BUTTON komutu sitede yok bulamadım ?

Başlatan mustafa_cmbz, 04 Eylül 2007, 22:57:47

mustafa_cmbz

arkadaşlar açtığım konuyu çöp kutusunda buldum sebebi ise araştır bulursun....arkadasım aradım başka başka şeyler çıkıyor karsıma iyi güzel değişik seyler öğrenıyoruz,fakat  yapmakta olduğum iş aksıyor,bende onun için direkt sordum... yanı silinmesi yerine veya araştır bulursun denilmesi yerine daha önce gözüne çarpmış olan arkadaşlar link verseydiler bence daha güzel olurdu tabi bu herkesin kendi düşüncesi.....biz millete öyle yapmıyoruz ama gördüğümüz muameleye bak :D öyle olsun.....

ayhani

Merhaba google aratınca aşağıdaki linke rastladım umarım işine yarar.
Başka forumlara link vermek yasakmı bilmiyorum yasaksa yöneticilerim beni affetsin. Saygılar.
http://www.bilimselforum.com/index.php?topic=1339.msg4678
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

mustafa_cmbz

eyw hocam çok sağ ol...artık başka sitelerden medet ummaya başladık....

OG

mustafa

Bahsettiğin konu burada çok defa geçti, orjinali ile beraber alternatif kod örnekleri de var. Şimdi senin adına bir başkası mı bunları arayıp bulacak? Verilecek en kestirme cevap "forumda var bulabilirsin".

Hadi yine biz arayıp bulalım fakat, sen o kadar çok konuda daldan dala atlıyorsun ki isteklerinin pek ciddiyeti kalmıyor. En ciddi savunma projelerinden bahsederken birden "button" komutunu soruyorsun.  Biz de   8O  oluyoruz .  :)
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mustafa_cmbz

mantıklı bir açıklama:

hocam dediğiniz doğru fakat bende öğrenme asamasındayım dediğiniz gibi ben hep böyleyim birgün acyip fikirler gelir hatta gece saat 3-4'te kalkar devre tasarlar komut yazarım  çünki böyle olmasam bulunduğum ildeki okulda belli bir konuma gelemezdim ama bu da bir yere kadar arasıra bildiğim seleride unuuyorum...devamlı birşeyler hakkında bildiğim seyleri gizlemek  veya bu bişey bilmiyor bişey olmaz bundan dediklerini duyup daha sonra bişeyleri başarmak benı mutlu ediyor :D birde benım gerçek hayatta kımse ne yapacağımı daha önceden kestiremez ben hep böyle davranırım dediğiniz gibi :D bunun sebebi ise birilerinin zıttına gitmem  herzaman olduğu gibi acığımı yakalamaya çalışan  bazı kısıler var..belki sitede de takipteyim :D bulunduğum okul biraz karısık anlatmaya kalkarsam site arastırma öğrenme ülküsünden çıkar siyasete döner.. sizden ricam ; ben elimden geldiği kadar bişeyler yapmaya çalışıyorum araştırıyorum çabalıyorum sene sonu pic öğrencem dedim sırf bu projeler için 2 günde çözdüm pici ete hocam sağ olsun...fakat uygulama mantığımı geliştirmem gerek diye düşünüyorum ingilizcem zayıf olduğundan dolayı ara sıra takılıyorum.sizden ricam ; bana elinizden geldiğince boş kaldığınızda yardımcı olmanız çünki bende bu ülkenın bir ferdiyim bu ülke için birşeyler yapama çalışıyorum benımkı devede kulak olsa bile bir yerden başlamak gerek... kolay gelsin.... ayrıca hakkımda  ne düşündüğünüzü açıkladığın için sağ ol....

ilker_32

BUTTON komutu ile ilgili notlar @Ete hocanın dersleri arasında geçiyor diye biliyorum. Forumu tekrar araştırınız.

XX_CİHAN_XX

MCS' nin helpinide bir incele istersen...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

ete

Ben projelerimde Buton komutunu kullanmam. Derslerde de vermedim sanıyorum. Çok emin değilim belkide şöyle bir geçmişimdir üzerinden.
Neden diyeceksiniz. Hayatımda bunun kadar karmaşık bir komut şekli görmedimde ondan. Hiç bir şekilde aklında tutamazsın. Her kullandığında mutlaka bir yerlere kayıt ettiğin notlarını okuyup yeniden olayı öğrenmen gerekir. Halbuki buton kontrolünü kendin yaparsan nekadar kolay ve basit oluyor. İkisini mukayese bile edemezsin. Button komutu çok işlevli faydalı bir komut gibi gözükmekle beraber son derece karmaşık olduğu için işlevselliği kayboluyor.
Onun yerine kendi kontrol kodunu kendin yazarsan daha başarılı olacaksın eminim. Normal kontrol kodları bir çok örnek projelerde vardır. Onları incele istersen.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

mustafa_cmbz

sizin derslerde yok hocam fakat sizin bir uygulamınızda gördüm galiba ama açıklaması yapılmamıştı..neyse uyuglama yaptım pek fark yok dediğiniz gibi karmasık bir kod :D ben basit olur diye düşünmüştüm....kolay gelsin..

erkan614

pbp yi yeni yeni örendiğimden merak ettim
SO      con     0                       ' Define serial output pin
B       con     5                       ' Define Button input pin
N2400   con     4                       ' Set serial mode
B0      var     byte

B0 = 0 ' Zero Button Working Buffer
loop:   
   Button B,1,10,5,B0,0,notp       ' Check Button (Skip if Not Pressed)
   Serout SO,N2400,["Press",13,10] ' Indicate Button Pressed

notp:   
   Serout SO,N2400,[#B0,13,10]     ' Show Working Variable
   Pause 100			           ' Visual Pause
   Goto loop                       ' Forever

mcs icindeki simple da ki kop bu bu kod akkında kısa bi açıklama yapabilirmisiniz?

not serour komutunu açıklamanıza gerek yok sadece "Button B,1,10,5,B0,0,notp" komutunu açıklayın

tyildizak

Yanındaki açıklamada yazdığı gibi ; butonu test ediyor ve basılmadıysa aşağı doğru bir komut atlıyor, notp label'ına geçiyor. Basıldıysa altındaki komututtan devam ediyor.

erkan614

ewt iyi bi açıklama oldu teşekkürler
Button B,1,10,5,B0,0,notp

kodunda sırası ile ;
B: buton
1=?
10=?
5=?
B0=?
0=?
notp=basılmadığında gidilecek yer

acaba B,?,?,?,?,?,notp deki soru işaretlerini açıklayabilirmisiniz

e3

BUTTON Pin , DownState , Delay , Rate , Workspace , TargetState , Label

Alıntı YapOperators
Pin - a PORT.BIT, constant, or variable (0 - 15), that specifies the I/O pin to use. This pin will automatically be set to input.
DownState - a variable, constant, or expression (0 or 1) that specifies which logical state occurs when the button is pressed.
Delay - a variable, constant, or expression (0 - 255) that specifies how long the button must be pressed before auto-repeat starts. The delay is measured in cycles of the Button routine. Delay has two special settings: 0 and 255. If Delay is 0, Button performs no debounce or auto-repeat. If Delay is 255, Button performs debounce, but no auto-repeat.
Rate - a variable, constant, or expression (0 - 255) that specifies the number of cycles between auto-repeats. The rate is expressed in cycles of the Button routine.
Workspace - a byte variable used by Button for workspace. It must be cleared to 0 before being used by Button for the first time and should not be adjusted outside of the Button command.
TargetState - a variable, constant, or expression (0 or 1) that specifies which state the button should be in for a branch to occur. (0 = not pressed, 1 = pressed).
Label - a label that specifies where to branch if the button is in the target state

Bunların hepsi Help te yazıyor. :)  Ayrıca bunu kullanacağıma kendi kontrolümü kendim yaparım daha iyi :D
.eem.