PCI I/O KART DİZAYNI

Başlatan silgilikalem, 05 Mayıs 2007, 04:10:13

silgilikalem

selam arkadaşlar 
eski tüfekler iyi bilir  zamanında ISA BUS  üzerindeki  data bus control bus  ve adres bus u kullanarak  pc arabirim kartı  yapmak kolaydı
fi tarihlerinde  isa bus hakkında  bilgi toplarken  bizim allame sınıfındaki beyefendiler " bu işler  çok yüksek bilgi gerektirir türkiyede sana yardımcı olacak adam bulamazsın" havasına girmişler ancak konuyu  2 ayda tek başıma çözmüştüm , ama
bu konuyla ilgili  bir konu başlığı açmanın uygun olacağını düşündüm
pamuk eller klavyelere :)

Analyzer

Selam,

Öncelikle hoşgeldiniz. Evet isa arabirime kart tasarımı kolaydı ancak artık ne isa kaldı ne de kartları. PCI arabirimi yapısal olarak daha farklı olduğu için kart dizaynı daha karmaşık. Benim de ihtiyacım olan bir kart ve ihtiyacım adet olarak az olduğu için ben satın alma yoluna gideceğim. (Bir sitede $65 gibi bir fiyat görmüştüm, onu tekrar bulmam lazım :) ) Ancak ben tasarlayıp ürüne çevireceğim derseniz PCI I/O entegrelerini kullanmanız gerekir. Mesela :
http://www.plxtech.com
Bu firmanın güzel entegreleri var. Datasheetlerini inceleyerek konuyu irdeleyebilirsiniz. PCI tasarım yapan Göktuğ arkadaşımız var daha detaylı bilgiyi zamanı varsa verecektir. Kolay gelsin.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

Göktuğ

2 gun once sanırım PCI SGI nin spec dosyasını verdik. Onu indirebildinizmi?

1 tanemi yapılacak yoksa urunmu cıkacak orası onemli.Kullanılacak PCI chipi secip  temin etme kısmı zor olan taraf. Chip secilirse PCI kısmın sematiğini yardımcı olurum.
1 adet yapılacaksa bt878 lerde 20 kusur tane GPIO ucları var. Bunlar bir sekilde kullanılabilir.Bt tarzı entegreler en kolay bulunabilecek entegreler gibi gozukuyor. Eski kartların uzerinden sokme yoluna gidilebilir.

Urun haline getirilecekse Plx pericom gibi firmaların PCI chipleri var. Birde meshur FPGA ler. Bir IO kart tasarımında FPGA kullanmak cok makul gozukuyor.Ama ben hiç FPGA kullanmadım henuz.

EES

yardımcı olur ;

www.ebru.de

silgilikalem

sevgili arkadaşlar

batılıların  eğitim sistemlerinde  üzerinde en çok durdukları bir yöntem vardır   "olmayana ergi"  diğer adıyla  reverse engineering  
eminimki   dostlarımızdan  biri  sadece  PCI Portunun  fiziksel  mimarisi  
adres  ve data yollarının  timing  wave formalarını basitçe  bir şekilde açıklamaya kalkışırda  ,  bu BUS  yapısının  adres kanalının  hazırlanması  
AEN  (adres latch enable)    CHRDY (kanal hazır)  IOR (input output read)
IOW(input output write)  RST   BUSCLK  gibi  bir takım  ipuçlarına erişirsek  kartı dizayn etmek  çocuk oyuncağı olacak

silgilikalem

Alıntı yapılan: "Göktuğ"2 gun once sanırım PCI SGI nin spec dosyasını verdik. Onu indirebildinizmi?

1 tanemi yapılacak yoksa urunmu cıkacak orası onemli.Kullanılacak PCI chipi secip  temin etme kısmı zor olan taraf. Chip secilirse PCI kısmın sematiğini yardımcı olurum.
1 adet yapılacaksa bt878 lerde 20 kusur tane GPIO ucları var. Bunlar bir sekilde kullanılabilir.Bt tarzı entegreler en kolay bulunabilecek entegreler gibi gozukuyor. Eski kartların uzerinden sokme yoluna gidilebilir.

Urun haline getirilecekse Plx pericom gibi firmaların PCI chipleri var. Birde meshur FPGA ler. Bir IO kart tasarımında FPGA kullanmak cok makul gozukuyor.Ama ben hiç FPGA kullanmadım henuz.

değerli üstadım

ilk isa kartlarımı dizayn etmeye çalışırken  sound blaster  ses kartlarınının   base adresine kod yazarak  kartın data uçlarından çengel  (hook)  baglantı yaparak 8 bitlik  i/o  port  u direkt kullanarak  işi çözmüştüm  
ne demek istedigimi sanırım anladınız
piyasadaki   harcı alem  pci kartlar üzerinde neden olmasın diye düşündüm ,  ne dersiniz  , zaten bütün zorluk ilk başta  bir kaç  ipucu bulmak ,,
bu kart dizaynı üzerinde  durmamın sebebi   ülkemize  akla hayale gelmeyen  alanlarda özellikle endüstrinin yüzlerce alanında profesyonel
kullanım alanları yaratmak , sizde takdir edersinizki  
burda amerikayı yeinden keşfetmek gibi bir düşünceden ayrık bir modeldeyiz  , isa gibi bu arabirimide çözmek yapısını  basitleştirip 16x16 endustriyel pc kartlarla kullanmak , ve seri üretmek yazılım açısından da sorunum pek yok  , neden  honeywell ve yokogawa kalitesinde işleri ülke insanları olarak biz yapmayalımki ?

silgilikalem

Alıntı yapılan: "EES"http://rapidshare.com/files/29564485/pci_io.png.html

değerli üstadım
verdiğiniz  link çok çok çok değerli  bilgiler içeren gayet açık  bir hazine değerinde  teşekkür ediyorum :)

kullanılan  PAL  in  denklem notasyonları hakkında  ipucu bulma imkanımız varmı ?
bulamazsak mecburen  
PCI  i/o  wave formları bulup  bişiler ögrenmeye çalışacaz

Göktuğ

Alıntı yapılan: "silgilikalem"bir takım  ipuçlarına erişirsek  kartı dizayn etmek  çocuk oyuncağı olacak

Alıntı yapılan: "Göktuğ"2 gun once sanırım PCI SGI nin spec dosyasını verdik. Onu indirebildinizmi?

İndiremediyseniz tekrar yollayacagım.
Bu arada PCI o kadar zor bir sey değildir. Yeterki bir PCI arayuze sahip chip elde olsun. Bugun istanbulda arkadaslarla olan bulusma oncesinde yazıcıoglunda dolasırken bir cok PCI IO controller kart gordum. 1 tanesinin ustunde VIA marka chip vardı. Arkasınada NEC mcu koymuslardı. Digerlerinde yanlıs hatırlamıyorsam MOSCHIP marka chipler vardı.
PLX, Pericom, VIA gibi bir takım firmaların chiplerini incelemeye baslasanız iyi olur. Nette bir cok PCI kart şamatigi bulunabilir. Bunlardan uygulanması gereken baglantılar kolayca gorulecektir. Tabi birde PCI SGI nin belgesi.PCI yapısını tek tek acıklıyor.  

Simdi baktımda dogru hatırlıyormusum.
http://www.moschip.com/html/PCI.html
Hindistan firması. İlk defa gördüm, bir hint donanım şirketi. Çok hoş. Bu tip şirketler ne zaman bizde kurulmaya başlıyacak çok merak ediyorum.

silgilikalem

Alıntı yapılan: "Göktuğ"
Alıntı yapılan: "silgilikalem"bir takım  ipuçlarına erişirsek  kartı dizayn etmek  çocuk oyuncağı olacak

İndiremediyseniz tekrar yollayacagım.
Bu arada PCI o kadar zor bir sey değildir. Yeterki bir PCI arayuze sahip chip elde olsun. Bugun istanbulda arkadaslarla olan bulusma oncesinde yazıcıoglunda dolasırken bir cok PCI IO controller kart gordum. 1 tanesinin ustunde VIA marka chip vardı. Arkasınada NEC mcu koymuslardı. Digerlerinde yanlıs hatırlamıyorsam MOSCHIP marka chipler vardı.
PLX, Pericom, VIA gibi bir takım firmaların chiplerini incelemeye baslasanız iyi olur. Nette bir cok PCI kart şamatigi bulunabilir. Bunlardan uygulanması gereken baglantılar kolayca gorulecektir. Tabi birde PCI SGI nin belgesi.PCI yapısını tek tek acıklıyor.  

Simdi baktımda dogru hatırlıyormusum.
http://www.moschip.com/html/PCI.html
Hindistan firması. İlk defa gördüm, bir hint donanım şirketi. Çok hoş. Bu tip şirketler ne zaman bizde kurulmaya başlıyacak çok merak ediyorum.

üstadım ,,   dostumuzun  rapidshare den sundugu png dosyasında herşey çok  açık
adres kanalını preset etmek için  iki adet  8 bitlik komparatör kullanılmış
doğal olarak  
24 bit input 24 bit output olarak  çıkış latch buffer lerde çok güzel tasarlanmış  

tek sıkıntımız  pci nin  control bus kısmından gelen fiziksel baglantı hatlarının  fonksiyonel tablosu  ve görevleri
, mantığı kaptıktan sonra  16f542 nin içine  tüm birimleri  kitleriz sorun değil , sonraki iş VHDL  altera chiplerden birine işlemek  
yahu bizim hintlilerden aşağı kalır yanımız yokki rica ederim :)
control bus hakkında  ipuçları bulundugu an hazırız

diot

Merhaba..

Sanırsam özel ciplere gerek yok. Yukarıda verilmiş şema ve pci yapısı hakkında ayrıntılı bilgiler  http://elm-chan.org/works/pci/report_e.html
linkinde mevcut. Ayrıca verilmiş olan şema daki pal için program da var.
jed ve abl dosyalar mewvcut.

diot

Birde 2. bir konu:
Gerçi burası yeri değil ama. Elimde 11 adet gal 16v8 var ve bunlar ile nasıl devre tasarlanır , programı nasıl yazılır ve derlenir öğrenmek istiyorum. Bu konuyu en basitinden anlatan bir kaynak varmıdır.

a.zorba

benımde bu konuda kafama takılan bır nokta var PCI  yuvasını ISA ya çeviren bir donanim varmı ? yada kendımız bırşeyler yapabılırmıyız .
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

KORHAN

Arkadaşlar PCI I/O kartaki son durumu okumadım ama bir arkadaşım bu tip bir kartı FPGA lı olarak tasarladı PCI 33MHz. 32 Bit yani şu andaki pc anakartlarının hepsine uygun ve takılabiliyor.Driver yazılımıda var.Sistem XP ve Vista üzerindede çalışabiliyor ve gerçek zamanlı bir kart hani PCI I/O kart satan firmalar yazarlarya 192 Input ve 64 Output 4 Analog (0-5 veya 4-20 mA.) gibi özellikler bu kartlar gerçek zamanlı çalışmayanlar oluyorlar.Gerçekte PCI 32 Bit Bus ta veriler 33MHz .maximum saat frekansında (bu arkadaşın tasarladığı kartta 0-33MHz. arası sistem üzerinden ayarlanadabiliyor) işletilir ve 32 bit paralel datalar farklı saykıllarda ya giriş olarak alınırlar yada çıkış olarak verilirler PCI Bus çift yönlü çalışır.Ve 5 Volt olanı anakartların %98 indedir.3.3volt olanı teoride var 1-2 anakart modeli (markası değil) harici yokda.Tasarlanan PCI kart gerçek zamanlı olduğundan ekstra bir donanım ilave edilmediğinde (genişletme kartları) yalnızca mevcut 3.3 Volt 32 bit giriş ve 32 bit çıkışa sahip opto falan yok bu gerçek zamanlı opto korumaları fazla giriş çıkış sayıları bunlara analog kanallarda dahil ve bunların referans gerilim ve akımları hızlı sayıcı, encoder girişleri ve daha fazla PLC mantıklı genişlemeler bu gerçek zamanlı kart etrafında örülerek genişletilebilir.Kartın diğer özelliği ise yine gerçek zamanlı olarak datalar paralel kart üzerinde alınıp verilebildiği gibi (33MHz. hızlarda bu datalar maximum 30-40 cm taşınabilir pek geçerliliği bu yüzden hızı düşürmeden yokturda) kart 50 veya 100 metre gibi 4-8 ayrı bölgedeki mesafelere PCI dataları  gerçek zamanlı iletip alabilmektedirde oralarda yine hız yüksekse 30-40cm içinde datalar çözülüp kullanılabilmektedir.(gerçek zamalı olarak kullanılacaksa)

Göktuğ

KORHAN  yardımcı olmaya calısmıssın, ama ortaya yemek cıkmamıs. Bir yıgın kelimeyi yan yana getirip bırakmıssın. Bir cok cumle kopuk kopuk. Sanki dusunduklerinden bir kısmını yazıya gecirmemişsin. Su yazdıklarını tekrar okuyup duzeltme yapabilirmisin?
Ondan sonra yazdıklarının uzerine 2-3 cumle kurmak isterim.