı ölçümler olacağından aküleri belli periyotlarla tek tek ölçüm yapmak gerekir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

dhan000

Alıntı yapılan: "elektronikci43"kardeş sorunun çözülmediyse  bi smps  devre   yapabilirim

hocam böyle bir devreyi foruma atabilirseniz hem herkes yararlanmış olur hemde ben ...
@OG hocam bu işi yapan devre elinizde varsa foruma tabilirmisiniz ben böyle yapıyorum deyince bunu sormak istedim ...
aslında böyle biraz karışık devre tasarlayabilecek bilgi ve deneyimimiz yok daha ziiyade basit devreleri tasarlayabilecek bilgimiz var..
kolay gelsin...

OG

Bu devrenin zorluğu SMPS tecrübesine bağlıdır. Şeması zaten sececeğiniz smps türüne göre genelde aynıdır. Bu güçlerde smps yaptıysanız gereken kontrolleri sağlamak zor değil. Yapmadıysanız yardım almanız gerekir.

dhan000

bu güçte bir SMPS hiç yapmadım .yaptıklarım daha ziyade basit olan fazla yük binmeyen devrelerdi o yüzden hazır bir devre şeması arıyorum desem dogrudur...

OG

Ben de bu güçte smps yapmadım, deneyecek olsaydım öncelikle piyasada hazır satılan 48V 300W~500W gibi bir smps i alır ve onun üzerinde çalışırdım.

dhan000

OG hocam sagolasın.şimdilik 220/175 voltluk bi trafo ile sorunumuzu çözmüş olsak bile SMPS işini çözmemiz gerekiyor nedeni ise şebeke dalgalandıkça şarj akımının da sürekli degişmesi ...
kolay gelsin.

elektronikci43

kardeş   sana  smps  devre   yapacağımı söyledim   evet yapıyorum anca daha önce enyüksek  4 akü için çalıştım  yani senin istediğin   cihazı denedikten sonra  istersen   devre olarak gönderebilirim   oda pazartesi olabilir ayrıntıları  bildiririm

roleci

Bu KGK Online olarak mı yoksa OFFLine olarak mı çalışıyor.Eğer OFFLine olarak çalışıyorsa sanıyorum bugün veya yarın çok güzel basit bir uygulama şeması vereceğim.

dhan000

Alıntı yapılan: "roleci"Bu KGK Online olarak mı yoksa OFFLine olarak mı çalışıyor.Eğer OFFLine olarak çalışıyorsa sanıyorum bugün veya yarın çok güzel basit bir uygulama şeması vereceğim.
bu aslında ofline çalışıyor ...aküler seri baglı şebekeyle arada bir diyot var şebeke 310v dc akülerde 235v gerilim farkından dolayı şebekeye akım akmıyor ama şebeke kesilince diyot üzerinden kesintisiz olarak şebekeyi besliyor ...

roleci

Aşırı akım korumalı TL783 devresini daha sonra vereceğim.İsterseniz bunun bir data şitini ! inceleyin.