Hub yapımı

Başlatan fatihvelid, 14 Mayıs 2007, 20:03:52

fatihvelid

Merhaba Arkadaşlar,
 RTL8309 kullanarak 4 portlu hub yapmak istiyorum. RTL8309, aslında bir switch kontrollerdir. Herhangi bir mikrokontroller kullanılmadan bir hub yapılabiliyor. Bu kontrollerın 9 port desteği var.
Ayrıca RTL8305s modelinin de 5 port desteği var. RTL8309 daha çok kullanıldığı için daha ucuza bulabilceğimi düşünüyorum.

Aramızda Hub, switch vb. uygulamalar ile uğraşanlar varsa öncelikle tavsiyelerini bilmek isterim. Bildiğiniz hazır şema varsa, şema kendi devreme referans olabilir.

Ayrıca merak  ettğim bir konu daha var. RTL8309'u mikrokontroller nasıl kontrol edebilirim.
Kainatta her canlı "DNA" diliyle yazılmış bir programdır...

mustafacan

swich yada hub fiyatlarından umarım haberiniz vardır. Bazen almak yapmaktan hesaplı oluyor. kolay gelsin...
http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=94998&productid=bd61274
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

Ersin

Bazen değil , kesinlikle daha ucuz. Kendinize 1 adet yapacaksaniz 2-3 katina malolacak ve kesin calisma garantisi yok.Adetli uretecekseniz bunun da anlami yok cindekiler daha ucuz , yani satamazsiniz.
Bu konuda bence bir daha dusunun.

fatihvelid

Haklısınız. Fiyat olarak 2 3 kat daha pahalıya gelecektir. Network üzerinden çalışan kendi geliştirdiğimiz donanıma 4 portluk Hub desteğide vermek istiyorum. Dışarıdan Hub satın alıp kutuya koymaya çalışsam pcb ebatı yüksekliği gibi kriterleri kendim belirlemiş olmayacağım için aynı kutuya yerleştirmek sıkıntı olacaktır. Kendi tasarımı kendim yaparsam isteğim büyüklüğe ve diğer donanımla uyumlu çalışacak şekilde yapabilirim.
Kainatta her canlı "DNA" diliyle yazılmış bir programdır...

argeci

selamün aleyküm ben hazır alınsın diyenlere şu noktadan katılmıyorum eğer gerçekten yaptığınız profosyonel bir şeyse her şeyin kontrolünün kendi elinizde olması iyi olur neden derseniz.Her zaman aynı malzemeyi bulamazsanız ikame etme yoluna giderseniz markayı değiştirirsiniz sorun yaşayabilirsiniz.Adam üretimi durdurur revizyona gider çipi değiştirir ondan sonra bu önceden sorunsuzdu şimdi sorun veriyor dersiniz.Bilgisayar gibi devamlı değişim gösteren bir sektörde bu ciddi bi sıkıntı onun için chipde bir sıkıntı olmaz olsada kontrolünüz altındadır belki daha fazla bedel ödersiniz ama daha sonra destek verirken kafanız rahat olur birinde sadece para kaybedersiniz diğerinde fazladan prestijde kaybedebilirsiniz.
esselamü aleyküm ve rahmetüllahi ve berekatühü Allahın selamı rahmeti bereketi hepinizin ve hepimizin üzerine olsun

mustafacan

Alıntı yapılan: "argeci"selamün aleyküm ben hazır alınsın diyenlere şu noktadan katılmıyorum eğer gerçekten yaptığınız profosyonel bir şeyse her şeyin kontrolünün kendi elinizde olması iyi olur neden derseniz.Her zaman aynı malzemeyi bulamazsanız ikame etme yoluna giderseniz markayı değiştirirsiniz sorun yaşayabilirsiniz.Adam üretimi durdurur revizyona gider çipi değiştirir ondan sonra bu önceden sorunsuzdu şimdi sorun veriyor dersiniz.Bilgisayar gibi devamlı değişim gösteren bir sektörde bu ciddi bi sıkıntı onun için chipde bir sıkıntı olmaz olsada kontrolünüz altındadır belki daha fazla bedel ödersiniz ama daha sonra destek verirken kafanız rahat olur birinde sadece para kaybedersiniz diğerinde fazladan prestijde kaybedebilirsiniz.
hubın ne sıkıntısı olacakki merak ettim
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

argeci

selamün aleyküm madem sordun hem arkadaşlara bi tecrübe aktarmış olalım geçen gün yaşadığım bir örnekle hemen anlatayım mesela biz şirkette geliştirme yaparken debugging yapmak için network paketlerini incelememiz gerekiyordu elimize ilk geçirdiğimiz hub ile hatta adsl modemin hubunu kullanalım dedik ama bir türlü beceremedik daha sonra programın manuelini okuduğumuzda switchlerin paketlerin segmentlerini değiştirerek switch ettiklerini hublarda böyle bir segmentetion olmadığını öğrendik bazı switchlerinde üzerinde bir portu bu iş için ayrıdıklarını yazıyordu yani bu hubları/switchleri birbirine bağlamak için kullandığımız port o porta sahip bir switch bulduk gerçektende gözlem yapan makinayı o porta bağlandığımızda paketleri görmeye başladık.İşte mesela kardeşimiz bu porta sahip bir hub almış olsa ve debugging içinde kullanıyor olsa daha sonra onu bulamayıp bu porta sahip olmayan bi swich bağladığında belki debugging yapamayacak ve sorunu başka yerde arayacak vs bu bir örnek tabiki arkadaşı tenzih ederim gereken dikkati gösterecektir.Veya power katları adaptörleri bile bazen problem olmakda bazıları kaliteli malzemeler ile emc ve filtrelemelere aşırı dikkat ederken bazıları aynı hassasiyeti göstermeyecek bir bobin bile bazen çok şeyi değiştirir.Her yerde çalışan sistem bir fabrikada motor yakınında çalışmayacak bazıları adaptör kutusu üzerinden fişe sahipken bazıları bağımsız bir fişe sahip olacak yani burda mesele hub ve anakart veya adaptör değil bu sıkıntılar genel sıkıntılar her yerde başa gelir imkanları olan herkes başı ağırmasın istiyorsa her şeyi kontrol altında tutsun..
esselamü aleyküm ve rahmetüllahi ve berekatühü Allahın selamı rahmeti bereketi hepinizin ve hepimizin üzerine olsun