Devre üzerinde entegre programlama

Başlatan einstain90, 17 Eylül 2007, 12:19:33

einstain90

Arkadaşlar kapalı bir kutu içinde bir devre yaptım. Ama entegreyi programlamak için her seferinde kutuyu açmak ve entegreyi almak çok zor oluyor. Pic programlayıcı karta baktım sadece 5 bağlantı var 2 si elektrik biri portb7 biri portb6 biride reset.Kabloları bağladım ama programlarken hata verdi.Programlama yaparken hangi bağlantıları kesmem gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim.
Her işte her zaman bir aksilik çıkar.Siz yeterki pes etmeyin...

Maxim

konu hakkında forumda gerçekten sağlam bilgiler var ,
ICSP yazarak bir arama yapınız .

Örnek ,
http://picproje.org/index.php/topic,12997&highlight=icsp

einstain90

Arkadaşlar haklısınız bu konu hakkında çok fazla konu açılmış.Ama içlerinde 1 tanesinde bile bu konuyu uygulamalı olarak yapabilmek için  yeterli döküman yok. Burada tek anladığım şu.

Burdada ıcsp connector yerine bağlanacak devre çizimi yok.

conavar

arkadaşım programlayacağın entegre ki pic sanırım datasheete bakarak görebilirsin ama sana 5 tana uç lazım ICSP
1-VSS
2-VDD
3-DATA
4-CLOCK
5-Vpp
bunların hangi pin numaralarına ait oludğunu öğren.
Sonra programlayıcından bu piclere kablo cıkart.
Atiyorum zif soketinden  bu 5 tane pin için headerlarla kablolarını yarlerştir sonra ordan hoop kutuya ;)
cok zor görünmüyo değil mi ??

Bu siteleri de incele istersen ;)
http://www.sparkfun.com/commerce/present.php?p=ICSP%20Tutorial
http://www.picfun.com/icsp04.html
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

ferdem

Pic çalışırken MCLR pinini +5V la -dirençli- besliyoruz(normal çalışma durumu), programlama yaparaken bu bağlantıyı kaldırıp programlayıcından gelen MCLR isimli pini picin MCLR pinine bağlamalısın. Aksi halde programlama olmaz. Çalışma durumuna geçerken tekrar eski duruma(MCLR ye +5V u) dönmelisin.

Bu ayırma işi için kullanılabilecek anahtarlar var, 1 konumunda a ve b kısa devre; 2 konumunda b ve c  kısa devre. Cihazın bir kenarına iliştireceksin. Bu adlandırmaya göre bizim b miz picin MCLR pini, a MCLR ye normal çalışma durumunda +5V u sağlayan uç, c ise programlayıcıdan gelen MCLR ucu. Kolay gelsin.

Daha prof yaklaşımlarla hiç bir işlem yapmadan ICSP yapılabiliyor mu bilemiyorum ancak ben böyle yapıyorum. Datasheetleri iyi incelemek lazım.

teknikelektronikci

merhaba bende cogu projemde isp kullanamya basladim ama direk

vpp>>mclr
vcc>>piicn vcc uclarina
clock>>rb6
data>>rb7
vss>>gnd

ye bagliyorum sorunsuz programliyorum hatta devrede enerji varkende bir kac sefer yanlislikla programladim hic br sey olmadi kullandigim programlayici k128(usb)  

kolay gelsin   T.E
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ipek

pic start plus 17c44 ile calısan bir cihazım mevcut beni deli eden noktaları paylaşayım dedim ustune ek soket yaptım aynen bahsettiğiz gibi kablo yaptım 16f84 ok fakat 16f628 ve 16f876 icin yeterli olmadı okuyorum yazamıyorum data sheetinde de pek bir göze carpan bigi göremedim jdm problemi olanların programa esnasında pic,in LVP ayagına gnd,ye karsı 1k 10k gibi bir direnc ile problemi giderdiklerini duymus idim denedim Fevkalbeşer... ikinci bir sorun ise devrelerimizi tasarlar iken Mclr bir diyot atmaz isek 16f877 4mhz,de iken sorun yok 20mhzlik bir xtal ile çalışıyor ise yine olmuyor kristal susmuyor pic hala calıstıgı için program olmuyor xtali sök anında mutluluk diyod ile bunuda halletim (not bunlar pic start ucubesi ile yaşanmış sorunlar diğer Isp,ler ile denenmiş değildir.)

ilker_32

En iyisi mantık kullanarak kendin yapmak. Boşver ICSP'yi falan sanki tek yöntem omu.

Düşün sana dağlar dayanmaz...:D

ilker_32

einstain90

Sonunda yaptım sorunu bulmak biraz güç oldu ama buldum.Ben 1 kere programlama yaptıktan sonra diğer programlamalarımda hata veriyodu.Sebebi ben programlama bittikten sonra programlayıcı kart ile devre arasındaki bağlantıyı kesiyordum hata bu yüzdenmiş. Programlama bitince seri porttaki kartı çıkarınca tekrar programlama yapabildim.

ferdem

Alıntı yapılan: "ferdem"Pic çalışırken MCLR pinini +5V la -dirençli- besliyoruz(normal çalışma durumu), programlama yaparaken bu bağlantıyı kaldırıp programlayıcından gelen MCLR isimli pini picin MCLR pinine bağlamalısın. Aksi halde programlama olmaz. Çalışma durumuna geçerken tekrar eski duruma(MCLR ye +5V u) dönmelisin.

Arkadaşlar bugün yaptığım devrelerde yukarıda bahsettiğim ayırma işlemini yapmaksızın hem 16F628A hem de 16F877 programladım. Yani çalışan devreye hiç müdahale etmeden sadece ISCP soketini takarak programlama gerçekleşti. Yukarıdaki cümleyi yazdığım sıralarda mclr yi ayırmadığımda "Programer does not recognize.." hatası alıyordum. Şimdi ise öyle bir hata almadım. Programlayıcı K128.

Microchip in OTP(one time programmable) mikroları için yayınladığı notlarda:
"Isolation of the MCLR/VPP pin from the rest of the circuit"
denmiş ama flash romlular için durum farklı sanırım. Siz ICSP yaparken devrede herhangi bir modifiye yapıyor musunuz? İyi çalışmalar.

Maxim

Alıntı yapılan: "ferdem"
Alıntı yapılan: "ferdem"Pic çalışırken MCLR pinini +5V la -dirençli- besliyoruz(normal çalışma durumu), programlama yaparaken bu bağlantıyı kaldırıp programlayıcından gelen MCLR isimli pini picin MCLR pinine bağlamalısın. Aksi halde programlama olmaz. Çalışma durumuna geçerken tekrar eski duruma(MCLR ye +5V u) dönmelisin.

Arkadaşlar bugün yaptığım devrelerde yukarıda bahsettiğim ayırma işlemini yapmaksızın hem 16F628A hem de 16F877 programladım. Yani çalışan devreye hiç müdahale etmeden sadece ISCP soketini takarak programlama gerçekleşti. Yukarıdaki cümleyi yazdığım sıralarda mclr yi ayırmadığımda "Programer does not recognize.." hatası alıyordum. Şimdi ise öyle bir hata almadım. Programlayıcı K128.

Microchip in OTP(one time programmable) mikroları için yayınladığı notlarda:
"Isolation of the MCLR/VPP pin from the rest of the circuit"
denmiş ama flash romlular için durum farklı sanırım. Siz ICSP yaparken devrede herhangi bir modifiye yapıyor musunuz? İyi çalışmalar.

bakın yukarıda örnek bağlantı şeması var ,
microchip ne demiş ? uçları izole edin ..
izole edin de nasıl ederseniz edin  .

şimdi bu şemadaki MCLR ucuna bakalım ,
nasıl bağlı ?
bir tane diyot var ? direnç var kondansatör var değilmi ?
aynısını yapın kullanın işte ? diyot 1N4148