İ.E.T.T. otobüslerinde kullanılan duracak uygulaması

Başlatan aykut54, 22 Temmuz 2007, 16:23:59

aykut54

merhaba
size bir anımı anlatayım bir gün kadıköye giderken istanbulda İ.E.T.T otobüslerinde yolcuların inmesi ve binmesi için duracak uygulaması var onu gördüm ve picle yapabilirmiyim dedim kendime sonra displayler ile yapmak istedim ancak programı bir yere kadar yazdım ancak bir yerden sonra program çok karışık ve zor oldu sonra dedim bu uyg. lcd ile yapsak olur herhalde dedim çok şükür İ.E.T.T otobüslerinde kullanılan sistemi azda olsa benzetmeye çalıştık
devre şeması

Shot at 2007-07-22

http://rapidshare.com/files/44354578/__304_ETT_DURACAK_PROJES__304_.rar.html

sistemin çalışması: devredeki ABC anahtarları şöför mahallinde bulunan orta arka ve ön kapının açılması ve kapanması için gerekli elemanlar
DE ise yolcuların inmesi için orta ve arka kapıda üste bulunan anahtarlar
F ise programda biraz zorlandığım ufak bir kısmı aşmak için koyuldu

2006 mercedes CITARO 10-E SABİHA GÖKÇEN/KADİKÖY otobüsümüz perondan kalktı ve yola çıktı :D

ve otobüsümüz pendiğe geldi yolcularımız dörtyol köprüsünde inecekler inmek için E VE D orta ve arka kapı butonlara bastılar ve butonlara karşılık gelen ledler yandılar ve lcd'de kapıların açık olduğu yazdı sonra yolcular indi ve şöför kapıyı kapatmak için B ve C anahtarlaında bastı orta ve arka kapılar kapandı B ve C ye karşılık gelen ledler yandı ve lcd'de yazdı ve otobüs durağa geldiği için şöför A anahtarına bastı ve ön kapı açıldı ve yolcular bindi şöför kapıyı kapatmak için F anahtarına bastı ve otobüsün ön kapısı kapandı yola çıkmaya hazırız

ve çok şükür KADİKÖYE geldik :D diğer bir seferde görüşmek dileğiyle

kolay gelsin :D

Fixxer

Aykut arkadaşım eline sağlık güzel olmuş ;)  ama olayları birazdaha geliştir derim bende ankarada yaşıyorum mesela şöyle bir özellik güzel olurdu  Tıpkı ankaradaki metroda olduğu gibi geleceği durağın ismini söylesin 8) ilkkez gittiğin bir yerde gözün hep yolda herkeze sorarak gidiyorsun bundan kurtulmuş oluruz. Bitanede otobüs durmadan kapı açılmasın veya kapı kapanmadan hareket edemesin bir sürü yaşlı insan düşüyor bu durumdan.

Birde AYAKTA YOLCULUK YAPMAYA SON VERİLSİN OTOBÜSLER ARTTIRLSIN  :P
...............................

e3

Alıntı yapılan: "Fixxer"...Birde AYAKTA YOLCULUK YAPMAYA SON VERİLSİN OTOBÜSLER ARTTIRLSIN  :P

Sen bizi batıracan Fixxer :D Zaten öğrenci ile tam bilet arasındaki fark kapandı kapanacak, öğrenciler tam'a yakın ödüyorlar.Daha fazla otobüs demek daha fazla zam demek. 8O Ben ayakta gitmeye razıyım, yaşlılar otursunlar,gençlik borcumuz :)

@ Aykut54, proje için teşekkür ederiz.Fixxer'in dediği gibi yeni otobüslerde mesela kapı kapanmadan otobüs hareket etmiyor, ayrıca kapılar açılmadan ve kapanmadan önce ses veriyorlar, devreye bir buzzer fena olmazdı hani :P İyi çalışmalar.İyi günler.
.eem.

Fixxer

Ozaman protestoyu değiştirelim :lol:
Yaşlılar için ayrı otobüs alınsın  gençler için ayrıı :twisted:
Otobüsler çoğaltılsın bilet paraları ucuzlatılsın.

çok dertliyiz çooookkkkk  :oops:

elektronik

gelen durağın adının anos edilmesi çok güzel olurdu metroda olduğu gibi. insanlara burası neresi diye sormaktan bıktım .
yada otobüsler kaldırılıp herkese bir araba verilsin benzinde 1 ytl  olsun  :P

aykut54

merhaba bu dediğiniz işlevler aklıma gelmedi ama güzel olur tabiki
inşallah onuda yaparız  ve süper olur

saygılar

unerakcay

Devre güzel olmuş aykut hocam ellerine sağlık. yukarda yapılan yorumların hepsi de güzel özellikle durağa gelindiğinde durak adının yazılması ve sesli anonsu konusu.

Ön kapıyı açmak içinde kapamak içinde aynı butona basılsa daha iyi olur.

Madem işlemci kullanıyoruz F butonunu otomatik kapı açma ve kapama butonu yapılabilir.

Benim düşünceme göre butonların hepsi duruyor. Şöför ön kapıyı açmak ve kapamak için A butonunu orta kapı için B, arka kapı için C butonunu kullansın. bu butonlardan hangisine basılırsa ilgili kapı konum değiştirsin.

F butonuna gelince örneğin yolda gidiyoruz ve durağa yaklaştığımızda sadece ortada kapıdan duracak butonuna basıldı F butonuna basıldığında sadece orta kapı açılsın ve tekrar basıldığında kapansın. Eğer iki kapıdan da inme isteği geliyorsa F butonuna basıldığında iki kapı birden açılsın tekrar basıldığında iki kapıda kapansın. Nasıl olur?
Mikro C 6.20 MPLAB 7.50 EasyPIC4

Fixxer

Bana kalırsa şöferi işe hiç karıştırmamak lazım inmek isteyen butona bassın otobüs durunca kapı kendisi açılsın  :lol: bir süre sonra kendisi kapansın.sıkışmamak içinde kontrol olsun zaten kapı kapanmadan otobüs hareket edemiyceğini düşürsek. İşi ne karışık hale getirdik dimi  :lol:

nurim

Arkadaşlar,
Bu devrenin Sprint Layout ile hazırladığım baskı devre şemasını buradan indirebilirsiniz.

PCB-İ.E.T.T İNDİR

Kolay gelsin
nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"

files

1-2 transsitör ve röle ile oluyor. Harun bayramın kitabına bakabilirsiniz.

Fixxer

:lol:  :lol: mutlka oluyordur kardeşim ama burdaki olay farklı  ;)

mert53

5388110116 [email]mertsubasili@hotmail.com[/email] / ABB Control Builder AC500. ABB HMI Scada. Siemens Wincc Scada. Zenon Scada. OPC Haberlesme. Picbasic. Ares - Isis