Baskı Devresini Çizemiyorum

Başlatan TFN, 31 Mayıs 2007, 21:23:23

Chan86

Alıntı yapılan: "KAZIMUGUR"

Yanılıyorsun.

yanılmıyor merak etme bu sadece şimdilik bir çözüm bu çizimler tekrar tekrar gerekecek o zaman her zaman yanında bizler yardım etmek için bulunamayacağız

Göktuğ

Arkadasın ödevini yaptırması dısında bir sey olmadı.
Şematiğini yapıp yapmadığı bile belirsiz. Buraya direk olarak ödevi yapıştırıp bana pcb yapın demiş olabilir. En azından şematikte bir seyler yapmaya çalıştığını görseydik kötümü olurdu?
10 dk da uğraşsa hiç mi bir şey öğrenemezdi?

KAZIMUGUR

Evet yanılıyorsunuz.

Devre ancak orta eğitim düzeyinde bir ödev.
Arkadaştan özür dileyerek yazıyorum.
Evinde pc yok bulunduğu cafede proteusu indiremiyor.Vakti daralmış ve bilgisi yetmiyor.

Belki tembel belki kurnaz.
Cevab yazmaz geçer gidersiniz eli böğründe bekler durur.

Bu ülkede öğrenciden öğretmene okuldan veliye tüm eğitim sistemimizin durumu ortada.Buna üniversiteler dahil.

İçinizde 1+1 işleminin sonucunu kendi keşfedenler varsa onlara sözüm yok.

Bu forumda daha "basit" konulara sorulara cevap yazıldığını hatta onlar için araştırıldığı ve hazır sunulduğunu gördüm ve bu tip arkadaşlara hayranım.Yılların bilgi birikiminin kazandırdıklarını hemde ciddi biçimde ticari olanlarını bile bir çırpıda anlatıveriyorlar.Yardım böyle olur yoksa , google varken kasapa minnet ...

Sitemim , çok değil 3 yıl önce bana proteusu anlatmak için "10 dakika" değil on gün harcayana.

Belki gergin anlardan birine denk gitti nede olsa hafta sonu gibi.
Benmi , bana her zaman bayram.

TFN

KAZIMUGUR abime çok teşekkür ederim hem yardım etmiş hem savunmuş

diğerlerine geleyim ne kurnazım nede tembelim günlerce bir devrenin baskı devresini çıkartmak için uğraşıyorum bana denilen bilgisayarda çizeceksin yapacaksın edeceksin dendi emir kuluyum bilgisayar kullanmasını fazla bilmiyorum çizim programlarını hiç ondan yardım almak istedim

2.si devreyi çizmiştim diskete atıp kafeye geldiğimde hiç bir bilgisayarda disket sürücüsünün olmadığını kafe sahibine gittiğimde şunun içindekini alabilirmiyim dedim fakat dediği "içinde virüs vardır bilmem ne vardır o vardır bu vardır" dedi suç bendemi şimdi ben mi kurnazım ? :)

Not : Dosyayı yine indiremiyorum izin vermiyor arkadaşıma verdim linki o indirip bana umarım getirecek çektiğim zorluklarla kurnazlığın arasında bir bağ kurabilirmisiniz ?

Tekrardan Teşekkür Ederim

tyildizak

KAZIMUĞUR Usta , sağolasın.Mesajında kendi düşündüklerimi gördüm. Sanırım hayata aynı gözlüklerle bakıyoruz.

mesmert

Göktuğ hocama katılıyorum eğer arkdaş çizdiği devreyi buraya koysaydı ben çizip verecektim (şematiğini çizmdim)  en azından uğraştığını ve bişeyler yaptığını görmekti ama bu şekilde armut piş ağzıma düş tarzı bişey olmuş.

Elektronik Mühendisliğinde mezun olup 7 segment çalıştıramayan bir arkadaş gördüm çok kınadım. Caba gösterene yardım edeceksin ki hatasını görüp telafi etsin.

Göktuğ

Abi arkadasa da proteus anlatmak için günlerimi çok rahat harcayabilirim. Beni bilen bilir. Msn listemde olupta bildigim bir konuda bir sey soranlara saatlerce anlatım yaptıgım cok olmuştur. İşlerimi kenara bırakıp yardım etmeye kosarım. Mesele değil, birileri bir seyler ogrenmek istiyorsa yardımcı olmak gerekir. Bende aynı yollardan geciyorum birşeyler öğrenmeye calısıyorum. Bazen kolay bazen zor ögreniliyor. Ama hepsinde bir çaba ve emek bir yönelme var.
Siz yaşınıza rağmen erinmeyip azmettiniz. Bir çok şey öğretmeye çalıştım bilgim dahilince. Sizin azminize hayran olduğumu söylemek zorundayım.
Bu arkadastan şemayı az buçuk yapmasını bekleyecek kadar çabalamasını beklememiz gerekmektedir. Hiç bir zorunluluğunuz yokken oturup bunları öğrendiniz. Oysa bu arkadaşın bunu yapması zorunlu.Bu işi ÖĞRENMESİ veya EZBERLEMESİ şart.
Siz öğrenmeye başladığınızda doğru düzgün kaynak yoktu. Bana sorardınız bende kurcalayıp söylerdim buldukça. Sonra kaynaklar geldi. Bir sürü arkadaşın tezleri. (Hepsine yeri gelmişken teşekkur ederiz.) Ben gene bakmadım benimle çok alakalı bir program değil. Ama sizin oturup onları incelediğinizi okuduğunuzu bilecek kadar sizi tanıyorum.

Buraya kadar anlaştıysak, Bu arkadastan en azından sizin yaptığınız çabanın çok çok azını beklememiz gerektiğine inanıyorum. Bir şematik açıp 3-5 elemanı koyup kör topal baglayıp bunu yapabildim dese yeterli olacak. Bunu yapmasınıda bilmiyorsa, şunu yapın yerine "elemanlar nerede nasıl konulur çizgiler nasıl çizilir" gibi bir seyler sorabilirdi.
Ama buraya gelip bunu yapamıyorum lütfen PCB sini yapın denmesi hazırcılıktan başka bir şey değil.
İnanın size doğru söylüyorum, sizde öğrenme isteği ve çabalamanız olmasaydı benden tek kırıntı bilgi alamazdınız. Bir şeyler öğrendiyseniz hepsi sizin eseriniz. Bu arkadas muhtemelen hiç bir şey öğrenmeden teslim edecek ödevini.
Kolay gelsin.

KAZIMUGUR

Değer yargılarınızı gözden geçirmenizi öneriyorum.

Bir kaç ay önce başka bir forumda gördüm.üniversite mezunu ve bakırı gümüşten daha iyi iletken sanıyor(du!).
"O" kişi bu forumun en çok yazanlarından ve  tüm internette çok az bulunan bilgilerini detayları ile paylaşan biri.

Devam etmemin sebebi hep birlikte benimseyebileceğimiz ve forumlarda örnek gösterilen PicProje tarzlarımıza bir kaç katkı daha olsun istediğim için.

Tahmin ediyordum ve geçenlerde sitede çok emeği olan eskilerden biri anlattı.Bu forum PAYLAŞIM üzerine kurulmuş ve devam ediyor.

OG

Göktuğ ile aynı düşüncelerdeyim. Duygusallığa dayanan değer yargıları maraz getiriyor.

http://picproje.org/index.php/topic,9903
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Analyzer

Alıntı yapılan: "OG"Göktuğ ile aynı düşüncelerdeyim. Duygusallığa dayanan değer yargıları maraz getiriyor.

http://picproje.org/index.php/topic,9903
Selam,

Ben de aynı kanaatteyim. Hemen hepimiz o sıralardan geçtik. 16-17 yıllık eğitim hayatımda hiç bir hocam öğretmediği konuyu 3-5 gün içerisinde ödev olarak istemedi. Sonra bu iş atla deve değil ki. Bir pcb çizmek, programın help'inden bakarak ya da internetten kolayca bulunabilecek basit bir dökümanı takip ederek ya da dene-yanılla dahi çözülebilir. Mesleği elektronik olmayan 7-8 tane arkadaşımı sayabilirim onlar dahi tek gün eğitim almadan çabalayarak işlerini görecek seviyeye geldiler. Ki bu kardeşin mesleği ileride büyük ihtimalle elektronik olacaktır. Sonra işe girdiğinde işveren bu kardeşin okuldaki öğretmenine, eğitim sistemine kızacak.
Neyse.. Konu derin..

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

aster

Eleman iş başvurusuna gelmişti, özgeçmişinde tecrübeden eser yoktu,
seni alamam dediğimde beni dövecekti  :oops:

sen beni alıp öğretmezsen ben nasıl tecrübe sahibi olacam onuda söyle deyince ... balığa her çıktığımda yanımda birini götürür oldum