PIXELL

Başlatan Eagle_Tim, 14 Ağustos 2007, 21:18:31

Eagle_Tim

Kendi yazılımlarımı test etmek için tasarladığım bir kartı burada paylaşmak istedim. Ben bu karta Pixell adını vermiştim :D. İşlevlerine dair özellikler PCB , Malzeme listesi Basılmaya hazır world dosyası , kartın kullanımını ve hangi pinin nerede olduğunu gösteren visual basicde yaptığım küçük bir tanıtım programı pcden karta veri gönderildiğinde bunu ASCII karakter olarak LCD de gösteren küçük bir örnek program asm ve hex kodları devreyi yapmak isteyenler için bütün gerekli bilgiler aşağıdaki linkte bulunan dosya içersinde mevcuttur.. (PCB yi büyük görmek için resmi tıklayın )
Kart Profosyoneller içindir, Amatörler arkadaşlar için kullanımı ve yapımı zor olur. Bu yüzden PIC programlamaya yeni başlayan, SMD,DIP malzemeleri iyi tanımayan PCB yapım ve montaj tecrübesi olmayan arkadaşlar yapımı ve kullanımı daha basit kartlar ile ilgilenirse kendileri için daha faydalı olur..

http://picproje.4shared.com/account/file.jsp?id=22044364&sId=rw2eeWlxzqHNq9kH

http://rapidshare.com/files/49085291/Pixell.rar.html

İşleve Dair Özellikler ;

-1,5 Amper Dahili şarjlı pil
- Dahili tuş takımı yok ,Tuşlu işlemler için PS/2 klavye girişi ve tv kumandası vs ile kod girişi için IR alıcı var
- 2x8 LCD mevcut
- devrenin oturtulduğu siyah kutu pil yuvasıdır, orda bide ayrıca minik ds pili bulunur, altta kapak vardır gerekirse açılıp pil değiştirilebilir veya çıkarılabilir.
- DS1307 , DS18B20, DS1621 , 24XX eeprom bütün I2C ler soketli değişik I2C lerde takılabilir yerlerine
- 8 adet 3 mm yeşil led mevcut + 1 Adet power ledi
- kart dışına soketle 16 bit shift register çıkışına sahip..
- 3 bit direk pıce erişim soketi var ADC veya seri tuş takımı vs bir bağlantı için
- Kendi 433 MHZ rf vericisi var, Sadece gönderme amaçlı,
- Üzerinde buzzerı var melodi veya uyarı amaçlı kullanılabilir,
- 28 Pınlı pıcler için geliştirilmiştir ve kart üzerinde pıc programlanabilme özelliği vardır
- pc ile RS232 den direk bağlantıya girebilir ek bir şey istemez usart protokolü ile veri alış verişi yapabilmektedir. fakat RS232 kablosunun 1 ucu kesilip PS/2 erkek jak soket PCB deki gibi buraya takılmalıdır sonra bu kablo hem pc ile haberleşme hemde programlama için kullanılabilir..
Kart üzerindeki tüm işlemler protokollere dayanıyor, herşey seri veri akışıyla kontrol ediliyor, lcd ve ledler dahil. direk erişim buzzer +3 pin için geçerlidir. Umarım böyle birşeye gereksinim duyan arkadaşlar kullanır.
Son dileğim bu gibi önemi küçük şeylerden ticari amaçla faydalanmak isteyen arkadaşlar olmamasıdır herkese iyi çalışmalar dilerim...
Software and Hardware Design...

Maxim

Dosya indirilemiyor .

Göktuğ

Link çalışıyor...

Maxim

eğer ,
http://picproje.4shared.com adresindeki dosya deposuna ,
daha önce passwordü girerek login olduysanız ,yukarıdaki linkten dosyayı indirebilirsiniz .

ama eğer hiç login olmadıysanız indiremezsiniz .

internet explorerın bütün cookie ve cache dosyalarını temizleyip tekrar denerseniz ,gene göremezsiniz .

Eagle_Tim

alternatif link ekledim sorun çıkarsa oradanda indirebilirsiniz arkadaşlar, ben 2 defa test etmiştim ama sorun olursa bu linki de kullanabilirsiniz iyi çalışmalar..

mustafa_cmbz

eyvallah hocam bana bu paylaşımın sayesinde yeni fikirler kazandırmış oldun ır alıc ve rf verici gibi vb. bunlardan esinlenerek okullar açılıncaya kadar bende bir tane kart tasarlıcam...çok sağ ol kolay gelsin...

bu arada bişey sorucam o klavye gırsıne normak tuş takımımı bağlıcaz yoksa pc klavyesi olurmu :d

Fixxer

Eagle_Tim hocam ellerine sağlık çok süper bir çalışma olmuş. pcb çift taraflı olduğundan dolayı yaptırmak isteyenler hep birden yaptırsa çok mantıklı olur. Bilseydim bu easypic4 ü hiç almazdım bu herşeyi karşılar gibi geliyor
...............................

Eagle_Tim

Alıntı yapılan: "mustafa_cmbz"
bu arada bişey sorucam o klavye gırsıne normak tuş takımımı bağlıcaz yoksa pc klavyesi olurmu :d

Aslında normalde PS/2 klavye kullanımı içindir, ama isteyen erkek bir ps/2
jakıyla kendi yaptığı seri veri gönderen başka bir tuş takımıda kullanabilir..
IR alıcı da aynı amaçla normalde hazır tv kumandalarından veri alıp işlem yapmak için koyuldu ama isterseniz kendi yaptığınız bir tuş takımıylada veri gönderebilirsiniz. Burada amaç tuş takımı yapmakla uğraşmadan, piyasada hazır bulunan çeşitli seçeneklerden faydalanmaktı. Fakat bu girişleri istediğiniz gibi değerlendirme şansınız var..  tuş takımı bağlamazsınız başka bi devre bağlar veri hattı olarak kullanırsınız vs..

rocker_man

kardeşim bunun isis ve ares dokümanlarını verirmisin ayrıca linkler çalışmıyor bu arada emsn den görüşmemiz mümkünmüdür birtakım sorularım olacak bu konuyla ilgili şimdiden böyle bir paylaşımla yardımcı olduğun için bizlere tşkler ;)
to be or not to be!!